🏫 Srednja muzička škola 📍 Novi Sad (Novi Sad)

MUZIČKA ŠKOLA "ISIDOR BAJIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Novi Sad
Adresa: Bulevar cara Lazara 67 (21100)
Opština: Novi Sad
Školski okrug: Južnobački
Školska uprava: Novi Sad
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Direktor: Radmila Rakin Martinović
Glavni telefon: 021/ 529 866
E-pošta: [email protected]
Faks: 021/ 529 078
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
E-pošta 2: [email protected]
Facebook: Nije upisan
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: 08066922
PIB: 102028953
Vrsta osnivača: Javna ustanova
Ustanova radi od: 15. maj 1909.
📜

Prosvetni glasnik

20 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna muzička škola-Odsek za klasičnu muziku-šestogodišnje obrazovanje i vaspitanje 2019/2020 I–VI razred · 825 učenika
    5/20199/2020
  • Srednja muzička škola-ODSEK KLASIČNE MUZIKE-Muzički izvođač klasične muzike 2020,21 I–IV razred · 127 učenika
    8/2020
  • Osnovna muzička škola-PRIPREMNI RAZRED 2019,20 · 66 učenika
    5/20199/2020
  • Muzički saradnik 2020/2021 I–IV razred · 44 učenika
    8/2020
  • Dizajner zvuka 2020/2021 I–IV razred · 35 učenika
    8/2020
  • Osnovna muzička škola-Odsek za klasičnu muziku-četvorogodišnje obrazovanje i vaspitanje-solo pevanje 2019/2020 I–IV razred · 33 učenika
    5/20199/2020
  • Osnovna muzička škola-Odsek za klasičnu muziku-četvorogodišnje obrazovanje i vaspitanje-instrument 2019/2020 I–IV razred · 9 učenika
    5/20199/2020

Svi brojevi vezani za školu

1993. 9
1994. 2
1996. 4
1997. 19
2002. 15
2003. 10
2005. 7
2006. 4
2007. 4
2009. 48
2010. 511
2013. 101114
2016. 10
2019. 5
2020. 89
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.139 učenika
121 odeljenja
9,4 učenika po odeljenju
94 kombinovana odeljenja
14 učenika po IOP-u
+472% učenika u odnosu na 2021/2022.

Zaposleni

171 zaposlenih
127 u nastavi
44 nenastavno osoblje
133 na neodređeno
38 na određeno
9,0 učenika po nastavniku

Prostor

2 objekata
105 učionica
1 radionica
1 fiskulturnih sala
1 biblioteka
9.726 m² površina objekata

Programi i jezici

3 obrazovnih profila
4 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred273853,2
II razred193772,5
III razred185812,3
IV razred181722,5
V razred134781,7
VI razred107681,6
Pripremni razred66513,2
Ukupno1.1391219,4

Škola ima 94 kombinovana odeljenja (više razreda u jednom odeljenju) — u tabeli se takvo odeljenje broji u svakom svom razredu, a u ukupnom zbiru jednom.

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 14 učenika: IOP1 2, IOP2 3, IOP3 9.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2021/2022. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 940 (+472%), a broj odeljenja je sa 8 porastao na 121.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.170128
2024/2025.166123
2025/2026.171127
🎓

Obrazovni profili 2025/2026.

Profil / smerPodručje radaUčenikaOdeljenja
Srednja muzička škola-ODSEK KLASIČNE MUZIKE-Muzički izvođač klasične muzike 2020,21Kultura,umetnost i javno informisanje1278
Muzički saradnikKultura,umetnost i javno informisanje444
Dizajner zvukaKultura,umetnost i javno informisanje354
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna muzička škola-Odsek za klasičnu muziku-šestogodišnje obrazovanje i vaspitanje 2019/2020 I–VI 5/2019, 9/2020 825 6 godina Aktivan —
Srednja muzička škola-ODSEK KLASIČNE MUZIKE-Muzički izvođač klasične muzike 2020,21 I–IV 8/2020 127 4 godine Aktivan NOKS 4
Osnovna muzička škola-PRIPREMNI RAZRED 2019,20 — 5/2019, 9/2020 66 1 godina Aktivan —
Muzički saradnik 2020/2021 I–IV 8/2020 44 4 godine Aktivan NOKS 4
Dizajner zvuka 2020/2021 I–IV 8/2020 35 4 godine Aktivan NOKS 4
Osnovna muzička škola-Odsek za klasičnu muziku-četvorogodišnje obrazovanje i vaspitanje-solo pevanje 2019/2020 I–IV 5/2019, 9/2020 33 4 godine Aktivan —
Osnovna muzička škola-Odsek za klasičnu muziku-četvorogodišnje obrazovanje i vaspitanje-instrument 2019/2020 I–IV 5/2019, 9/2020 9 4 godine Aktivan —
📚

