🏫 Osnovna škola 📍 Beograd (Čukarica)

OSNOVNA ŠKOLA "BANOVIĆ STRAHINJA"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Beograd
Adresa: Kneza Višeslava 15 (11030)
Opština: Čukarica
Školski okrug: Grad Beograd
Školska uprava: Beograd
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Direktor: Tatijana Vasović Novosel
Tel. direktora: 305-90-23
Tel. sekretara: 354-32-82
Glavni telefon: 3059023
E-pošta: [email protected]
Faks: 7702992
🌐

Internet i mreže

📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: 07009224
PIB: 100575896
Vrsta osnivača: Javna ustanova
Ustanova radi od: 14. jul 1964.
📜

Prosvetni glasnik

27 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2020/2021 I–IV razred · 556 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/2020
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 294 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2020/2021 VII–VIII razred · 282 učenika
    18/20185/201911/20191/20202/20206/20208/20205/202117/202116/202213/202314/2023

Svi brojevi vezani za školu

2009. 6
2010. 2
2011. 3
2013. 8
2014. 5
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 517
2022. 16
2023. 1314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.132 učenika
41 odeljenja
27,6 učenika po odeljenju
11 učenika po IOP-u
0% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

87 zaposlenih
66 u nastavi
21 nenastavno osoblje
64 na neodređeno
23 na određeno
17,2 učenika po nastavniku

Prostor

1 objekat
24 učionica
1 radionica
1 fiskulturnih sala
1 biblioteka
4.090 m² površina objekata

Programi i jezici

1 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred123524,6
II razred137527,4
III razred136527,2
IV razred160626,7
V razred145529,0
VI razred149529,8
VII razred139527,8
VIII razred143528,6
Ukupno1.1324127,6

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 11 učenika: IOP1 8, IOP2 3, IOP3 0.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 5 (+0%), a broj odeljenja je ostao 41.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.8564
2024/2025.8362
2025/2026.8766
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2020/2021 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020 556 4 godine Aktivan —
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 294 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2020/2021 VII–VIII 18/2018, 5/2019, 11/2019, 1/2020, 2/2020, 6/2020, 8/2020, 5/2021, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 282 2 godine Neaktivan —
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.132 učenika

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik1.131 učenik
👥

Zaposleni 2025/2026.

87ukupno
66nastavno osoblje
21nenastavno

Na neodređeno 64, na određeno 23 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik razredne nastave21
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom19
  • Nastavnik predmetne nastave14
  • Nastavnik u produženom boravku12
  • Čistačica10
  • Servirka2
  • Stručni saradnik pedagog2
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Domar/majstor održavanja1
  • Pomoćnik direktora ustanove1
  • Sekretar ustanove1
  • Stručni saradnik psiholog1
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
OŠ Banović Strahinjasedište Kneza Višeslava 15, Beograd (Čukarica) 24001 114.090 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

