🏫 Osnovna škola 📍 Sremska Kamenica (Novi Sad)

OSNOVNA ŠKOLA "JOVAN JOVANOVIĆ-ZMAJ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Sremska Kamenica
Adresa: Školska 3 (21208)
Opština: Novi Sad
Školski okrug: Južnobački
Školska uprava: Novi Sad
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Direktor: Aleksandra Ćirić
Glavni telefon: 021/463-013
E-pošta: [email protected]
Faks: 021/464-962
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
Facebook: Nije upisan
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: 08066817
PIB: 100803367
Vrsta osnivača: Javna ustanova
Ustanova radi od: 1. septembar 1951.
📜

Prosvetni glasnik

28 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 607 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 309 učenika
    18/201813/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 289 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023

Svi brojevi vezani za školu

2009. 6
2010. 2
2011. 3
2013. 8
2014. 5
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 517
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.205 učenika
51 odeljenja
23,6 učenika po odeljenju
42 učenika po IOP-u
−1% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

120 zaposlenih
80 u nastavi
40 nenastavno osoblje
83 na neodređeno
37 na određeno
15,1 učenika po nastavniku

Prostor

2 objekata
23 učionica
14 kabineta
2 radionica
2 fiskulturnih sala
1 biblioteka
8.103 m² površina objekata

Programi i jezici

4 stranih jezika
2 jezika manjina
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred129525,8
II razred151721,6
III razred153625,5
IV razred174724,9
V razred151625,2
VI razred138623,0
VII razred159722,7
VIII razred150721,4
Ukupno1.2055123,6

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 42 učenika: IOP1 30, IOP2 12, IOP3 0.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se smanjio za 10 (-1%), a broj odeljenja je ostao 51.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.10876
2024/2025.11176
2025/2026.12080
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 607 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 309 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 289 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.205 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Nemački jezik559 učenika
  • Ruski jezik3 učenika
  • Francuski jezik1 učenik

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik1.204 učenika

Jezici nacionalnih manjina 2025/2026.

  • Mađarski jezik sa elementima nacionalne kulture10 učenika
  • Slovački jezik sa elementima nacionalne kulture4 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

120ukupno
80nastavno osoblje
40nenastavno

Na neodređeno 83, na određeno 37 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik predmetne nastave28
  • Nastavnik razredne nastave25
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom24
  • Čistačica23
  • Nastavnik u produženom boravku3
  • Stručni saradnik psiholog3
  • Domar/majstor održavanja2
  • Servirka2
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar2
  • Stručni saradnik pedagog2
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Kuvar/poslastičar1
  • Direktor ustanove1
  • Pomoćnik direktora ustanove1
  • Sekretar ustanove1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
"Jovan Jovanović Zmaj"sedište Školska 3, Sremska Kamenica 141402 115.783 m²
Izdvojeno odeljenje "Jovan Jovanović Zmaj" Ledinci Školska 3, Sremska Kamenica 9000 102.320 m²
Ukupno (2 objekata) 231402 218.103 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

