🏫 Osnovna škola 📍 Beograd (Zemun)

OSNOVNA ŠKOLA "SVETOZAR MILETIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Beograd
Adresa: Nemanjina 25 (11080)
Opština: Zemun
Školski okrug: Grad Beograd
Školska uprava: Beograd
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Glavni telefon: 011/261-7243
E-pošta: [email protected]
Faks: 011/261-7243
🌐

Internet i mreže

📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: 07021089
PIB: 100016042
Vrsta osnivača: Javna ustanova
Ustanova radi od: 14. februar 1963.
📜

Prosvetni glasnik

27 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 441 učenik
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 254 učenika
    18/201813/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 246 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023

Svi brojevi vezani za školu

2009. 6
2010. 2
2011. 3
2013. 8
2014. 5
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 17
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

941 učenika
37 odeljenja
25,4 učenika po odeljenju
15 učenika po IOP-u
−6% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

82 zaposlenih
63 u nastavi
19 nenastavno osoblje
52 na neodređeno
30 na određeno
14,9 učenika po nastavniku

Prostor

1 objekat
25 učionica
4 kabineta
1 fiskulturnih sala
2 biblioteka
4.450 m² površina objekata

Programi i jezici

2 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred105521,0
II razred108521,6
III razred118523,6
IV razred110427,5
V razred142528,4
VI razred104426,0
VII razred141528,2
VIII razred113428,3
Ukupno9413725,4

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 15 učenika: IOP1 12, IOP2 3, IOP3 0.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se smanjio za 65 (-6%), a broj odeljenja je ostao 37.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.8261
2024/2025.8262
2025/2026.8263
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 441 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 254 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 246 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik941 učenik

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Nemački jezik249 učenika

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik939 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

82ukupno
63nastavno osoblje
19nenastavno

Na neodređeno 52, na određeno 30 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik predmetne nastave22
  • Nastavnik razredne nastave18
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom17
  • Čistačica10
  • Nastavnik u produženom boravku6
  • Šef računovodstva1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Domar/majstor održavanja1
  • Servirka1
  • Direktor ustanove1
  • Pomoćnik direktora ustanove1
  • Sekretar ustanove1
  • Stručni saradnik pedagog1
  • Stručni saradnik psiholog1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
OŠ "Svetozar Miletić"sedište Nemanjina 25, Beograd (Zemun) 25400 124.450 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

Vesti škole

Poseta ragbi kluba

Ragbi klub Partizan posetio je našu školu i kroz igru i druženje pokazao zašto je baš ragbi sport koji zaslužuje pažnju.…

Izvor ↗
📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

Istorija OŠ"Svetozar Miletić", i uopšte školstva u Zemunu, započela je davne 1728. godine, kada su obrazovani monasi na mestu današnjeg Velikog trga broj 4 osnovali prvu školu na ovim prostorima, u narodu poznatu kao Nemačka škola, jer se nastava izvodila isključivo na nemačkom jeziku.

Prvi poznati zemunski učitelj bio je Toma Herteg. Škola dobija ime Gradska, a kasnije Glavna škola. Njeni učenici su deca Srbi, Hrvati, Grci i jevreji. Ukupno njih 68; 35 dečaka i 25 devojčica. U trorazrednoj školi stiču svoja prva znanja. Među njima je i budući pesnik Branko Radičević. 1876. godine škola menja ime u Opštu nižu pučku dečačku školu.

Sedmog jula 1913.godine postavljen je kamen temeljac današnje zgrade škole. Vrhunski arhitekti tog vremena, Viktor Kovačić i Hugo Erlih projektovali su ovo monumentalno zdanje koje i danas pleni svojim izgledom. Njihovo idejno rešenje, u današnji spomenik kulture, pretvorili su zemunski preduzimači Josip Kraus i Josip Cimerman. Leta 1914. godine zgrada je završena. Đaci dobijaju idealne uslove, a Zemun zdanje kojim se i danas ponosi.

Za vreme oba svetska rata, prostorije škole služe okupatoru za potrebe bolnice. Spajanjem niže pučke Dečačke škole i Devojačke pučke škole 1925. godine škola dobija ime Državna osnovna obospolna škola.Ovu školu pohađalo je 400 učenika, a broj zaposlenih učitelja je 13. Pri školi se osniva I Sokolsko sportsko društvo, preteča mnogih sportova u Zemunu. 1930. u okviru škole počinje sa radom i prvo zemunsko zabavište. 1930. godine škola dobija ime Kraljević Tomislav.

1945. godine po završetku 2. svetskog rata škola menja ime i dobija naziv Škola četvrtog reona, a spajanjem Zemuna i Beograda dobija naziv OŠ Broj 36. Broj učenika u poratnoj godini je 603 a broj odelenja 12.

Današnje ime - Svetozar Miletić- škola dobija 1952. godine i sa ponosom ga nosi do današnjeg dana. Doktor prava, pesnik, prosvetitelj, političar, gradonačelnik, borac za srpski jezik i škole obavezuje već generacije učenika i zaposlenih na odgovoran odnos prema poslu kojim se bavimo.

Rodio se 22. februara 1826.godine u Mošorinu. Osnovnu školu završio je u Titelu, a gimnaziju u Požinu / današnja Bratislava /. Prava je studirao u Pešti gde pokreće izdavanje knjige "Slavjanka" u kojoj je i sam štampao šest svojih pesama. Stihovi su mu prožeti slobodarstvom.

Iz Pešte se vraća u Požun da produži pravne nauke. Godine 1848. izbila je mađarska revolucija. U Beču, srpski revolucionari zajedno sa omladincima iz Hrvatske, Slavonije i Dalmacije sasataju se radi dogovora. Miletić graničarima u Šajkaškoj savetuje da ne idu za Italiju i ne bore se za tuđe račune. 1848. godine za vreme narodnih pokreta Miletić uspešno razvija novinarsku i društvenu delatnost. Gušenjem mađarske revolucije 1849. godine Vojvodinu su preplavili Bahovi gusari.

Svetozar Miletić 1854. godine postaje doktor prava. Radi u Novom Sadu kao advokat i postaje borac u teškoj beskrajnoj borbi za politički, nacionalni i ekonomski opstanak srpskog naroda.

Godine 1861. Miletić postaje predsednik opštine Novog Sada. Bori se za uvođenje srpskog jezika u škole i školovanje ženske dece.Kao vođa Srba u Vojvodini, Miletić pomaže dobrovoljce i njihove porodice i zahteva od svih da se uključe u borbu protiv Turaka. Zbog političkog delovanja, Austrougarske vlasti ga hapse i osuđuju na 5 godina robije kao veleizdajnika. Boravak u zatvoru ostavio je traga na Miletiću. Sredinom 1882. godine teško se razboleo i povlači se iz javnog života. Umro je 04.02.1901. godine.