🏫 Osnovna škola 📍 Užice (Užice)

PRVA OSNOVNA ŠKOLA KRALJA PETRA II

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Užice
Adresa: Dimitrija Tucovića 171 (31000)
Opština: Užice
Školski okrug: Zlatiborski
Školska uprava: Užice
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Glavni telefon: 031/513-679
Faks: 031/513-679
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: Nije upisana
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: —
PIB: —
Vrsta osnivača: —
📜

Prosvetni glasnik

34 broja

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 527 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 256 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 243 učenika
    18/201813/2023

Svi brojevi vezani za školu

2005. 1
2006. 15
2008. 2
2009. 6
2010. 27
2011. 37
2013. 18
2014. 511
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 17
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.026 učenika
45 odeljenja
22,8 učenika po odeljenju
3 kombinovana odeljenja
4 učenika po IOP-u
−4% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

75 zaposlenih
53 u nastavi
22 nenastavno osoblje
52 na neodređeno
23 na određeno
19,4 učenika po nastavniku

Prostor

6 objekata
38 učionica
4.121 m² površina objekata

Programi i jezici

4 stranih jezika
33 dece u PPP
4 grupa PPP
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred144720,6
II razred124717,7
III razred129621,5
IV razred130718,6
V razred133622,2
VI razred123524,6
VII razred134622,3
VIII razred109521,8
Ukupno1.0264522,8

Škola ima 3 kombinovana odeljenja (više razreda u jednom odeljenju) — u tabeli se takvo odeljenje broji u svakom svom razredu, a u ukupnom zbiru jednom.

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 4 učenika: IOP1 3, IOP2 0, IOP3 1.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se smanjio za 42 (-4%), a broj odeljenja je sa 46 pao na 45.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.8660
2024/2025.7954
2025/2026.7553
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 527 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 256 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 243 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.026 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Nemački jezik493 učenika
  • Ruski jezik2 učenika
  • Francuski jezik1 učenik

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik1.023 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

75ukupno
53nastavno osoblje
22nenastavno

Na neodređeno 52, na određeno 23 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik predmetne nastave32
  • Nastavnik razredne nastave18
  • Čistačica7
  • Vaspitač3
  • Domar/majstor održavanja2
  • Nastavnik u produženom boravku2
  • Sekretar ustanove2
  • Stručni saradnik pedagog2
  • Referent za pravne,kadrovske i administrativne poslove1
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Direktor ustanove1
  • Pomoćnik direktora ustanove1
  • Nastavnik u kombinovanom odeljenju od dva razreda1
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar1
🧸

Pripremni predškolski program 2025/2026.

33dece
4grupa
4vaspitača
  • Prva osnovna škola kralja Petra IIUžice 2 grupe, 28 dece
  • Prva osnovna škola kralja Petra II - izdvojeno odeljenje StapariUžice 1 grupa, 4 dece
  • Prva osnovna škola kralja Petra II - izdvojeno odeljenje KačerUžice 1 grupa, 1 dece
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
Prva osnovna škola kralja Petra IIsedište Dimitrija Tucovića 171, Užice 14000 001.102 m²
Prva osnovna škola kralja Petra IIsedište Dimitrija Tucovića 171, Užice 11000 001.709 m²
Prva osnovna škola kralja Petra IIsedište Dimitrija Tucovića 171, Užice 2000 00130 m²
Prva osnovna škola kralja Petra II - izdvojeno odeljenje Kačer Dimitrija Tucovića 171, Užice 0000 0043 m²
Prva osnovna škola kralja Petra II - izdvojeno odeljenje Kačer Dimitrija Tucovića 171, Užice 4000 00215 m²
Prva osnovna škola kralja Petra II - izdvojeno odeljenje Stapari Dimitrija Tucovića 171, Užice 7000 00922 m²
Ukupno (6 objekata) 38000 004.121 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

