🏫 Osnovna škola 📍 Beograd (Voždovac)

OSNOVNA ŠKOLA "BORA STANKOVIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Beograd
Adresa: Paunova 19a (11040)
Opština: Voždovac
Školski okrug: Grad Beograd
Školska uprava: Beograd
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Direktor: Mr Zdravka Marjanović
Tel. sekretara: +381 11 3983-589
Glavni telefon: +381 11 3983-590
E-pošta: [email protected]
Faks: +381 11 3983-588
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
E-pošta 2: [email protected]
Facebook: Nije upisan
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: 07017235
PIB: 101734519
Vrsta osnivača: Javna ustanova
Ustanova radi od: 8. decembar 1965.
📜

Prosvetni glasnik

35 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 574 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 257 učenika
    18/201813/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 247 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023

Svi brojevi vezani za školu

2005. 1
2006. 15
2008. 2
2009. 6
2010. 27
2011. 37
2013. 18
2014. 511
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 517
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.078 učenika
40 odeljenja
26,9 učenika po odeljenju
17 učenika po IOP-u
+11% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

93 zaposlenih
68 u nastavi
25 nenastavno osoblje
55 na neodređeno
38 na određeno
15,9 učenika po nastavniku

Prostor

1 objekat
21 učionica
10 kabineta
1 laboratorija
2 radionica
1 fiskulturnih sala
1 biblioteka
4.546 m² površina objekata

Programi i jezici

6 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred140528,0
II razred143528,6
III razred156626,0
IV razred135527,0
V razred129525,8
VI razred118429,5
VII razred135527,0
VIII razred122524,4
Ukupno1.0784026,9

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 17 učenika: IOP1 11, IOP2 6, IOP3 0.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 103 (+11%), a broj odeljenja je sa 37 porastao na 40.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.7755
2024/2025.8359
2025/2026.9368
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 574 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 257 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 247 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.078 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Nemački jezik498 učenika
  • Francuski jezik2 učenika
  • Španski jezik2 učenika
  • Italijanski jezik1 učenik
  • Ruski jezik1 učenik

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik1.078 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

93ukupno
68nastavno osoblje
25nenastavno

Na neodređeno 55, na određeno 38 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik razredne nastave24
  • Nastavnik predmetne nastave23
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom15
  • Čistačica13
  • Nastavnik u produženom boravku6
  • Domar/majstor održavanja2
  • Kuvar/poslastičar2
  • Stručni saradnik psiholog2
  • Šef računovodstva1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Servirka1
  • Sekretar ustanove1
  • Stručni saradnik pedagog1
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
Bora Stankovićsedište PAUNOVA 19a, Beograd (Voždovac) 211012 114.546 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

Vesti škole

Dositejevo pero

Dositejevo pero, OŠ “Bora Stanković” Beograd, 2026. autor učiteljica Marina Đurđević…