ISTORIJAT NAŠE ŠKOLE

Istorijski izvori (putopis Antuna Vrančića iz 1567. godine) tvrde da je u srednjevekovnoj Kamenici škola postojala još pre dolaska Turaka. U periodu od 1526. do 1687. godine, kada su Turci zaposeli Kamenicu – škola nije radila. Pravoslavna crkvena opština 1701. godine u porti gradi i otvara mušku školu sa tri razreda (bukvarac, časlavac i psaltirac) o čemu imamo prve sačuvane pisane dokumente. Učitelj je bio sam paroh. 1742. godine Platon Simonović (državni savetnik u Rusiji) osmišljava novu školsku zgradu koja je imala učionicu i stan za učitelja, a od 1869. godine stan je postao ženska škola. Na žalost, ova zgrada sačuvana teškom mukom do našeg vremena, iako već decenijama pod zaštitom države, nepažnjom je nestala (izgubila autentičnost) pri rekonstrukciji 2004-2005. god. Izdržavanje škole i učitelja 1799. godine je prešlo u nadležnost političke opštine. Od 1811. do 1864. godine nastavni jezici u srpskoj školi su bili srpski i staroslovenski. Nadzor nad Srpskom muškom crkvenom školom je imala Karlovačka konzistorija, a u periodu 1850 – 1860. nadzornici Ljurković i Jovanović iz Temišvara. Sledeće decenije (1861-1869.) nadzor opet vrši Karlovačka konzistorija. 1869. godine ustanovljena je crkveno-školska autonomija. U učiteljskom stanu škole otvorena je ženska škola, a prva učiteljica je bila Jelena Borić. 14.10.1874. godine izabran je prvi školski odbor . U periodu crkveno-školske autonomije od 1869. do 1875. godine školu je nadzirao glavni školski nadzornik dr. Đorđe Natošević. Od 1. oktobra 1875. godine škola je bila organizovana kao ženska trorazredna i muška trorazredna škola u kojima su predavala 2 učitelja. 1877. godine u školu je uveden četvrti razred. 1880. godine na zahtev učitelja muške i ženske škole obe se spajaju u mešovita odeljenja. Od 1887. godine škola nosi naziv „Hrvatska opća pučka škola“. Krajem XIX veka u Kamenici su radile dve škole (pravoslavna i katolička) a 25. oktobra 1892. godine obe se spajaju u jednu trorazrednu «Pučku školu». 15. septembra 1898. škola postaje četvororazredna i upisala je ukupno 100 učenika u četiri razreda i opetovnicu – te se podelila u dve dvorazredne škole sa posebnim upravama. 1907. godine obe škole rade u novim školskim zgradama sa po dve učionice. U njima se radilo sve do 1961. godine kada je izgrađen centralni deo današnje školske zgrade. 5. maja 1915. godine Austro-ugarska naređuje spajanje obe škole u jednu četvororazrednu sa opetovnicom pod nazivom „Pučka škola“. 1921. godine škola se pominje kao «Državna narodna škola», a 1929. godine kao «Osnovna narodna škola – Kamenica». 1930. godine škola dobija ime po velikom pesniku za decu (koji je poslednje godine života i rada proveo u Kamenici) i pominje se kao «Državna osnovna škola – Čika Jova Zmaj – Sremska Kamenica». Za vreme Drugog svetskog rata i okupacije, u periodu 1942-1944. škola je nosila naziv «Državna mješovita pučka škola – Kamenica na Dunavu». Od oslobođenja Kamenice 23. oktobra 1944. godine škola je ponovo «Narodna osnovna škola». 1951. godine škola je prerasla u osmogodišnju školu i dobila današnji naziv «Osnovna škola Jovan Jovanović Zmaj». Tih godina zbog deficita predmetnih nastavnika učitelji su predavali i predmete starijim razredima. Početkom juna 1958. godine u čast velikog Zmaja organizovan je književni skup «Zmajev dan» na kome su učestvovali najpoznatiji dečji pisci i sama deca. Posebno interesantan je bio «Zmajev karneval cveća» koji je imao i svoju kraljicu. «Zmajev dan» se zbog velikog značaja i lepote pretvorio u Prve Zmajeve dečje igre koje su se decenijama nastavile i poprimile čak i međunarodnu dimenziju. 1961. godine škola se uselila u novu, funkcionalnu školsku zgradu (centralni deo današnje školske zgrade). 1970. godine je dograđeno levo krilo (radionice za tehničko, kuhinja, kupatila sa svlačionicama, foto laboratorija), velika fiskulturna sala i uvedeno je centralno grejanje (dotle su se u učionicama ložile kaljeve peći). 1971. godine škola je upisala 788 učenika u 29 odeljenja i te godine je od 9. do 11. juna organizovala I susret Zmajevih škola Jugoslavije koji je postao tradicionalna manifestacija (svake godine u drugoj školi, a svake pete (jubilarne) godine se održava kod nas). 1976. godine uređeno je školsko dvorište, a kasnije izgrađeno trostrano stepenište u funkciji tribina. 1982. godine izgrađeno je novo krilo školske zgrade sa savremenim kabinetima i prostorijama za pripremu nastave (biologija, fizika-hemija, istorija, likovni atelje)... 2000. godine ponovo započeto negovanje igranje šaha. Sekciju vodila učiteljica Vera Stojšić – Gašparovski a decu podučavao majstor šaha Vladimir Deže. Učenici su postizali zavidne rezultate na prvenstvima. 2001. godine škola je obeležila višestruke jubileje:
