🏫 Osnovna škola 📍 Novi Sad (Novi Sad)

OSNOVNA ŠKOLA "IVO LOLA RIBAR"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Novi Sad
Adresa: Kraljevića Marka 2a (21000)
Opština: Novi Sad
Školski okrug: Južnobački
Školska uprava: Novi Sad
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Glavni telefon: 021/472-1772
E-pošta: [email protected]
Faks: 021/472-1772
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
Facebook: Nije upisan
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: —
PIB: —
Vrsta osnivača: —
📜

Prosvetni glasnik

35 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 439 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 254 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 184 učenika
    18/201813/2023
  • Osnovna škola I-IV 2018/2019 II, IV razred · 53 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/2020
  • Osnovna škola VII-VIII, 2020/2021 VIII razred · 27 učenika
    18/20185/201911/20191/20202/20206/20208/20205/202117/202116/202213/202314/2023

Svi brojevi vezani za školu

2005. 1
2006. 15
2008. 2
2009. 6
2010. 27
2011. 37
2013. 18
2014. 511
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 517
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

957 učenika
36 odeljenja
26,6 učenika po odeljenju
17 učenika po IOP-u
+2% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

76 zaposlenih
52 u nastavi
24 nenastavno osoblje
45 na neodređeno
31 na određeno
18,4 učenika po nastavniku

Prostor

1 objekat
18 učionica
5 kabineta
2 fiskulturnih sala
3 biblioteka
6.195 m² površina objekata

Programi i jezici

3 stranih jezika
2 jezika manjina
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred134526,8
II razred119619,8
III razred107426,8
IV razred132526,4
V razred138527,6
VI razred116429,0
VII razred113428,3
VIII razred98424,5
Ukupno9573626,6

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 17 učenika: IOP1 6, IOP2 6, IOP3 5.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 21 (+2%), a broj odeljenja je sa 35 porastao na 36.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.5638
2024/2025.6444
2025/2026.7652
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 439 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 254 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 184 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola I-IV 2018/2019 II, IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020 53 4 godine Neaktivan —
Osnovna škola VII-VIII, 2020/2021 VIII 18/2018, 5/2019, 11/2019, 1/2020, 2/2020, 6/2020, 8/2020, 5/2021, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 27 2 godine Neaktivan —
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik957 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Nemački jezik372 učenika
  • Ruski jezik7 učenika

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik957 učenika

Jezici nacionalnih manjina 2025/2026.

  • Rusinski jezik sa elementima nacionalne kulture5 učenika
  • Slovački jezik sa elementima nacionalne kulture3 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

76ukupno
52nastavno osoblje
24nenastavno

Na neodređeno 45, na određeno 31 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik razredne nastave18
  • Nastavnik predmetne nastave16
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom12
  • Radnik za održavanje higijene - čistačica9
  • Nastavnik u produženom boravku6
  • Šef računovodstva2
  • Domar/majstor održavanja2
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar2
  • Kuvar/poslastičar1
  • Diplomirani pravnik za pravne,kadrovske i administrativne poslove1
  • Referent za pravne,kadrovske i administrativne poslove1
  • Servirka1
  • Čistačica1
  • Direktor ustanove1
  • Sekretar ustanove1
  • Stručni saradnik pedagog1
  • Stručni saradnik psiholog1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
Osnovna Škola Ivo Lola Ribarsedište Kraljevića Marka 2a, Novi Sad 18500 236.195 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼
Prema pisanim dokumentima koji se nalaze u Matici srpskoj, Osnovna škola ”Ivo Lola Ribar” je osnovana na današnjoj lokaciji, davne 1809. godine. Naša škola je najstarija škola u gradu, a sa ovom dugogodišnjom tradicijom sigurno zaslužuje svu pažnju za njeno očuvanje, negovanje i razvoj. Istorijski gledano, bila je svedok mnogih dešavanja, uspona i padova ljudi koji su živeli i danas žive na ovom području. Prostorni položaj škole je izuzetno povoljan, u neposrednoj blizini dva bulevara, pored saobraćajnica koje školu direktno povezuju sa udaljenim, urbanim delovima grada, kao što su Bistrica, Limani, Petrovaradin… Škola je u neposrednoj blizini centra grada gde se odvijaju razne kulturne i sportske manifestacije, čiji sadržaji se prenose u vaspitno-obrazovni rad sa decom. Osnovna škola "Ivo Lola Ribar" Novi SadNastava za učenike od trećeg do osmog razreda se realizuje u dve smene, dok učenici prvog i drugog razreda nastavu pohađaju u prepodnevnoj i međusmeni(od 12.25 časova). Na ovaj način je omogućena uspešna saradnja učitelja, roditelja i učitelja iz boravka. Produženi boravak je organizovan za učenike nižih razreda . Prostorije boravka imaju  sanitarni čvor, sopstveno dvorište, a u sklopu ponude je i opremljena kuhinja sa trpezarijom. Usluge produženog boravka koristi oko 25% učenika, a radno vreme je prilagođeno potrebama roditelja i njihovim obavezama (6- 17 časova). Savremeno doba donosi i svoje opasnosti, a škola je rešenje pronašla u vidu škole ”zatvorenog” tipa; zgrada škole je sačinjena od dva krila, nalazi se na samom uglu a školsko dvorište se nalazi unutar zgrade, tako da nije dostupan slobodan ulaz bez kontrole. To predstavlja jednu od bitnijih specifičnosti škole, a ujedno su i zadovoljene potrebe roditelja i lokalne zajednice o zbrinutosti i bezbednosti svih učenika. Zaposleni imaju viziju da škola postane estetski oplemenjena i modernije uređena ,sa prostorom u kojem će se negovati kultura ponašanja, tradicija i individualne potrebe učenika raznovrsnim nastavnim i vannastavnim sadržajima.