Izvor ↗
📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼
Osnovna škola "Bora Stanković" spada u one koje su se razvijale kroz duži vremenski period i u više etapa, nasleđujući tradicije dve stare škole. Današnja škola se nalazi u modernom stambenom naselju Banjica, a i sama zgrada se arhitektonski i prostorno potpuno uklapa u ambijent. Međutim počeci njenog razvoja sežu u dalju prošlost i vezani su za školu u selu Banjica i školu u tada beogradskom predgrađu Voždovac, tačnije njegovom gornjem delu koji se graniči sa Banjicom. Gornji Voždovac, koji se prostirao između Voždovačke crkve i Trošarine imao je zvaničan naziv "Predgrađe Kraljice Marije", po ženi kralja Aleksandra Karađorđevića. Sa razvojem naselja uporedo je tekao i proces povećavanja broja stanovnika zbog stalnog doseljavanja ljudi iz drugih krajeva zemlje, koji su dolazili tražeći bolje uslove za život i veće mogućnosti za posao. Rasla je potreba i razvijala se svest da je neophodno omogućiti deci iz naselja da pohađaju školu u svom kraju umesto da putuju do okolnih škola gde nije bilo dovoljno mesta za veliki broj novih đaka. Nastojanja i inicijative urodile su plodom, pa je 1929. godine rešeno da se u Predgrađu Kraljice Marije osnije nova škola, a da učionice budu smeštene u dve zgrade u vlasništvu Crvenog krsta. Odluka o osnivanju zvanično je objavljena rešenjem Ministarstva prosvete, broj 9966 od 18. februara 1930. godine. Dobila je ime kao i samo naselje "Kraljica Marija".Po tadašnjem obrazovnom sistemu i ova osnovna škola je bila četvorogodišnja. U početku je imala četiri razreda i 150 učenika koji su bili smešteni u četiri učionice. Međutim broj đaka se povećavao pa je već 1932. broj odeljenja povećan na sedam, a broj učenika se skoro udvostručio. Tako su se stvarali uslovi da se pokrene inicijativa za podizanje prostranije školske zgrade. I politika tadašnjih vlasti je išla u smeru izgradnje modernih školskih zdanja opremljenih savremenim sredstvima i po evropskim merilima. Tako je pored nekoliko novih u gradu, 1933. godine izgrađena zgrada u Predgrađu Kraljice Marije, u ulici Jove Ilića, za smeštaj već postojeće škole koja je koristila prostorije Crvenog krsta. Nova zgrada za školu" Kraljica Marija" izgrađena je po projektu Desanke Šanke Manojlović u stilu savremene arhitekture i imala je sve što je potrebno jednoj modernoj školi tog vremena. Za nastavu je bilo određeno 6 velikih i svetlih učionica u kojima je bilo predviđeno da uči oko 400 učenika. U okviru zgrade bile su gimnastička sala, dvorana za đačku trpezariju na spratu i đačko kupatilo. Postojala su i posebna odeljenja za kancelarije i stan za upravitelja.U susedstvu je uređen prostrani park sa cvećem i zelenilom. Ova škola je radila do 1945. godine pod imenom Kraljica Marija, ali burne političke promene posle Drugog svetskog rata dovele su do uspostavljanja novog socijalističkog sistema i obračuna sa svim što je podsećalo na staro doba i kraljevinu. U takvim uslovima je promenjeno i ime školi u "Narodna osnovna škola broj 23". Godine 1953. ona je dobila novo ime "Bora Stanković", po poznatom srpskom književniku, autoru čuvenih dela o životu i sudbinama ljudi vranjskog kraja krajem 19. i početkom 20. veka, kao što su drame "Koštana" i "Tašana", roman "Nečista krv", veliki broj pripovedaka... Bila je četvorogodišnja sve do 1957. kada je uvedeno osmogodišnje osnovno obrazovanje. Tako je povećan i broj učenika i nastavnika, a naravno i ostalih radnika škole. Godine 1966, školu je pohađalo 612 učenika u 16 odeljenja. Na Banjici koja je do druge polovine 20. veka bila seosko naselje, postojala je od 1907 godine, mala seoska škola"Banjica", podignuta u središnjoj ulici u selu, Paunovoj i to zalaganjem imućnijih Banjičana. Škola je 1931. godine zvanično nazvana "Car Lazar".Ona nije sasvim odgovarala potrebama savremene nastave, ali se u njoj ipak opismenilo više generacija đaka iz naselja.Posle 1945. godine i uspostavljanja socijalističke vlasti ovoj školi je promenjeno ime u "Ivan Mažuranić". Od 1969. godine u njoj su učenici pohađali prva četiri razreda pa bi zatim prelazila u osnovnu školu "Filip Filipović" gde su završavali svoje osnovno školovanje do osmog razreda. To je učinjeno jer mala školska zgrada nije pružala mogućnosti za školovanje tolikog broja đaka u osam razreda. Od 1975. godine sva odeljenja su pripojena školi "Filip Filipović". Međutim 1979. godine 12 odeljenja ove škole, sa nastavnim osobljem i imovinom premeštena je iz škole "Filip Filipović u školu "Bora Stanković" i postala njen sastavni deo. Upravo u to doba,krajem '70. godina XX veka počela je izgradnja i formiranje novog urbanog modernog stambenog naselja na prostoru Banjice. Tada je započeto i podizanje nove velike školske zgrade koja je planirana da bude dovoljna za školovanje velikog broja đaka iz budućeg naselja koje se gradilo. Predviđeno je da se u tu zgradu useli postojeća škola "Bora Stanković", koja se nalazila u zgradi predratne škole "Kraljica Marija" čije tradicije nastavlja pod novim imenom. Izgradnja nove zgrade završena je početkom 1981. godine, a tačno 16 februara 1981. godine osnovna škola Bora Stanković je smeštena u novo veliko i savremeno opremljeno školsko zdanje. Od tada se ova škola nalazi na Banjici u Paunovoj ulici 19 a, a u staru zgradu škole u ulici Jove Ilića, smešten je Fakultet Organizacionih nauka. Škola je potpuno prilagođena potrebama moderne nastave. Poseduje 31 učioniicu, 2 laboratorije, 7 kabineta, fiskulturnu salu, 2 učionice za nastavu tehničkog obrazovanja, čitaonicu i biblioteku, svečanu salu, zbornicu, 4 kancelarije, kuhinju, trpezariju, 3 pomoćne prostorije i zubnu ambulantu sa pratećim prostorom. Školu pohađa preko 1300 učenika, a u neposrednoj nastavi u vaspitno-obrazovnom radu učestvuje oko 100 zaposlenih.