🏫 Osnovna škola 📍 Zemun (Zemun)

OSNOVNA ŠKOLA "LAZAR SAVATIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Zemun
Adresa: Kej oslobođenja 27 (11080)
Opština: Zemun
Školski okrug: Grad Beograd
Školska uprava: Beograd
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Glavni telefon: 011/316-5386
E-pošta: [email protected]
Faks: 011/316-0989
🌐

Internet i mreže

📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: 07021186
PIB: 100200489
Vrsta osnivača: Javna ustanova
Ustanova radi od: 18. septembar 1962.
📜

Prosvetni glasnik

28 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 462 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 238 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 204 učenika
    18/201813/2023

Svi brojevi vezani za školu

2005. 1
2006. 15
2008. 2
2010. 27
2011. 37
2013. 1
2014. 11
2016. 11
2017. 10
2018. 121518
2019. 13511
2020. 12368
2021. 17
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

904 učenika
32 odeljenja
28,3 učenika po odeljenju
2 učenika po IOP-u
+4% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

86 zaposlenih
63 u nastavi
23 nenastavno osoblje
48 na neodređeno
38 na određeno
14,3 učenika po nastavniku

Prostor

1 objekat
31 učionica
8 kabineta
1 fiskulturnih sala
1 biblioteka
6.652 m² površina objekata

Programi i jezici

4 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred125525,0
II razred109427,3
III razred113428,3
IV razred115428,8
V razred120430,0
VI razred118429,5
VII razred119429,8
VIII razred85328,3
Ukupno9043228,3

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 2 učenika: IOP1 1, IOP2 1, IOP3 0.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 32 (+4%), a broj odeljenja je sa 31 porastao na 32.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.8460
2024/2025.8460
2025/2026.8663
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 462 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 238 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 204 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik904 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Francuski jezik143 učenika
  • Nemački jezik1 učenik
  • Italijanski jezik1 učenik

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik904 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

86ukupno
63nastavno osoblje
23nenastavno

Na neodređeno 48, na određeno 38 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik predmetne nastave18
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom16
  • Čistačica12
  • Nastavnik u celodnevnoj nastavi12
  • Nastavnik u celodnevnoj nastavi sa odeljenjskim starešinstvom9
  • Nastavnik razredne nastave8
  • Stručni saradnik pedagog2
  • Kafe kuvarica/servirka u učeničkom standardu1
  • Referent za pravne,kadrovske i administrativne poslove1
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Domar/majstor održavanja1
  • Direktor ustanove1
  • Pomoćnik direktora ustanove1
  • Sekretar ustanove1
  • Stručni saradnik psiholog1
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
Lazar Savatićsedište Kej Oslobođenja 27, Beograd (Zemun) 31800 116.652 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

Odlukom SO Zemun, na predlog Svetozara Papića, načelnika za prosvetu, kulturu i fizičku kulturu, škola septembra 1962. godine dobija ime po narodnom heroju Lazaru Savatiću Metalcu.


Lazar Savatić je rođen 24. maja 1914. godine u Rumi, od oca Petra i majke Ivanke, u radničkoj porodici. Osnovnu i zanatsku školu završava u rodnom mestu. Postaje bravarsko-mehaničarski radnik i radi u Rumi, Novom Sadu, a zatim, od 1937. godine, u Zemunu, u fabrici aviona "Zmaj" i "Ikarus". Rano se uključuje u sindikalni pokret i organizuje štrajkove zbog kojih doživljava progone.

U NOP-u je od jula 1941. godine. Marta 1943. godine deluje u udarnoj ilegalnoj zemunskoj grupi koja oslobađa Zemun od nekoliko poznatih izdajnika i zlikovaca. Novembra 1943. godine odlazi na slobodnu teritoriju u partizane, u Drugi sremski odred. Ubrzo postaje obaveštajni oficir u Šestoj vojvođanskoj brigadi. Poseban istorijski podvig čini kada u ličnom vozaču legendarnog komandanta Koste Nađa prepoznaje ubačenog ustaškog agenta iz Zemuna, a koji je uspeo da u istom automobilu prevozi Josipa Broza Tita, vrhovonog komandanta NOV Jugoslavije.


Posle oslobođenja nastavlja odgovornu i tešku aktivnost u organima zaštite, odnosno bezbednosti naroda i države.

Umire 26. jula 1950. godine u Novom Sadu, u trideset i šestoj godini, od rana zadobijenih u obračunu sa neprijateljima koji su se skrivali u Vojvodini. Proglašen je za narodnog heroja 2. oktobra 1953. godine. Njegovo ime danas nosi i jedna ulica u zemunskom naselju "Marija Bursać".

U školi se nalazi bista narodnog heroja Lazara Savatića, vajarsko delo Aleksandra Đorđevića, profesora likovne kulture, a u biblioteci je monografija, urađena kao poklon školi od učenika VIII razreda iz generacije 1985. godine.