Aktivni nastavni planovi i programi

  • Dizajner zvuka4 godine
  • Muzički izvođač klasične muzike4 godine
  • Muzički saradnik4 godine
  • Muzički saradnik-teoretičar4 godine
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.139 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Italijanski jezik193 učenika
  • Nemački jezik12 učenika
  • Ruski jezik1 učenik

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik206 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

171ukupno
127nastavno osoblje
44nenastavno

Na neodređeno 133, na određeno 38 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik umetničkih i stručnih predmeta u muzičkoj školi i određenih stručnih predmeta u stručnoj školi118
  • Čistačica19
  • Korepetitor12
  • Nastavnik predmetne nastave9
  • Referent za pravne,kadrovske i administrativne poslove2
  • Domar/majstor održavanja2
  • Štimer muzičkih instrumenata2
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar2
  • Sekretar ustanove1
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Šef računovodstva1
  • Stručni saradnik pedagog1
  • Stručni saradnik psiholog1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
Muzička škola "Isidor Bajić" Novi Sadsedište Bulevar Cara Lazara 67, Novi Sad 102001 119.568 m²
Muzička škola Isidor Bajić, Futog Bulevar Cara Lazara 67, Novi Sad 3000 00158 m²
Ukupno (2 objekata) 105001 119.726 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼
Istorijat Škole [flagallery gid=1] Kao nastavnik pojanja u Centralnoj osnovnoj školi, a nadasve u Srpskoj velikoj pravoslavnoj gimnaziji, gde je, pored redovne nastave, pripremao i komponovao za poznate Svetosavske besede, vodio je tri školska hora i pevačko društvo „Neven“, redovno sarađivao sa Srpskim narodnim pozorištem na komponovanju i „muzičkom udešavanju“ pozorišnih komada sa pevanjem, Isidor Bajić je osećao i stalni nedostatak školovanih muzičara. I obrazovana muzička publika, a Novi Sad ju je u to vreme zaista imao, zahtevala je muziku na višem umetničkom nivou. Sve to švatajući, Isidor Bajić je nakon dužeg premišljanja, dogovaranja i planiranja obnarodovao svoju nameru: Isidor Bajić je bio njen prvi direktor i nastavnik teoretskih predmeta, a ostalo stručno nastavničko osoblje činili su gospođa dr-a Oskara Majera, diplomirana učiteljica pevanja; gospođica Olga Kenin, učiteljica klavira; čuveni violinista i muzički kritičar Emil (Milan) Saks i gospođa Gabrijela Berić, poznata pijanistkinja iz Zagreba. U Bajićevoj Muzičkoj školi su školovani budući profesionalni muzički umetnici, ali je vaspitavana i publika, ljubitelji muzike. Tako je Novi Sad prelazio u red „velikih varoši“. Početkom Prvog svetskog rata i preranom smrću Isidora Bajića (15. septembar 1915.), škola je privremeno prestala sa radom. Muzička škola (konzervatorijum) u Novom Sadu „Od septembra ove godine otvara se u Novom Sadu Muzička škola (konzervatorijum). S pogledom na veliku dobit i za varoš kao kulturni napredak, a i za našu decu, koja će se stručnim umetnicima vaspitavati u muzičkoj veštini, nadamo se da će naše građanstvo radosno pozdraviti ovu kulturnu novinu!” “Zastava”, br. 94, 15. maj 1909. godine skola10 Bajićeva Muzička škola, 1910. godine Tako je otpočeo rad Bajićeve muzičke škole 01. septembra 1909. godine! Bila je to, posle subotičke Muzičke škole, tada jedina stručna škola iz oblasti muzike severno od Save i Dunava. „Bez ikakve subvencije, bez ikakve pomoći,… postoji i radi muzička škola u Novom Sadu. Niz dobrih klasičnih koncerata koje ova škola redovno priređuje…, najbolje svedoči da je rad u muzičkoj školi savremen i ozbiljan. Na sviranju svih učenika ogleda se ozbiljan rad i sprema.