  • 300 godina (1701) sačuvanog zapisa o postojanju srpske narodne škole u Kamenici
  • 50 godina (1951) kako je Narodna škola dobila Zmajevo ime
  • 40 godina (1961) izgradnje sadašnje školske zgrade
  • 30 godina (1971) pokretanja Zmajevih susreta, Kamenica jubilarni domaćin
  • Ispred škole je postavljena Zmajeva bista rad vajara Ljube Kešelja.
U jesen 2003. završena je dogradnja 6 učionica za razrednu nastavu i posle 7 godina (od 1996.) nastava je (sa tri) vraćena u dve smene. 2004. Školsko dvorište je ograđeno metalnom ogradom, postavljen je video nadzor, a od strane roditelja angažovana agencija za obezbeđenje učenika i objekta zbog povećanja bezbednosti. 2007. godine otvoren je produženi boravak. 2008. godine u Novim Ledincima dograđena je područna školska zgrada (z a 4 učionice).Time je područna škola postala osmogodišnja, a otvoren je i produženi boravak. 2010. počela sa radom školska kuhinja za kuvane obroke produženom boravku. 2011. škola menja izgled (uklonjeni su pregradni stakleni zidovi u hodnicima, hodnici ofarbani u žive boje, produženi boravak premešten u 2 učionice zasebnog krila sa izlazom u dvorište, kabineti tehničkog izmešteni iz prizemlja na sprat). Škola je obeležila višestruke jubileje:
  • 310 godina od prvog sačuvanog zapisa postojanja škole
  • 60 godina (1951) kako je Narodna škola dobila Zmajevo ime
  • 50 godina (1961) izgradnje sadašnje školske zgrade
  • 40 godina (1971) pokretanja Zmajevih susreta, Kamenica jubilarni domaćin
Direktori naše škole do danas : ... Miloš Lukić, Koviljka Crepulić (v.d.), Ljubica Ivkov, Vera Svirčević (v.d.), Milena Stanić, Branislav Minčić, Vera Stojšić – Gašparovski (v.d), Svetlana Grujić (v.d), Jovan Drača i Aleksandra Ćirić. Kumovi naše škole: 1995. Milijana i Žika Nikolić 1996. Sofija i Srećko Marić 1997. Mirjana i Nikola Laličić 1998. Milica i Strahinja Đakovački 1999. Radmila i Dušan Bosnić 2000. Ljubica i Boško Milutinović 2001. Borka i Boško Vuković (pekara „Kum“) 2002. Anđa i Borislav Beranović 2003. Milica i Zoran Beronja 2004. Mirjana i Dragan Anđelić 2005. Svetlana i Dragan Simić 2006. Verica i Aleksandar Paroški 2007. Radmila i Dušan Aćimović (pekara „Lusa“) 2008. Mira i Rade Vrga (pekara „Maja“) 2009. Danijela i Srđan Miljić (prodavnica „Miljić“) 2010. Tatjana i Mile Dragić 2011. Sonja i Rade Vojnović 2012. Vera i Siniša Ćurić 2013. Svetlana i Predrag Milošević 2014. Maja i Saša Borđoški 2015. Aleksandar Andrejević 2016. Jelena i Milan Simeunov Školski list „ZMAJEV GLASNIK“ izlazi od 1973. godine, trenutno jednom godišnje. Učenici naše škole postižu zavidne rezultate na takmičenjima... Najbolji učenici škole - UČENICI GENERACIJE kojima se veoma ponosimo, su bili: 1997/1998. Aleksandra Ristić VIII 4 1999/2000. Nemanja Vujić VIII 4 2000/2001. Dimitrije Radišić VIII 1 i Bojan Babić VIII 2 2001/2002. Nemanja Tanović VIII 1 2002/2003. Kristina Nikačević VIII 4 2003/2004. Minja Mihajlović VIII 3 2004/2005. Jovan Ugarković VIII 4 2005/2006. Đorđe Kovačević VIII 5 2006/2007. Radmila Popović VIII 6 i Nikoleta Pajić VIII 3 2007/2008. Dušan Beronja VIII 3 2008/2009. Radovan Ciganović VIII 5 2009/2010. Tara Nedeljković VIII 1 i Maša Buđen VIII 4 2010/2011. Svetislav Simić VIII 2 2011/2012. Branislav Anđelić VIII 3 2012/2013. Elena Tadić VIII 5 2013/2014. Aleksa Bobar VIII 3 2014/2015 Aleksandra Janković VIII 1

 

DOPRINESITE I VI RAZVOJU NAŠE ŠKOLE I OSTAVITE TRAGA U NJENOM ISTORIJATU !!!

BIĆE NAM DRAGO DA BUDETE NAŠI GOSTI I SARADNICI!

Tekst i fotografije priredila Vera Stojšić-Gašparovski