Istorijat škole

DSCN0381 Zanimljivosti iz prošlosti „Prve osnovne škole kralja Petra II“ Da li ste znali da... ... su užička deca na početku 19. veka (dok nije bilo školskih zgrada) nastavu pohađala u privatnim kućama i u opštinskim kancelarijama (tako akademik LJ.Simović u knjizi „Užice sa vranama“ navodi uobičajene scene ... "ako u učionici ne možete da vidite školsku tablu, možete da vidite tkački razboj: za vreme nastave, dok učiteljica predaje istoriju, njena majka na razboju tka ćilim. U učionici povremeno možete videti čak i opštinskog patroldžiju, koji je u hodniku ostavio ostragušu (puška koja se punila straga, primedba N. B.) i fenjer, a uzeo metlu i zvono, tako se od opštinskog patroldžije pretvorio u školskog poslužitelja..." ... je osnovno obrazovanje trajalo samo četiri godine - do 1955. kada je postalo osmorazredno. ... je 22. decembra (1883), tj. pet godina pošto je Srbija na Berlinskom kongresu (1878) stekla nezavisnost, Ministar prosvete i crkvenih dela Stojan Novaković je odobrio da se u Užicu, na Donjoj čaršiji, na placu gde je nekada bila medresa (osnovna ili srednja verska škola za đake islamske veroispovesti, prim. N.B), izgradi školska zgrada. To je razlog zbog kog ovaj datum proslavljamo kao datum „rođenja“- Dan škole. ... naša („Prva osnovna škola kralja Petra II“) ovih dana proslavlja 126. rođendan. Drugim rečima, to je najstarija školska zgrada u Užicu i izgrađena je 1884. godine (te godine škola je obuhvatalasamo prizemlje starog dela sadašnje zgrade). Po navodima LJ. Simovića, đaci će te godine: „...ući u u tek završenu, svetlu i belu školu, čijih šest velikih učionica, i dve kancelarije, još mirišu na kreč, i čija đačka kuhinja još miriše na prve pečene hlebove i prvo pokipelo mleko“... S obzirom da je u širem okruženju to bila najveća školska zgrada ne retko je nazivana i „velika osnovna škola“. ... je školska zgrada u vreme ratova služila za smeštaj raznih vojski- u Prvom svetskom ratu Austro-Ugarske a u Drugom svetskom ratu uglavnom okupatorske Nemačke (kraće vreme krajem 1941, za vreme „Užičke republike“ zgradu su koristili partizani). U tim vremenima učitelji su često morali da drže nastavu po privatnim kućama. ... je u lekarskim izveštajima u vezi sa pregledima školske dece u 19. veku često navođeno da su deca „bleda i mršava“ usled „oskudne ishrane i nezdravih stanova“... Takođe i u decenijama posle Drugog svetskog rata u izveštajima stoje slične opaske, najčešće: „mršav, bled i slabo razvijen“ pa su učenici svakodnevno bili u obavezi da u određeno vreme u redu pored benzinskih buradi sa slavinama čekaju na dnevno sledovanje ribljeg ulja. Česte su bile pojave vaški. Za đake su gradske vlasti obezbeđivale pravo da se određenih dana, pod nadzorom nastavnika, mogu kupati u gradskoj kupaonici (topla voda u privatnim stanovima je bila luksuz; morala se zagrevati na šporetu). ... su se građani i vlasti Užica i pre nekoliko decenija žalili direktoru (tada „upravitelj“) na školsku decu: da kredom žvrljaju po zidovima gradskih kuća, da čupaju cveće u parkovima, da ostavljaju tragove od lopte po zidovima komšijskih kuća i da „uzvikuju nepristojne reči“ dok se „igraju loptom“... ... je pre pola veka (dakle, školske 1960/61) interesovanje među roditeljima da upišu decu u našu školu bilo toliko (istini za volju, u gradu je tada bilo manje osnovnih škola nego danas) da jeustanova radila čak u četiri smene! Nastava se odvijala od 7.00 č. ujutro pa do 21.20 č. uveče. ... se škola čak i pre pedesetak godina (1964) mogla pohvaliti dobrom tehničkom opremljenošću. Tako se sa poštovanjem u čaršiji prenosilo da Osmogodišnjna škola „Andrija Đurović“ (to joj je od 1955. bio zvaničan naziv) ima čak i televizor (naravno, crno-beli). ... je u školi pre 41 godinu (tj. 1969) uvedeno centralno grejanje. To je za školu bio prvorazredni događaj. Izbacuju se dotadašnje peći na ugalj i drva. Nema više iznošenja pepela i nikad zimi dovoljno zagrejanih učionica. ... su odlukom gradskih vlasti škole: u Kačeru, pre 41 godinu (tj. 1969) i u Staparima, pre 29 godina (tj.1981) priključene našoj školi. ... se pre 33 godine prešlo na petodnevnu radnu nedelju (dakle, od 1977). Do tada, nastava se izvodila šest dana u nedelji (jedino je nedelja bila „neradna“). ... se naša škola može pohvaliti zavidnim uspesima (mnogi od državnog značaja) u najrazličitimim oblastima ... je u školi više decenija radila đačka kuhinja. Učenici čiji su roditelji bili slabijeg imovnog stanja bili su oslobođeni plaćanja. ... je pre 26 godina (preciznije, 1984), prilikom proslave značajnog jubileja - stogodišnjice od izgradnje školske zgrade, počeo da se koristi „novi deo“ škole. Te godine je škola dobila i Povelju Vuk stefanović Karadžić koja se, kao izraz priznanja, dodeljuje najuspešnijim ustanovama u prosveti, kulturi i umetnosti. ... je od pre 38 godina uvedena kabinetska nastava (dakle, od 1971). Do tada, đaci nisu „šetali“ već su nastavne dane provodili u svojim učionicama. ... su pre 20-ak godina (npr. 1987) sva odeljenja nižih razreda (od prvog do četvrtog razreda) imala nastavu u jednoj smeni a odeljenja viših razreda su bila u suprotnoj smeni. ... je ukupan broj učenika naše škole (naravno, sa izdvojenim odeljenjima i zabavištem) školske 1997/98. iznosio neverovatnih 1494. Istini za volju, taj broj je u školskoj 1991/92. iznosio čak 1565 učenika, ali su u tom periodu (1991-1994) spletom administrativnih okolnosti osnovnoj školi „Andrija Đurović“ priključena i neka izdvojena odeljenja (npr. u Mokroj Gori) koja neće biti njen deo u dužem periodu. Danas „Prva osnovna škola kralja Petra II“ broji 1139 učenika. ... je „Prva osnovna škola kralja Petra II“ jedna od ustanova koju Užički osnovci najradije pohađaju. U školskoj 2010/11. u njoj je upisano najviše đaka prvog razreda u gradu. U čak šest odeljenja! Ako đaci i narednih godina budu pristizali u tolikom broju biće neophodno da se školska zgrada proširi. Napomena: deo informacija je preuzet sa izložbe koja je organizovana povodom proslave Dana škole 2010/11. Izložba se može pogledati u holu Prve osnovne škole Kralja Petra II. Nastavnik istorije Nikola Bacetić