🏫 Osnovna škola 📍 Arilje (Arilje)

OSNOVNA ŠKOLA "STEVAN ČOLOVIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Arilje
Adresa: Braće Mihajlović broj 8 (31230)
Opština: Arilje
Školski okrug: Zlatiborski
Školska uprava: Užice
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Glavni telefon: 031/891-953
E-pošta: [email protected]
Faks: 031/891-953
🌐

Internet i mreže

Veb-sajt: Nije upisan
Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: —
PIB: —
Vrsta osnivača: —
📜

Prosvetni glasnik

34 broja

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 466 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 247 učenika
    18/201813/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 227 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023

Svi brojevi vezani za školu

2005. 1
2006. 15
2008. 2
2009. 6
2010. 27
2011. 37
2013. 18
2014. 511
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 17
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

940 učenika
39 odeljenja
24,1 učenika po odeljenju
1 kombinovano odeljenje
15 učenika po IOP-u
−5% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

93 zaposlenih
64 u nastavi
29 nenastavno osoblje
69 na neodređeno
24 na određeno
14,7 učenika po nastavniku

Prostor

4 objekata
29 učionica
1 kabineta
1 radionica
1 biblioteka
5.148 m² površina objekata

Programi i jezici

4 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred111522,2
II razred124524,8
III razred114428,5
IV razred117523,4
V razred114522,8
VI razred113522,6
VII razred106521,2
VIII razred141623,5
Ukupno9403924,1

Škola ima 1 kombinovano odeljenje (više razreda u jednom odeljenju) — u tabeli se takvo odeljenje broji u svakom svom razredu, a u ukupnom zbiru jednom.

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 15 učenika: IOP1 12, IOP2 3, IOP3 0.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se smanjio za 46 (-5%), a broj odeljenja je sa 40 pao na 39.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.8760
2024/2025.8762
2025/2026.9364
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 466 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 247 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 227 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik940 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Nemački jezik197 učenika
  • Francuski jezik150 učenika
  • Ruski jezik127 učenika

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik940 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

93ukupno
64nastavno osoblje
29nenastavno

Na neodređeno 69, na određeno 24 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik predmetne nastave22
  • Nastavnik razredne nastave19
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom17
  • Čistačica14
  • Nastavnik u produženom boravku3
  • Domar/majstor održavanja2
  • Kuvar/poslastičar2
  • Servirka2
  • Pomoćnik direktora ustanove2
  • Sekretar ustanove2
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Nastavnik u kombinovanom odeljenju od dva razreda u posebnim uslovima1
  • Defektolog - nastavnik u posebnim uslovima1
  • Nastavnik predmetne nastave u posebnim uslovima1
  • Stručni saradnik pedagog1
  • Stručni saradnik psiholog1
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
Osnovna škola "Stevan Čolović"sedište Braće Mihailović 8, Arilje 21001 012.650 m²
Osnovna škola "Stevan Čolović"sedište Braće Mihailović 8, Arilje 8100 00798 m²
Osnovna škola "Stevan Čolović"sedište Braće Mihailović 8, Arilje 0000 001.148 m²
Osnovna škola "Stevan Čolović"sedište Braće Mihailović 8, Arilje 0000 00552 m²
Ukupno (4 objekata) 29101 015.148 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

Prva redovna osnovna škola u Arilju počela je da radi 9.novembra 1844.godine u prostoriji «Malog Konaka» rujanskog starešine srdara Jovana Mićića.Za prvog učitelja postavljen je Gavrilo Popović, svršeni bogoslov iz Pogledi.te godine u razredu bilo je 20. učenika.

Prva školska zgrada u Arilju podignuta je do početka školske 1848/49.godine.Nalazila se nedaleko od crkve a imala je dve veće prostorije i hodnik.Zgrada je sačuvana do danas i u njoj se nalazi Gradska galerija.

31.decembar 1882.godine izabran je po Zakonu prvi Školski odbor.Njegov zadatak je pored ostalog i bio da izgradi novu školsku zgradu jer je ona prva bila sklona padu.Pošto to nisu uradili, 1.marta 1889.godine ministar prosvete donosi rešenje da se zatvori Ariljska Osnovna škola u interesu zdravlja učenika.

Nova školska zgrada izgrađena je 1885.godine.U periodu između dva svetska rata broj đaka stalno se menjao.Broj učenika koji su izlazili na razredni ispit nije se slagao sa brojem upisanih.Školske 1939/40.godine u svim Osnovnim školama u našem Srezu bilo je upisano 1443 dečaka a sa devojčicama ukupno 2780. Ne postoje podaci koliko ih je redovno pohađalo nastavu.