🏫 Osnovna škola 📍 Žitorađa (Žitorađa)

OSNOVNA ŠKOLA "TOPLIČKI HEROJI"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Žitorađa
Adresa: Svetosavska br. 25. (18412)
Opština: Žitorađa
Školski okrug: Toplički
Školska uprava: Niš
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Glavni telefon: 027/836-2094
E-pošta: [email protected]
Faks: 027/836-2970
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
Facebook: Nije upisan
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: —
PIB: —
Vrsta osnivača: —
📜

Prosvetni glasnik

28 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 529 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 295 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 268 učenika
    18/201813/2023

Svi brojevi vezani za školu

2009. 6
2010. 2
2011. 3
2013. 8
2014. 5
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 517
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.092 učenika
78 odeljenja
14,0 učenika po odeljenju
22 kombinovana odeljenja
41 učenika po IOP-u
−2% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

154 zaposlenih
103 u nastavi
51 nenastavno osoblje
119 na neodređeno
35 na određeno
10,6 učenika po nastavniku

Prostor

20 objekata
79 učionica
19 kabineta
3 radionica
2 fiskulturnih sala
4 biblioteka
12.459 m² površina objekata

Programi i jezici

2 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred130187,2
II razred148188,2
III razred142197,5
IV razred109195,7
V razred155819,4
VI razred140817,5
VII razred137817,1
VIII razred131718,7
Ukupno1.0927814,0

Škola ima 22 kombinovana odeljenja (više razreda u jednom odeljenju) — u tabeli se takvo odeljenje broji u svakom svom razredu, a u ukupnom zbiru jednom.

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 41 učenik: IOP1 33, IOP2 3, IOP3 5.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se smanjio za 22 (-2%), a broj odeljenja je sa 81 pao na 78.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.158110
2024/2025.154107
2025/2026.154103
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 529 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 295 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 268 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.092 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Ruski jezik134 učenika

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik1.082 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

154ukupno
103nastavno osoblje
51nenastavno

Na neodređeno 119, na određeno 35 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Čistačica30
  • Nastavnik razredne nastave27
  • Nastavnik predmetne nastave26
  • Nastavnik u kombinovanom odeljenju od dva razreda22
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom20
  • Nastavnik u kombinovanom odeljenju od tri razreda5
  • Domar/majstor održavanja4
  • Pomoćnik direktora ustanove4
  • Nastavnik u kombinovanom odeljenju od četiri razreda3
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar3
  • Stručni saradnik pedagog3
  • Referent za pravne,kadrovske i administrativne poslove1
  • Šef računovodstva1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Direktor ustanove1
  • Sekretar ustanove1
  • Pedagoški asistent1
  • Stručni saradnik psiholog1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
Žitorađasedište Svetosavska 25, Žitorađa 121301 013.250 m²
Badnjevac Svetosavska 25, Žitorađa 2000 00225 m²
Vlahovo Svetosavska 25, Žitorađa 2000 00203 m²
Voljčince Svetosavska 25, Žitorađa 2000 00225 m²
Glašince Svetosavska 25, Žitorađa 3000 00246 m²
Gornje Crnatovo Svetosavska 25, Žitorađa 1000 0096 m²
Grudaš Svetosavska 25, Žitorađa 1000 0088 m²
Donje Crnatovo Svetosavska 25, Žitorađa 13001 112.215 m²
Donji Drenovac Svetosavska 25, Žitorađa 2000 00235 m²
Držanovac Svetosavska 25, Žitorađa 2000 00185 m²
Dubovo Svetosavska 25, Žitorađa 7000 00877 m²
Jasenica Svetosavska 25, Žitorađa 2000 00276 m²
Lukomir Svetosavska 25, Žitorađa 4000 01389 m²
Pejkovac Svetosavska 25, Žitorađa 13601 112.768 m²
Podina Svetosavska 25, Žitorađa 2000 00182 m²
Rečica Svetosavska 25, Žitorađa 2000 00236 m²
Samarinovac Svetosavska 25, Žitorađa 2000 00232 m²
Stara Božurna Svetosavska 25, Žitorađa 2000 00182 m²
Studenac Svetosavska 25, Žitorađa 2000 00180 m²
Toponica Svetosavska 25, Žitorađa 3000 00169 m²
Ukupno (20 objekata) 791903 2412.459 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.