🏫 Osnovna škola 📍 Čačak (Čačak)

OSNOVNA ŠKOLA "MILICA PAVLOVIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Čačak
Adresa: Episkopa Nikifora Maksimovića14 (32000)
Opština: Čačak
Školski okrug: Moravički
Školska uprava: Čačak
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Glavni telefon: 032/372-480
Faks: 032/372-004
🌐

Internet i mreže

📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: —
PIB: —
Vrsta osnivača: —
📜

Prosvetni glasnik

34 broja

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 640 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 315 učenika
    18/201813/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 285 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023

Svi brojevi vezani za školu

2005. 1
2006. 15
2008. 2
2009. 6
2010. 27
2011. 37
2013. 18
2014. 511
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 17
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.240 učenika
48 odeljenja
25,8 učenika po odeljenju
23 učenika po IOP-u
0% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

108 zaposlenih
79 u nastavi
29 nenastavno osoblje
89 na neodređeno
19 na određeno
15,7 učenika po nastavniku

Prostor

5 objekata
9 učionica
2 fiskulturnih sala
1 biblioteka
10.896 m² površina objekata

Programi i jezici

4 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred158626,3
II razred149624,8
III razred162627,0
IV razred171628,5
V razred158626,3
VI razred127621,2
VII razred150625,0
VIII razred165627,5
Ukupno1.2404825,8

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 23 učenika: IOP1 11, IOP2 12, IOP3 0.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 6 (+0%), a broj odeljenja je sa 46 porastao na 48.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.10379
2024/2025.10880
2025/2026.10879
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 640 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 315 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 285 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.240 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Nemački jezik373 učenika
  • Francuski jezik1 učenik
  • Ruski jezik1 učenik

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik1.239 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

108ukupno
79nastavno osoblje
29nenastavno

Na neodređeno 89, na određeno 19 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik predmetne nastave26
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom23
  • Nastavnik razredne nastave22
  • Čistačica10
  • Nastavnik u produženom boravku4
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar3
  • Domar/majstor održavanja2
  • Kuvar/poslastičar2
  • Servirka2
  • Nastavnik u celodnevnoj nastavi2
  • Nastavnik u celodnevnoj nastavi sa odeljenjskim starešinstvom2
  • Referent za pravne,kadrovske i administrativne poslove1
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Direktor ustanove1
  • Pomoćnik direktora ustanove1
  • Sekretar ustanove1
  • Pedagoški asistent1
  • Stručni saradnik pedagog1
  • Stručni saradnik psiholog1
  • Stručni saradnik logoped1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
Osnovna škola "Milica Pavlović"sedište Episkopa Nikifora Maksimovića 14, Čačak 3000 001.243 m²
Osnovna škola "Milica Pavlović"sedište Episkopa Nikifora Maksimovića 14, Čačak 3000 00871 m²
Osnovna škola "Milica Pavlović"sedište Episkopa Nikifora Maksimovića 14, Čačak 0000 206.339 m²
Osnovna škola "Milica Pavlović"sedište Episkopa Nikifora Maksimovića 14, Čačak 1000 01841 m²
Osnovna škola "Milica Pavlović"sedište Episkopa Nikifora Maksimovića 14, Čačak 2000 001.602 m²
Ukupno (5 objekata) 9000 2110.896 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

Davne 1937. godine, 17. oktobra, osnovana je naša škola koja se tada zvala „Narodna škola vojvode Stepe“. Od tada je nekoliko puta menjala ime. Početkom Drugog svetskog rata pa do 1954. godine, škola je bila u sastavu Čačanske osnovne škole, a iste godine (1954) dobija samostalnost pod imenom „ Osnovna škola 2“, potom OŠ“ Jovan Jovanović Zmaj“, pa „ Treća osnovna škola“, da bi konačno 10. aprila 1954. godine ponela ime narodnog heroja Milice Pavlović.

Šezdesetih godina škola se razvila kao moderna i velika ustanova: osnovana je đačka zadruga „Polet“, pokrenut je školski list „ Prvi koraci“ koji će promeniti naziv u „Naši koraci“ 1980. godine; 1962. godine je izgrađeno novih 6 kabineta, izgrađena radionica, ograđeno prostano dvorište, otvorena zubna ambulanta, izgrađena fiskulturna sala, uvedeno grejanje itd. Sa poboljšanjem materijalnih-tehničkih uslova rada i modernizacijom nastave škola postiže značajne uspehe: 1980. god. list „Politika“ je proglasio „ Naše korake“ za najuspešniji školski list u zemlji, a 1988. god. škola je dobila republičku nagradu za uzorno uređenu školsku sredinu.