🏫 Osnovna škola 📍 Novi Sad (Novi Sad)

OSNOVNA ŠKOLA "NIKOLA TESLA"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Novi Sad
Adresa: Futoški put 25a (21000)
Opština: Novi Sad
Školski okrug: Južnobački
Školska uprava: Novi Sad
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Direktor: Igor Milićević
Glavni telefon: 021/479-0364
E-pošta: [email protected]
Faks: 021/479-0364
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
E-pošta 2: [email protected]
Facebook: Nije upisan
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: —
PIB: —
Vrsta osnivača: —
📜

Prosvetni glasnik

28 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 850 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 410 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 387 učenika
    18/201813/2023
  • Osnovna škola I-IV 2020/2021 II–III razred · 57 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/2020

Svi brojevi vezani za školu

2005. 1
2006. 15
2008. 2
2010. 27
2011. 37
2013. 1
2014. 11
2016. 11
2017. 10
2018. 121518
2019. 13511
2020. 12368
2021. 17
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.704 učenika
59 odeljenja
28,9 učenika po odeljenju
19 učenika po IOP-u
+14% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

115 zaposlenih
82 u nastavi
33 nenastavno osoblje
73 na neodređeno
42 na određeno
20,8 učenika po nastavniku

Prostor

1 objekat
28 učionica
6 kabineta
1 radionica
1 fiskulturnih sala
1 biblioteka
5.643 m² površina objekata

Programi i jezici

4 stranih jezika
2 jezika manjina
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred218827,3
II razred236829,5
III razred234926,0
IV razred219731,3
V razred208729,7
VI razred202728,9
VII razred200728,6
VIII razred187726,7
Ukupno1.7045928,9

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 19 učenika: IOP1 6, IOP2 9, IOP3 4.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 206 (+14%), a broj odeljenja je sa 53 porastao na 59.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.10674
2024/2025.10674
2025/2026.11582
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 850 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 410 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 387 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola I-IV 2020/2021 II–III 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020 57 4 godine Aktivan —
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.704 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Nemački jezik764 učenika
  • Ruski jezik3 učenika
  • Francuski jezik1 učenik

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik1.704 učenika

Jezici nacionalnih manjina 2025/2026.

  • Nemački jezik sa elementima nacionalne kulture199 učenika
  • Mađarski jezik sa elementima nacionalne kulture49 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

115ukupno
82nastavno osoblje
33nenastavno

Na neodređeno 73, na određeno 42 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik razredne nastave25
  • Nastavnik predmetne nastave25
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom22
  • Čistačica14
  • Nastavnik u celodnevnoj nastavi5
  • Nastavnik u celodnevnoj nastavi sa odeljenjskim starešinstvom5
  • Kuvar/poslastičar3
  • Pomoćnik direktora ustanove3
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove2
  • Domar/majstor održavanja2
  • Stručni saradnik pedagog2
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar2
  • Šef računovodstva1
  • Servirka1
  • Direktor ustanove1
  • Sekretar ustanove1
  • Stručni saradnik psiholog1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
OŠ ''NIKOLA TESLA'' NOVI SADsedište Futoški Put 25 A, Novi Sad 28601 115.643 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

Istorijat

OŠ „NIKOLA TESLA“ NOVI SAD Početkom HH veka, na Telepu se grade velike fabrike „Jugodent“, „Jugoalat“ i „Livac“, a broj stanovnika se povećava na šest hiljada. Iz tog razloga gradski narodni odbor 1955. donosi odluku o izgradnji nove škole na Telepu. Odabran je plac koji se prostirao između ulice Pavleka Miškina i Futoškog puta. Od 1. marta 1955. kad je počela gradnja, do 18. decembra 1956 .bilo je završeno osam učionica i hol, a ostali deo zgrade je dovršen do kraja 1957. godine. Narodni odbor na sednici od 21. decembra 1956. doneo je rešenje o osnivanju nove, dvanaeste po redu osmogodišnje škole u Novom Sadu. Ova škola će imati u svom sastavu paralelna odeljenja na srpskom jeziku i na mađarskom jeziku. U Osnovnu školu „Nikola Tesla“ se 27. decembra 1956. useljava 597 učenika i preko 20 učitelja i nastavnika. Nastava se odvijala u dve smene sa 16 odeljenja, dok su dva odeljenja bila u trećoj smeni. Bilo je deset nižih i osam viših odeljenja sa ukupno 597 učenika. Valja istaći da je iz godine u godinu škola menjala svoj izgled. Sadašnjim stanjem i izgledom škola je jedna od retkih u gradu koja pruža svojim učenicima i zaposlenima optimalne uslove za rad. Škola danas ima 38 odeljenja, 848 učenika i 101 zaposlena radnika. Nastava se i danas odvija na srpskom i mađarskom jeziku. Specifičnost škole je u celodnevnoj nastavi za prvi i drugi razred, koju pohađa 160 učenika. Celodnevna nastava organizuje se u vremenu od 07-16 časova. U odeljenju celodnevne nastave časove izvode dva učitelja koja prema svojim afinitetima predaju određeni broj nastavnih predmeta. U toku same nastave učitelj zajedno sa učenicima obavlja školski, domaći rad i časove koji su potrebni za dopunski rad. Deca u celodnevnoj nastavi imaju obezbeđena dva obroka (doručak i ručak), kao i poslepodnevnu užinu. Učenici imaju i svoje slobodno vreme koje koriste za igru, razonodu, sticanje kulturnih i higijenskih navika, praćenje TV emisija za decu, bavljenje sportom, igranje društvenih igara, uređenje učionice, izložbi… Osnovna škola „Nikola Tesla“, spada među najbezbednije škole u gradu. Dvorište škole u kome se deca igraju i rade za vreme boravka u njoj, fizički je izolovano od mogućnosti ulaska neželjenih subjekata u školu, što deci pruža osećaj sigornosti, mira i spokoja. Škola ima i fizičko obezbeđenje koje finasiraju roditelji, a takođe je obezbeđena i sa alarmnim sistemom. U prednjem delu dvorišta smešten je prelep park, koji je dobitnik mnogih prestižnih nagrada i koji svojim postojanjem igra važnu ulogu u očuvanju životne sredine. Eliminiše ugljen dioksid iz vazduha, smanjuje buku od saobraćaja i samim tim park predstavlja oazu mira, antistresa i poboljšava psiho-fizičko stanje dece i odraslih. Škola je u svom postojanju doživljavala razne oblike transformacije u obrazovno-vaspitnom radu. Za rad i entuzijazam kolektiva škola je dobila i svoje najveće priznanje OKTOBARSKU NAGRADU. I tako već punih 55 godina.Osnovna škola „Nikola Tesla“, raste i razvija se. Svaka generacija đaka je nova sila koja pokreće motore ove priče. U toj priči su ljubav, prijateljstvo, rad i rezultati glavne uloge, a pojavljuje se i osmeh i podrška za druge kad je najteže. Iza svakog rezultata kriju se sati vežbanja, česta odricanja od lopte i bicikla, ozbiljna stremljenja ka višem znanju. Škola „Nikola Tesla“ spaja mnoge generacije i vreme prošlo sa ovim sadašnjim i onim budućim. DOBRODOŠLI U OSNOVNU ŠKOLU “NIKOLA TESLA“!