“ “Zastava”, br. 28, 1913. godine Isidor Bajić je bio njen prvi direktor i nastavnik teoretskih predmeta, a ostalo stručno nastavničko osoblje činili su gospođa dr-a Oskara Majera, diplomirana učiteljica pevanja; gospođica Olga Kenin, učiteljica klavira; čuveni violinista i muzički kritičar Emil (Milan) Saks i gospođa Gabrijela Berić, poznata pijanistkinja iz Zagreba. U Bajićevoj Muzičkoj školi su školovani budući profesionalni muzički umetnici, ali je vaspitavana i publika, ljubitelji muzike. Tako je Novi Sad prelazio u red „velikih varoši“. Početkom Prvog svetskog rata i preranom smrću Isidora Bajića (15. septembar 1915), škola je privremeno prestala sa radom. Ratne posledice uticale su i na mukotrpno i sporo obnavljanje rada Muzičke škole „Bajić“. „Sa kakvim teškoćama se škola borila, to se danas ne moze švatiti… Pomoći vlasti su bile male i da su se začeci razvili u tako značajnu ustanovu kakva je danas Muzička škola „Isidor Bajić“ u Novom Sadu, može se zahvaliti samo istrajnosti i dalekovidosti tadašnjih nastavnika…“ Katica Panić Godine 1919, pokrenuto je pitanje osnivanja institucije koja bi trebalo da obnovi muzičku aktivnost Novog Sada i to u duhu ideja Isidora Bajića. Tako je, na inicijativu Vladimira Karakaševića, već iduće 1920. godine osnovano Muzičko društvo sa zadatkom da sakupi novosadske prijatelje muzike, amatere i profesionalce radi unapređivanja nacionalne umetnosti. I pored nesebičnog truda članova Uprave Muzičkog društva Novog Sada, Muzička skola „Bajić“ počinje sa radom tek 1927. godine i, odobrenjem Ministarstva prosvete, postaje prva poludržavna muzička škola. skola-29 Muzička škola “Isidor Bajić”, 1929. godine Mnogobrojni problemi pratili su i dovodili u pitanje rad škole, sve do 1930. godine kada na mesto direktora dolazi Svetolik Pašćan-Kojanov, tada već poznati dirigent, kompozitor i muzički pisac. Period dragocenog preporoda nastupa 1936. kada je za direktora postavljen Rikard Švarc. Godine 1941. u školu je upisano čak 210 učenika (!), ali je uspešan rad opet prekinut zbog Drugog svetskog rata. „U prepunoj sali, u prisustvu velikog broja uglednih ličnosti, učenici ove škole dokazali su sa kolikom ambicijom rade na ostvarenju svog cilja i da školu svojim radom podignu do još većeg nivoa.“ “Dan”, 27. april 1939.godine Ubrzo posle II svetskog rata, a na predlog Prosvetnog odeljenja Komande mesta, angažovan je Milutin Ružić da organizuje i okupi nastavno osoblje kako bi Muzička škola „Bajić“ počela sa radom. Stari, provereni kadrovi: Milica Moč, Anton Tot, Arsen Triva, Jelena Kasovic, Petar Bingulac, Karl Krombholc … uz mlađe: Antona Ebersta, Nikolu Petina, Dušana Stulara, Rudolfa Bručija i mnogi drugi vredni, stručni i predani muzički pedagozi otpočinju novi uspešni period rada 1952 Kolektiv skole iz 1952. godine Broj učenika se stalno povećava, kao i nastavni kadar. Posle dugogodišnjih problema oko prostorija za održavanje nastave i brojnih selidbi, 1953. godine škola je konačno smeštena u Njegoševoj 9, gde se i danas nalazi. Dolaskom kompozitora Rudolfa Bručija „na čelo“ škole, uslediće dvadesetogodišnji period stalnog unapređivanja nastave i obogaćivanja fonda instrumenata, ploča, nota. 19756 Nastavničko veće skolske 1975/76. godine Rezultati su uočljivi iz godine u godinu. Ni posle jednog veka od osnivanja, ova obrazovno-vaspitna stručna ustanova nije izneverila ideje svog osnivača. Jos značajnije od kontinuiteta postojanja jeste činjenica da su Muzička škola „Isidor Bajić“, njeni učenici i profesori vec godinama profesionalno izuzetno uspešni, da su na domaćim i inostranim takmičenjima uglavnom ovenčani nagradama i priznanjima za uspešne interpretacije i pedagoška dostignuća. Za kvalitet su zaslužni pre svega vrhunski pedagozi koje je i nekada i danas škola okupljala među svojim kadrovima, a koji su i svoja izvođačka iskustva i saznanja iz stručne oblasti nesebično prenosili na svoje učenike. Stoga su đaci Muzičke škole „Isidor Bajić“ prisutni ne samo u takmičarskim disciplinama raznovrsnih smotri, susreta, takmičenja i festivala, već su i sastavni deo muzičkog života Novog Sada. Skoro svake nedelje tokom čitave godine, muzička dostignuća učenika mogu da čuju posetioci poetskih večeri, promocija, otvaranja izložbi i drugih raznovrsnih kulturnih manifestacija, ali i onih koji prate koncertnu delatnost kako u Svečanoj sali Muzičke škole, tako i u drugim koncertnim prostorima Novog Sada. Iz godine u godinu, decenijama, pa tako čitav JEDAN VEK …