🏫 Specijalna škola 📍 Beograd (Savski venac)

ŠKOLA ZA OŠTEĆENE SLUHOM - NAGLUVE "STEFAN DEČANSKI"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Beograd
Adresa: Svetozara Markovića 85 (11000)
Opština: Savski venac
Školski okrug: Grad Beograd
Školska uprava: Beograd
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Glavni telefon: 011/268-7136
E-pošta: [email protected]
Faks: 011/268-7136
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
Facebook: Nije upisan
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: —
PIB: —
Vrsta osnivača: —
📜

Prosvetni glasnik

48 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 540 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 260 učenika
    18/201813/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 234 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023
  • Pekar (učenici sa smetnjama u razvoju - nagluvi i gluvi) I–III razred · 29 učenika
    9/1996
  • Tehničar za grafičku pripremu 03/2004 I–II razred · 17 učenika
    3/20043/20072/20085/201411/20143/2018
  • Ženski frizer (učenici sa smetnjama u razvoju - nagluvi i gluvi) 2000/2001 I–III razred · 16 učenika
    9/19969/19982/20092/2016
  • Šivač tekstila (učenici sa smetnjama u razvoju - nagluvi i gluvi) I–III razred · 16 učenika
    9/1996
  • Knjigovezac sluhom oštećeni učenici 1996/97 I–III razred · 12 učenika
    9/1996

i još 4 programa u tabeli „Nastavni planovi i programi".

Svi brojevi vezani za školu

1986. 9
1993. 11
1996. 89
1998. 9
2002. 7
2004. 3
2005. 1
2006. 15
2007. 3
2008. 2
2009. 26
2010. 27
2011. 37
2013. 1810
2014. 511
2016. 211
2017. 710
2018. 3121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 517
2022. 816
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.154 učenika
40 odeljenja
28,9 učenika po odeljenju
278 učenika po IOP-u
+761% učenika u odnosu na 2021/2022.

Zaposleni

102 zaposlenih
78 u nastavi
24 nenastavno osoblje
61 na neodređeno
41 na određeno
14,8 učenika po nastavniku

Prostor

3 objekata
11 učionica
16 kabineta
2 fiskulturnih sala
2 biblioteka
5.448 m² površina objekata

Programi i jezici

9 obrazovnih profila
4 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred1861413,3
II razred1861512,4
III razred1641411,7
IV razred124717,7
V razred121620,2
VI razred113618,8
VII razred131718,7
VIII razred129718,4
Ukupno1.1544028,9

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 278 učenika: IOP1 19, IOP2 259, IOP3 0.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2021/2022. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 1.020 (+761%), a broj odeljenja je sa 20 porastao na 40.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.9771
2024/2025.9471
2025/2026.10278
🎓

Obrazovni profili 2025/2026.

Profil / smerPodručje radaUčenikaOdeljenja
PekarPoljoprivreda,proizvodnja i prerada hrane294
Tehničar za grafičku pripremu 03/2004Hemija,nemetali i grafičarstvo172
Šivač tekstilaTekstilstvo i kožarstvo163
Ženski frizerLične usluge163
Knjigovezac sluhom oštećeni učeniciHemija,nemetali i grafičarstvo123
StolarŠumarstvo i obrada drveta113
Tehničar grafičke dorade 10/2013Hemija,nemetali i grafičarstvo112
AutolimarMašinstvo i obrada metala41
Instalater vodovoda, grejanja i klima uređajaMašinstvo i obrada metala41
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 540 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 260 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 234 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Pekar (učenici sa smetnjama u razvoju - nagluvi i gluvi) I–III 9/1996 29 3 godine Aktivan NOKS 3
Tehničar za grafičku pripremu 03/2004 I–II 3/2004, 3/2007, 2/2008, 5/2014, 11/2014, 3/2018 17 4 godine Aktivan NOKS 4
Ženski frizer (učenici sa smetnjama u razvoju - nagluvi i gluvi) 2000/2001 I–III 9/1996, 9/1998, 2/2009, 2/2016 16 3 godine Aktivan NOKS 3
Šivač tekstila (učenici sa smetnjama u razvoju - nagluvi i gluvi) I–III 9/1996 16 3 godine Aktivan 3
Knjigovezac sluhom oštećeni učenici 1996/97 I–III 9/1996 12 3 godine Aktivan NOKS 3
Stolar (učenici sa smetnjama u razvoju - nagluvi i gluvi) 1996/1997 I–III 9/1996, 9/1998, 2/2009, 2/2016 11 3 godine Aktivan NOKS 3
Tehničar grafičke dorade 10/2013 III–IV 9/1986, 11/1993, 8/1996, 7/2002, 10/2013 11 4 godine Aktivan NOKS 4
Autolimar (učenici sa smetnjama u razvoju - nagluvi i gluvi) II 9/1996 4 3 godine Aktivan NOKS 3
Instalater vodovoda, grejanja i klima uređaja 2022/2023 I 8/2022 4 3 godine Aktivan NOKS 3
📚

