🏫 Osnovna škola 📍 Beograd (Vračar)

OSNOVNA ŠKOLA "KRALJ PETAR II KARAĐORĐEVIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Beograd
Adresa: Marulićeva 8 (11000)
Opština: Vračar
Školski okrug: Grad Beograd
Školska uprava: Beograd
☎️

Kontakt i rukovodstvo

E-pošta: [email protected]
Faks: 011/744-4649
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
Facebook: Nije upisan
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: 07004249
PIB: 100299366
Vrsta osnivača: Javna ustanova
Ustanova radi od: 8. februar 1932.
📜

Prosvetni glasnik

34 broja

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 471 učenik
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 243 učenika
    18/201813/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 235 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023

Svi brojevi vezani za školu

2005. 1
2006. 15
2008. 2
2009. 6
2010. 27
2011. 37
2013. 18
2014. 511
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 17
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

949 učenika
34 odeljenja
27,9 učenika po odeljenju
11 učenika po IOP-u
+15% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

78 zaposlenih
56 u nastavi
22 nenastavno osoblje
41 na neodređeno
37 na određeno
16,9 učenika po nastavniku

Prostor

1 objekat
32 učionica
1 radionica
3 fiskulturnih sala
1 biblioteka
5.815 m² površina objekata

Programi i jezici

1 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred117429,3
II razred107426,8
III razred134526,8
IV razred113428,3
V razred119429,8
VI razred116429,0
VII razred130526,0
VIII razred113428,3
Ukupno9493427,9

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 11 učenika: IOP1 9, IOP2 2, IOP3 0.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 124 (+15%), a broj odeljenja je sa 31 porastao na 34.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.7955
2024/2025.7755
2025/2026.7856
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 471 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 243 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 235 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik949 učenika

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik949 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

78ukupno
56nastavno osoblje
22nenastavno

Na neodređeno 41, na određeno 37 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik razredne nastave19
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom16
  • Nastavnik predmetne nastave13
  • Čistačica12
  • Nastavnik u produženom boravku8
  • Referent za pravne,kadrovske i administrativne poslove1
  • Šef računovodstva1
  • Domar/majstor održavanja1
  • Servirka1
  • Direktor ustanove1
  • Pomoćnik direktora ustanove1
  • Sekretar ustanove1
  • Stručni saradnik pedagog1
  • Stručni saradnik psiholog1
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
OŠ "Kralj Petar II Karađorđević"sedište Marulićeva 8, Beograd (Vračar) 32001 315.815 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

O nama

Osnovna škola „Kralj Petar II Karađorđević“ zidana je od 1929 - 1931.godine velikodušnom donacijom kraljice Marije, supruge  kralja Aleksandra Karađorđevića . Sa radom je počela 1932. godine, kada je sa zgradom deci Vračara poklonjeno i veliko školsko dvorište površine 1,5 hektara. Danas škola radi u jednoj smeni,a nastava počinje u 9.00 sati. Po evropskim standarnima imamo idealne uslove za rad. Škola je opremljena najnoviom tehnologijom koja uključuje moderan informatiči kabinet sa 24 časa kablovske internet mreže,digitalnu učionicu,dve pametne (IQ) table, kablovsku televiziju i druga moderna nastavna sredstva. Škola je pod stalnim video nadzorom, a bezbednost dece je na zavidnom nivou zahvaljujući stalnim dežurstvima nastavnika i visokoj ogradi oko škole. Nastava se odvija u 5 kabineta, 19 ucionica i jednom digitalnom učionicom. Nastava fizičkog vaspitanja se izvodi u velikoj sali (dimenzija košarkaškog terena),svečanoj sali (četiri stola za stoni tenis), gimnastičkoj sali i baletskoj sali sa ogledalima. Uz sale postoje  svlačionice sa kupatilima. U prostoru škole svoje aktivnosti obavlja i DAH teatar – centar za pozorišna istraživanja. Razvojnim planom u našoj školi planirano je više časova sportskih aktivnosti sa ciljem očuvanja psihičkog i fizičkog zdravlja dece. Veliko školsko dvorište sa terenima za fudbal, košarku i odbojku, pruža učenicima dovoljno mogućnosti za bavljenje sportom u toku nastave i u slobodno vreme. Posle nastave učenicima je organizovan produženi boravak, gde đaci uz pomoć nastavnika rade domaće zadatke, ili se bave nekom drugom aktivnošću. U kolektivu je izražena tendencija ka celodnevnoj nastavi. Praksa u školi je da učenici u okviru nastave fizičkog vaspitanja pored redovnog programa imaju i obuku iz različitih sportskih disciplina –atletike, gimnastike, plivanja, plesa, realnog aikida, rvanja, ritmičke gimnastike, karatea, hokeja na travi,tekvandoa, odbojke, košarke,fudbala, bagmintona, stoni tenis ...Treninge većine sportskih disciplina vode proslavljeni i dokazani sportisti i sportski pedagozi - Tanja Petrović,Milena Reljin,Ljubomir Vračarević... U školi postoji i Muzička radionica KP 2. Radionicu vode dva učitelja i profesor muzičke kulture,neguje se rok muzika , a od instrumenata se uče udaraljke,gitara,klavijature... Pored redovne nastave u školi su organizovani i drugi oblici nastave kao i pripremna nastava za učenike osmog razreda. Na kvalifikacionim ispitima za upis u srednje škole naši učenici su bili među najboljima, pokazivali su dobro znanje i upisivali se u željene škole.