O nama

„Koji ono dobar junak bješe Što jedanput britkom sabljom mane, Britkom sabljom i desnicom rukom, Pak dvadeste odsiječe glava? Ono jeste Banović Strahinja!“
Škola nosi ime po junaku narodnih pesama Banović Strahinji. Ne može se reći koja se istorijska ličnost krije pod tim imenom. Pretpostavka je da je to bio zetski gospodar Đurađ Stracimirović Balšić, zet kneza Lazara, koji je vladao od 1386. do 1404. godine. Po narodno predanju dragačevskog kraja potomci Strahinjića Bana su Strahinjići, najstarija i najveća porodica u selu Dljinu. Lokalno stanovništvo s ponosom pokazuje „ruševine dvora i crkve Strahinjićeve“. Južnije, u Starom Vlahu, nalze se na Mučnju ruševine Banove kule. U Crnoj Gori Piperi govore da je „ban Strahinja od Kosova deda njihovog pretka Pipa“. Vukova pesma vezuje Banović Strahinju za mesto Banjska „kraj Kosova“ i za čuveni manastir, zadužbinu kralja Milutina i njegove majke Jelene iz 14. veka, koja se nalazi na desnoj obali Banjske. Budući da titula ban nije postojala u nemanjićkoj državi, to su najstarije pesme o Banović Strahinji nastale verovatno u Bosni i Hrvatskoj, kao i pesme o banu Milutinu, kome je Strahinja bio sin ili unuk. Ovakvi banovi i vojvode, a kasnije harambaše, paše i begovi bili su oduvek, bez obzira na istorijske činjenice, popularni junaci narodne epike. Isticali su se u bojevima, dvobojima i pustolovinama svake vrste, te su često prikazivani veoma slikovito u svojim induvidualnim odnosima i poduhvatima. Strahinjić ban ili Banović Strahinja spominje se u narodnim epskim pesmama starijih vremena. Po junaštvu se može meriti sa Milošem Obilićem, a po plemenitosti se izdvaja iznad svih epskih junaka jer, naoružan ljubavlju, uspeva da pobedi samoga sebe i dovoljno snažan da može da prašta. Kako je nastala naša škola? Odlukom Skupštine opštine Čukarica, na zajedničkoj sednici Opštinskog veća i Veća radnih zajednica, 14. jula 1964. godine, u cilju rasterećenja osnovnih škola na Banovom brdu osnovana je nova škola. U prvo vreme škola nosi naziv „Osnovna škola u Ulici kneza Višeslava". Na početku školske 1964/65. godine imala je 942 učenika, raspoređenih u 28 odeljenja. Kasnije, u toku školske godine, formirano je još jedno odeljenje, pa je tako ukupno bilo 29 odeljenja na početku rada škole. Skupština opštine Čukarica na svojoj sednici od 19. maja 1965. godine donela je rešenje o promeni naziva škole. Od toga dana škola nosi naziv Osnovna škola „Banović Strahinja", a 19. maj se slavi kao Dan škole. Osobeni znaci škole su: -  Dvospratna zgrada od crvene cigle smeštena na obronku Košutnjaka. -  Škola koja diše ritmom prirode. -  Okružena zelenilom drveća, daleko od prometnih saobraćajnica, daleko od dimnjaka i toplana... -  Školsko dvorište ograđeno je novom ogradom veselih boja i oplemenjeno brojnim detaljima, kao što su kućice za ptice, ukrasne žardinjere, tereni za društvene igre (šah, „Školica“ i „Ne ljuti se čoveče“) - Dva hektara od ukupne površine dvorišta nalaze se pod zasadom drveća i ukrasnih žbunova. -  U školskom parku se nalaze letnje učionice, u kojima đaci uče i rade. -  U holu škole se nalazi „Živi kutak“ (akvarijumi i terarijumi) i fontana. -  U holu škole se stalno čuje prijatna muzika -  Našu školu su završili mnogi poznati glumci (Svetislav Goncić, Maja Sabljić...), umetnici (Milena Dragićević Šešić...), mnogi naučnici, lekari, političari, ekonomisti, pravnici, profesori, tv lica i drugi uspešni ljudi. Ponosni smo na generacije učenika koje su izašle iz naše škole, na sve kolege koje su zajedno sa nama radile, kao i na sve direktore koji su izveli našu školu na put modernog školstva - Zdravko Aleksić, Svetlana Stamenković, Marija Jovanović, Goran Vilotijević i Divna Dimitrijević.
HIMNA OŠ  „Banović Strahinja“ To je zbilja carska škola, Ponika u srcu grada, More znanja i ljubavi, Odvajkada u njoj vlada. Refren: Junačko je ime njeno Ban Strahinja, strašni svete, Al` je glavni junak škole Odvajkada bilo dete. Sve radosti ovog sveta Čuvaju se u toj školi, Pa se naša škola mila, Kao prava majka voli. Refren: Junačko je ime njeno, Ban Strahinja, strašni svete, Al` je glavni junak škole, Odvajkada bilo dete.