🏫 Osnovna škola 📍 Novi Sad (Novi Sad)

OSNOVNA ŠKOLA "VASA STAJIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Novi Sad
Adresa: Vojvode Knićanina 12b (21000)
Opština: Novi Sad
Školski okrug: Južnobački
Školska uprava: Novi Sad
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Direktor: Jasmina Pastonjicki
Glavni telefon: 021/469-210
E-pošta: [email protected]
Faks: 021/469-210
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
Facebook: Nije upisan
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: 08066639
PIB: 100236901
Vrsta osnivača: Javna ustanova
Ustanova radi od: 25. jul 1961.
📜

Prosvetni glasnik

34 broja

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 544 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 259 učenika
    18/201813/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 249 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023

Svi brojevi vezani za školu

2005. 1
2006. 15
2008. 2
2009. 6
2010. 27
2011. 37
2013. 18
2014. 511
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 17
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.052 učenika
38 odeljenja
27,7 učenika po odeljenju
7 učenika po IOP-u
+8% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

68 zaposlenih
51 u nastavi
17 nenastavno osoblje
49 na neodređeno
19 na određeno
20,6 učenika po nastavniku

Prostor

1 objekat
17 učionica
3 kabineta
1 radionica
1 fiskulturnih sala
1 biblioteka
3.760 m² površina objekata

Programi i jezici

3 stranih jezika
4 jezika manjina
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred141528,2
II razred146529,2
III razred128525,6
IV razred129525,8
V razred119429,8
VI razred130526,0
VII razred141528,2
VIII razred118429,5
Ukupno1.0523827,7

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 7 učenika: IOP1 4, IOP2 3, IOP3 0.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 78 (+8%), a broj odeljenja je sa 36 porastao na 38.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.7053
2024/2025.7254
2025/2026.6851
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 544 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 259 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 249 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.052 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Nemački jezik27 učenika
  • Ruski jezik2 učenika

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik1.052 učenika

Jezici nacionalnih manjina 2025/2026.

  • Nemački jezik sa elementima nacionalne kulture85 učenika
  • Mađarski jezik sa elementima nacionalne kulture8 učenika
  • Slovenački jezik sa elementima nacionalne kulture4 učenika
  • Rusinski jezik sa elementima nacionalne kulture4 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

68ukupno
51nastavno osoblje
17nenastavno

Na neodređeno 49, na određeno 19 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik razredne nastave20
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom14
  • Nastavnik predmetne nastave11
  • Čistačica9
  • Nastavnik u produženom boravku6
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Domar/majstor održavanja1
  • Servirka1
  • Sekretar ustanove1
  • Stručni saradnik pedagog1
  • Stručni saradnik psiholog1
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
OŠ "Vasa Stajić" Novi Sadsedište VOJVODE KNIĆANINA 12 b, Novi Sad 17301 113.760 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

Istorijat postanka škole

Činjenica je da se sadašnjost može najbolje shvatiti ako se zagledamo u prošlost. Mnogi tu činjenicu zanemaruju i žive samo u vremenu sadašnjem osiromašeni za bogatstvo sopstvene tradicije. Kada je zapravo škola koju danas znamo pod imenomVasa Stajić počela da živi? Verovali ili ne, naša škola koja sa ponosom nosi ime Vase Stajića, naslednik je Državne osnovne škole koja se zvala Šumska škola, a koja je osnovana daleke 1922. godine. Za vreme okupacije nosila je ime Magyar kiralyi allami elemi parki nepiskola / Ujvidek. Posle rata vraćeno joj je predratno ime i počela je da radi 10. 1. 1945. godine. Početkom 1946. dobija ime Josip Juraj Štrosmajer, a u aprilu iste godine menja naziv u Osnovna škola broj 8. Naša škola nije oduvek bila na sadašnjoj adresi – nalazila se u ulici koja se danas zove Hajduk Veljkova, u broju 10. Godine 1950. škola pod navedenim imenom se gasi i pripaja Osmoljetki broj 7. Neko vreme je ova škola bila u Ulici Školskoj  broj 4. Tek 1953. godine doneta je odluka da se škola nazove Osmogodišnja škola Vasa Stajić. Početkom školske 1956/57. ova škola seli se u današnju zgradu u ulici Vojvode Knićanina. Zgrada je bila novosagrađena, ali zbog manjka sredstava dve zgrade u školi nisu spojene. (Nažalost, tako je ostalo do danas.) U ovoj zgradi osnovana je i škola Boris Kidrič, u kojoj je nastava izvođena na mađarskom jeziku. Godine 1961. ove dve škole spajaju se u jednu – Osnovnu školu Vasa Stajić. Interesantno je da je jedno vreme u našoj školi postojalo i odeljenje za decu oštećenog sluha. Prošlo je mnogo godina, generacija učenika i nastavnika kroz našu školu. Menjala su joj se imena, adrese, a podnosila je i sve nalete istorijskih promena, državnih uređenja. Ono što je ostalo isto jeste njena svrha – da obrazuje, vaspita i izvede na pravi put sve svoje učenike, koji će jednoga dana postati dostojni predstavnici našeg naroda i tvorci novog života na ovim, ali i nekim dalekim prostorima. Želja nam je svima da naša deca postanu pošteni i vredni građani kako sopstvene države tako i celoga sveta.