Aktivni nastavni planovi i programi

  • Autolimar3 godine
  • Bravar3 godine
  • Ženski frizer3 godine
  • Instalater vodovoda, grejanja i klima uređaja3 godine
  • Instalater grejanja i klimatizacije3 godine
  • Knjigovezac3 godine
  • Pekar3 godine
  • Stolar3 godine
  • Tapetar3 godine
  • Tehničar grafičke dorade4 godine
  • Tehničar za grafičku pripremu4 godine
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.154 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Francuski jezik356 učenika
  • Italijanski jezik53 učenika
  • Nemački jezik1 učenik

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik1.065 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

102ukupno
78nastavno osoblje
24nenastavno

Na neodređeno 61, na određeno 41 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Defektolog - nastavnik sa odeljenjskim starešinstvom u posebnim uslovima33
  • Defektolog - nastavnik u posebnim uslovima21
  • Defektolog nastavnik u produženom boravku u posebnim uslovima7
  • Čistačica u posebnim uslovima rada6
  • Nastavnik predmetne nastave u posebnim uslovima6
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom u posebnim uslovima4
  • Nastavnik praktične nastave u posebnim uslovima4
  • Medicinska sestra u posebnim uslovima3
  • Domar/majstor održavanja u posebnim uslovima2
  • Pomoćnik direktora ustanove2
  • Nastavnik u produženom boravku u posebnim uslovima2
  • Pomoćni nastavnik u posebnim uslovima2
  • Direktor ustanove u posebnim uslovima1
  • Nastavnik praktične nastave sa odeljenjskim starešinstvom u posebnim uslovima1
  • Organizator praktične nastave i vežbi u posebnim uslovima1
  • Sekretar ustanove u posebnim uslovima1
  • Saradnik za izradu didaktičkih sredstava i pomagala za decu sa senzomotoričkim smetnjama u posebnim uslovima1
  • Medicinski tehničar u posebnim uslovima1
  • Referent za pravne,kadrovske i administrativne poslove u posebnim uslovima1
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove u posebnim uslovima1
  • Stručni saradnik psiholog u posebnim uslovima1
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar u posebnim uslovima1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
Osnovna škola Stefan Dečanskisedište Milana Mijalkovića 11, Beograd (Čukarica) 9000 01816 m²
Osnovna škola Stefan Dečanskisedište Milana Mijalkovića 11, Beograd (Čukarica) 01600 102.627 m²
Škola za oštećene sluhom-nagluve Stefan Dečanskisedište Svetozara Markovića 85, Beograd (Savski Venac) 2000 112.005 m²
Ukupno (3 objekata) 111600 225.448 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

DELATNOSTI

- vaspitno obrazovani rad sa decom oštećenog sluha PREDŠKOLSKOG uzrasta

- delatnost OSNOVNOG obrazovanja i vaspitanja za gluve i nagluve učenike

- delatnost SREDNJEG obrazovanja i vaspitanja za gluve i nagluve učenike

Celokupna delatnost se odvija kroz objedinjen rad na sva tri uzrasna nivoa.

Učenici u našoj školi imaju savremenu tehničku podršku za grupni i individualni rad. Amplificirani su individualnim aparatima i kohlearnim implantima.

IZVORI I OSLONCI

Izvori i oslonci rada u našoj školi su:

- ljubav i podrška deci

- znanje i neprekidno stručno usavršavanje

- mobilizacija svih potencijala nastavnika i učenika

- roditelj kao ravnopravni partner u donošenju odluka o svom detetu

AKTIVNOSTI

- zalažemo se za ljudska prava i slobode kao i za jednakost svih ljudskih bića

- sve naše aktivnosti se oslanjaju na zdrave, očuvane potencijale deteta kao temelj za obrazovanje i razvijanje

ISHODI

Ishodi našeg rada su:

- deca se osećaju sigurno i zaštićeno

- sredina je podsticajna i prilagođena

- aktivnosti su prilagođene individualnim mogućnostima

- bez ometanja, prekidanja i požurivanja svaki učenik radi svojim tempom

- nastavno-obrazovni proces je interesantan i zanimljiv

- učenici sami iniciraju proces učenja, aktivni su mentalno i fizički

- znanja se stiču i proširuju kroz istraživanje, isprobavanje, ispitivanje...