🏫 Osnovna škola 📍 Apatin (Apatin)

OSNOVNA ŠKOLA "ŽARKO ZRENJANIN"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Apatin
Adresa: Srpskih vladara 25 (25260)
Opština: Apatin
Školski okrug: Zapadnobački
Školska uprava: Sombor
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Direktor: Zdravković Nada
Glavni telefon: 025/773-316
E-pošta: [email protected]
Faks: 025/773-316
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: —
PIB: —
Vrsta osnivača: —
📜

Prosvetni glasnik

23 broja

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 508 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 273 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 249 učenika
    18/201813/2023

Svi brojevi vezani za školu

2009. 6
2010. 2
2011. 3
2013. 8
2014. 5
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 131012
2020. 236
2021. 17
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.030 učenika
49 odeljenja
21,0 učenika po odeljenju
273 učenika po IOP-u
−6% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

111 zaposlenih
71 u nastavi
40 nenastavno osoblje
72 na neodređeno
39 na određeno
14,5 učenika po nastavniku

Prostor

6 objekata
42 učionica
10 kabineta
4 radionica
1 biblioteka
13.635 m² površina objekata

Programi i jezici

2 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred118619,7
II razred117619,5
III razred127621,2
IV razred146720,9
V razred134622,3
VI razred139623,2
VII razred131621,8
VIII razred118619,7
Ukupno1.0304921,0

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 273 učenika: IOP1 213, IOP2 41, IOP3 19.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se smanjio za 62 (-6%), a broj odeljenja je ostao 49.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.10867
2024/2025.11069
2025/2026.11171
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 508 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 273 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 249 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.030 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Nemački jezik389 učenika

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik1.030 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

111ukupno
71nastavno osoblje
40nenastavno

Na neodređeno 72, na određeno 39 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik razredne nastave27
  • Čistačica26
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom24
  • Nastavnik predmetne nastave20
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove2
  • Domar/majstor održavanja2
  • Servirka2
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Direktor ustanove1
  • Sekretar ustanove1
  • Pedagoški asistent1
  • Stručni saradnik pedagog1
  • Stručni saradnik psiholog1
  • Stručni saradnik defektolog / specijalni edukator i rehabilitator1
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
OŠ "Žarko Zrenjanin"sedište Srpskih Vladara 25, Apatin 3000 00279 m²
OŠ "Žarko Zrenjanin"sedište Srpskih Vladara 25, Apatin 14800 002.343 m²
OŠ "Žarko Zrenjanin"sedište Srpskih Vladara 25, Apatin 20201 014.497 m²
OŠ "Žarko Zrenjanin"sedište Srpskih Vladara 25, Apatin 5000 001.032 m²
OŠ "Žarko Zrenjanin"sedište Srpskih Vladara 25, Apatin 0000 004.912 m²
OŠ "Žarko Zrenjanin"sedište Srpskih Vladara 25, Apatin 0003 00572 m²
Ukupno (6 objekata) 421004 0113.635 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

Vesti škole

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

Školstvo u Apatinu ima dugu tradiciju. Počeci naše škole sežu u drugu polovinu XIX veka. Prvobitna škola je bila u zgradi današnje muzičke škole, koja je zaštićena kao spomenik kulture. Izgradio ju je apatinski arhitekta Đula Partoš.

Prvobitna zgrada osnovne škole

U školi su postojale vredne geografske, arheološke i prirodnjačke zbirke. Ovu školu su pohađale mnoge znamenite ličnosti kao što su Rajhl Ferenc, arhitekta - graditelj opštine, Pal Abraham, kompozitor, Špajzer Jozef, etnolog i Ervin Šinko, književnik.

Današnja škola formirana je 1972. godine integracijom osnovnih škola ''Rade Končar'', ''Moša Pijade'' i ''Žarko Zrenjanin''. Škola ima preko 1500 učenika. Škola se nalazi u centru grada. Učenici u školu dolaze peške ili organizovanim prevozom. Učenici viših razreda iz susednih mesta, Kupusine i Svilojeva, koji nastavu pohađaju na srpskom nastavnom jeziku putuju u Apatin redovnim autobuskim linijama, a troškove prevoza snosi Opština Apatin.

Glavna zgrada današnje osnovne škole
Nastava se izvodi u tri objekta: zgrada matične škole sastoji se iz dva dela, stare i nove školske zgrade, koji funkcionišu kao celina. Škola ima 10 učionica, 40 kabineta, 11 kabineta za nastavnike, biblioteku, medijateku, sportsku halu, 7 mokrih čvorova, kancelarije, školasku kuhinju, salu za sednice, zbornicu, kotlarnicu i klub za radnike škole i arhiva. Škola ima dva dvorišta sa izgrađenim terenima za fudbal i košarku i postavljenim reflektorima.

U delu zgrade Muzičke škole postoji 5 učionica u kojima nastavu pohađaju učenici nižih razreda u dve smene.

Izdvojena odeljenja udaljena su od matične škole oko 2km. U objektu se nalaze tri učionice u kojima nastavu pohađaju učenici nižih razreda u dve smene, zbornica, stan za domara, igralište... U ovoj zgradi, ove školske godine nastavu pohađaju učenici Romske nacionalnosti, zbog blizine škole Romskom naselju.

Škola poseduje savremenu školsku biblioteku u kojoj se, pored školske lektire, nalaze i naučno popularne knjige, knjige savremenih dečijih pisaca i priručna i stručna literatura.

Nastava za učenike romske manjinske zajednice je organizovana naisti način kao i za ostale učenike, ali je školski program njima prilagođen, zbog specifičnih socio-ekonomskih uslova života i nedovoljne savladanosti srpskog jezika.

Ove školske godine izvršena je reorganizacija rada škole tako da učenici viših razreda nastavu pohađaju samo pre podne, a učenici nižih razreda nastavu pohađaju u dve smene.