🏫 Osnovna škola 📍 Barajevo (Barajevo)

OSNOVNA ŠKOLA "KNEZ SIMA MARKOVIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Barajevo
Adresa: Svetosavska 77 (11460)
Opština: Barajevo
Školski okrug: Grad Beograd
Školska uprava: Beograd
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Direktor: Zorica Jovanović Stevanović
Glavni telefon: 8300124
E-pošta: [email protected]
Faks: 8304639
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
E-pošta 2: [email protected]
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: —
PIB: —
Vrsta osnivača: —
📜

Prosvetni glasnik

28 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 604 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 291 učenik
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 283 učenika
    18/201813/2023

Svi brojevi vezani za školu

2009. 6
2010. 2
2011. 3
2013. 8
2014. 5
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 517
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.179 učenika
73 odeljenja
16,2 učenika po odeljenju
17 kombinovanih odeljenja
56 učenika po IOP-u
−4% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

144 zaposlenih
100 u nastavi
44 nenastavno osoblje
102 na neodređeno
42 na određeno
11,8 učenika po nastavniku

Prostor

19 objekata
72 učionica
4 fiskulturnih sala
1 biblioteka
21.065 m² površina objekata

Programi i jezici

3 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred153179,0
II razred158169,9
III razred145178,5
IV razred149169,3
V razred137622,8
VI razred154722,0
VII razred137622,8
VIII razred146624,3
Ukupno1.1797316,2

Škola ima 17 kombinovanih odeljenja (više razreda u jednom odeljenju) — u tabeli se takvo odeljenje broji u svakom svom razredu, a u ukupnom zbiru jednom.

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 56 učenika: IOP1 44, IOP2 6, IOP3 6.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se smanjio za 45 (-4%), a broj odeljenja je sa 69 porastao na 73.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.13996
2024/2025.14199
2025/2026.144100
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 604 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 291 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 283 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.179 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Ruski jezik189 učenika
  • Nemački jezik62 učenika

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik1.154 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

144ukupno
100nastavno osoblje
44nenastavno

Na neodređeno 102, na određeno 42 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik razredne nastave32
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom24
  • Čistačica23
  • Nastavnik u kombinovanom odeljenju od dva razreda22
  • Nastavnik predmetne nastave17
  • Domar/majstor održavanja4
  • Stručni saradnik pedagog4
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar4
  • Nastavnik u kombinovanom odeljenju od tri razreda3
  • Pomoćnik direktora ustanove2
  • Nastavnik u produženom boravku2
  • Referent za pravne,kadrovske i administrativne poslove1
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Direktor ustanove1
  • Sekretar ustanove1
  • Pedagoški asistent1
  • Stručni saradnik psiholog1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
OŠ "Knez Sima Marković"sedište Svetosavska 77, Barajevo 16000 004.490 m²
OŠ "Knez Sima Marković"sedište Svetosavska 77, Barajevo 0000 10476 m²
OŠ "Knez Sima Marković"sedište Svetosavska 77, Barajevo 16000 012.047 m²
IO Arnajevo Svetosavska 77, Barajevo 3000 101.906 m²
IO Baćevac Svetosavska 77, Barajevo 4000 00470 m²
IO Beljina Svetosavska 77, Barajevo 5000 001.774 m²
IO Beljina Svetosavska 77, Barajevo 0000 00—
IO Boždarevac Svetosavska 77, Barajevo 3000 00562 m²
IO Veliki Borak Svetosavska 77, Barajevo 3000 10466 m²
IO Veliki Borak Svetosavska 77, Barajevo 0000 00—
IO Glumčevo brdo Svetosavska 77, Barajevo 3000 001.537 m²
IO Guberevac Svetosavska 77, Barajevo 2000 00803 m²
IO Guncati Svetosavska 77, Barajevo 4000 001.509 m²
IO Guncati Svetosavska 77, Barajevo 0000 00—
IO Lisović 1 Svetosavska 77, Barajevo 2000 00417 m²
IO Manić Svetosavska 77, Barajevo 3000 00997 m²
IO Ravni Gaj Svetosavska 77, Barajevo 3000 001.571 m²
IO Rožanci Svetosavska 77, Barajevo 2000 101.613 m²
IO Srednji Kraj Svetosavska 77, Barajevo 3000 00427 m²
Ukupno (19 objekata) 72000 4121.065 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼
Početkom septembra 2000 godine navršilo se pedeset godina od otvaranja Osnovne škole Barajevo broj četiri, u zaseoku Bagrdan. Otvaranje osnovnih škola na ovim prostorima trajalo je više od 100 godina, počev od 1843. godine kada je otvorena škola u Baćevcu, do 1. septembra 1950. godine, kada je otvorena osnovna škola u Bagrdanu. Za proteklih pedeset godina postojanja i rada ova mala škola, koja je kao samostalna trajala samo dve godine spajanjem, pripajanjem i reorganizacijom škola izrasla je u ovako veliku školu, u školu gigant za koju kažemo da je najveća u Srbiji, ako ni po čemu drugom, ono po veličini i razuđenosti školskog reona i udaljenosti područnih odeljenja od matične škole. Školski reon se proteže od lipovice do podnožja Kosmaja i od Boračkog do Parcanskog visa sa prečnikom većim od 20 km. Kao i mnoge druge i ova škola je počela u privatnoj kući, u jednoj učionici sa vrlo skromnim nameštajem. Jedna učiteljica radila je sa 27 učenika u sva četiri razreda, koji su sedeli u pet skamija. Nameštaj i nešto učila pozamljeno je od škole u Boždarevcu. Primenom prve reforme školstva u Republici ova mala škola se spaja sa tek otvorenom Nižom gimnazijom u Barajevu, koja je počela sa radom 17.09.1952. godine sa 192 učenika od prvog do šestog razreda i pet nastavnika, od kojih su četiri bili učitelji. Do izgradnje školske zgrade ova škola je radila u prostorijama nedovršenog Zadružnog doma u Bagrdanu, koje nisu odgovarale potrebama i zahtevima škole.Januara 1957 škola se uselila u novu zgradu. Broj učenika, odeljenja i nastavnika naglo raste, pa je ubrzo i ova zgrada postala nedovoljna da primi sve učenike. Deset godina kasnije, u januaru 1968. godine škola se uselila u ovu današnju, savremenu i modernu školsku zgradu. Osnovna škola "Knez Sima Marković" je osnovana 1950. godine pod imenom "Miodrag Vuković-Seljak". U sadašnjoj zgradi živi i radi od 1976. godine, a od septembra 2004 pod imenom "Knez Sima Marković". U to vreme je svojim prostorom zadovoljavala postojeće potrebe, a svojim radomi infrastrukturom služila kao uzor. Danas je nedostatak prostora osnovi problem u funkcionisanju naše škole, koja je po mnogo čemu specifična. Škola funkcioniše na 15 lokacija, a pohađa je 1620 učenika, dok nastavu izvodi 110 nastavnika. Ovako razuđena struktura područnih odeljenja u mnogome otežava unutrašnju organizaciju rada škole. Matična škola sa sedištem u Barajevu, ima 1000 učenika, koji pohađaju nastavu u tri smene, i u koju dolaze đaci - putnici iz 10 sela barajevske opštine.