🏫 Osnovna škola 📍 Novi Sad (Novi Sad)

OSNOVNA ŠKOLA "DUŠAN RADOVIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Novi Sad
Adresa: Čenejska 61, Novi Sad (21000)
Opština: Novi Sad
Školski okrug: Južnobački
Školska uprava: Novi Sad
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Direktor: Slavoljupka Mihajlović
Glavni telefon: Čenejska 61, 021/419-195,
E-pošta: [email protected]
Faks: Temerinska 133, 021/419-302, Velebitska bb, 021/641-0201 i 021/641-0202
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: —
PIB: —
Vrsta osnivača: —
📜

Prosvetni glasnik

28 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 891 učenik
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 410 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 337 učenika
    18/201813/2023

Svi brojevi vezani za školu

2009. 6
2010. 2
2011. 3
2013. 8
2014. 5
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 517
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.638 učenika
61 odeljenja
26,9 učenika po odeljenju
17 učenika po IOP-u
−1% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

110 zaposlenih
73 u nastavi
37 nenastavno osoblje
80 na neodređeno
30 na određeno
22,4 učenika po nastavniku

Prostor

4 objekata
3 učionica
4 fiskulturnih sala
9.025 m² površina objekata

Programi i jezici

4 stranih jezika
1 jezika manjina
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred220827,5
II razred223827,9
III razred211730,1
IV razred237829,6
V razred226828,3
VI razred184726,3
VII razred161723,0
VIII razred176822,0
Ukupno1.6386126,9

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 17 učenika: IOP1 7, IOP2 9, IOP3 1.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se smanjio za 14 (-1%), a broj odeljenja je sa 63 pao na 61.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.8465
2024/2025.11080
2025/2026.11073
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 891 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 410 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 337 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.638 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Ruski jezik455 učenika
  • Francuski jezik149 učenika
  • Nemački jezik5 učenika

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik1.610 učenika

Jezici nacionalnih manjina 2025/2026.

  • Romski jezik sa elementima nacionalne kulture6 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

110ukupno
73nastavno osoblje
37nenastavno

Na neodređeno 80, na određeno 30 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik razredne nastave29
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom23
  • Čistačica19
  • Nastavnik predmetne nastave19
  • Domar/majstor održavanja2
  • Servirka2
  • Nastavnik u produženom boravku2
  • Sekretar ustanove2
  • Stručni saradnik psiholog2
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar2
  • Kuvar/poslastičar1
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Direktor ustanove1
  • Pomoćnik direktora ustanove1
  • Referent za pravne,kadrovske i administrativne poslove u posebnim uslovima1
  • Stručni saradnik pedagog1
  • Stručni saradnik defektolog / specijalni edukator i rehabilitator1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
Dušan Radovićsedište Čenejska 61, Novi Sad 1000 203.796 m²
Dušan Radović Velebitska Čenejska 61, Novi Sad 1000 103.745 m²
Dušan Radović Temerinska Čenejska 61, Novi Sad 0000 10220 m²
Dušan Radović Temerinska Čenejska 61, Novi Sad 1000 001.264 m²
Ukupno (4 objekata) 3000 409.025 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

Misija škole

Deca su na prvom mestu Istorijat, misija, vizija… O imenu naše škole, jedne od najstarijih u Novom Sadu, saznajemo od stanovnika Vidovdanskog naselja i to iz perioda neposredno posle rata, kada je radila pod nazivom Kralja Petra Prvog. Posle oslobađanja, od 1950. godine, škola je označena brojem B i kao takva postoji sve do imenovanja u Osnovnu školu “Đura Jakšić“ koja je nastavu izvodila u dve školske zgrade na Klisi ( Klisanski put 165 ) i u Temerinskoj 133. Godine 1982. udruženjem u centar “Slavija“ škola postaje OOUR i poneće naziv “Novosadski partizanski odred“. Razdruživanjem centra, škola postaje samostalna. Postoje pokušaji da joj se vrati staro ime “Đura Jakšić“, ali zbog škole u Kaću sa istim nazivom, koja je postala sastavni deo Novog Sada, nije pravno omogućeno vraćanje na staro. Od januara 1993. godine škola je ponela ime dečjeg pisca Dušana Radovića, koje i danas nosi. Misija škole Misija naše škole je da postane centar vaspitno- obrazovnog, ali i kulturnog i duhovnog razvoja učenika i nastavnika. Osnovni princip je podsticanje ličnog razvoja svakog učenika i nastavnika. Razvijanje savremenih procesa usvajanja znanja, podsticanje kreativnosti kod učenika i nastavnika i stvaranje ličnosti sposobnih za timski rad, sa razvijenim socijalnim veštinama i svešću i pravima i odgovornostima je naša osnovna težnja. Naša škola treba da postane mesto permanentnog usavršavanja svih učesnika vaspitno-obrazovnog procesa, koji neguje međusobno razumevanje i uvažavanje, toleranciju i pravo na uvažavanje i pravo na različitost. Vizija škole Naša škola treba da postane: mesto u kome rade stručni i kreativni nastavnici otvoreni za permanentnost, usavršavanje i timski rad mesto u koje učenici rado dolaze jer je nastava u njoj savremena, kvalitetna i prilagođenja njihovim potrebama i interesovanjima otvorena za nove ideje, razmenu i saradnju čista, prijatnog izgleda, moderna i opremljena savremenim nastavnim sredstvima mesto u kome su odnosi kulturni, tolerantni, saradnički i podržavajući a rukovođenje javno, pravedno, podsticajno