🏫 Osnovna škola 📍 Beograd (Voždovac)

OSNOVNA ŠKOLA "KARAĐORĐE"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Beograd
Adresa: Jove Ilića 2 (11000)
Opština: Voždovac
Školski okrug: Grad Beograd
Školska uprava: Beograd
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Direktor: Obrad Drakulić
Tel. direktora: 011 2467290
Glavni telefon: 011/246-7290
E-pošta: [email protected]
Faks: 011/246-7290
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
E-pošta 2: [email protected]
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: 07017219
PIB: 101739418
Vrsta osnivača: Javna ustanova
Ustanova radi od: 26. novembar 1905.
📜

Prosvetni glasnik

27 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 466 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 259 učenika
    18/201813/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 233 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023

Svi brojevi vezani za školu

2009. 6
2010. 2
2011. 3
2013. 8
2014. 5
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 17
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

958 učenika
36 odeljenja
26,6 učenika po odeljenju
9 učenika po IOP-u
+2% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

79 zaposlenih
58 u nastavi
21 nenastavno osoblje
59 na neodređeno
20 na određeno
16,5 učenika po nastavniku

Prostor

2 objekata
9 učionica
4 kabineta
2 fiskulturnih sala
5.096 m² površina objekata

Programi i jezici

4 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred129525,8
II razred120524,0
III razred103425,8
IV razred114428,5
V razred111427,8
VI razred122524,4
VII razred117429,3
VIII razred142528,4
Ukupno9583626,6

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 9 učenika: IOP1 3, IOP2 6, IOP3 0.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 19 (+2%), a broj odeljenja je sa 34 porastao na 36.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.8057
2024/2025.7655
2025/2026.7958
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 466 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 259 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 233 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik958 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Francuski jezik258 učenika
  • Ruski jezik5 učenika
  • Nemački jezik1 učenik

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik958 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

79ukupno
58nastavno osoblje
21nenastavno

Na neodređeno 59, na određeno 20 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik predmetne nastave19
  • Nastavnik razredne nastave16
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom15
  • Čistačica11
  • Nastavnik u produženom boravku4
  • Nastavnik u celodnevnoj nastavi3
  • Domar/majstor održavanja2
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Servirka1
  • Pomoćnik direktora ustanove1
  • Nastavnik u celodnevnoj nastavi sa odeljenjskim starešinstvom1
  • Sekretar ustanove1
  • Stručni saradnik pedagog1
  • Stručni saradnik psiholog1
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
OŠ "Karađorđe"sedište Jove Ilića 2, Beograd (Voždovac) 6000 101.285 m²
OŠ "Karađorđe"sedište Jove Ilića 2, Beograd (Voždovac) 3400 103.811 m²
Ukupno (2 objekata) 9400 205.096 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

Vesti škole

Predavanje za roditelje

U okviru Dečije nedelje Prijatelji dece Voždovac organizovali su predavanje za roditelje. Voditelj je bila psiholog Milina…

Izvor ↗
📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼
U Beogradu  u ulici Jove Ilića broj 2, nalazi se najstarija škola na Voždovcu. Osnovna škola „Karađorđe“ ponosno postoji već 106 godina. Škola je dobila ime po vođi Prvog srpskog ustanka, Karađorđu Petroviću. Kroz svoju dugu i bogatu istoriju Škola je delila sudbinu svog naroda. Prolazila je kroz ratove, razaranja i nemaštinu, da bi posle toga bila obnovljena, jača i lepša nego ikada. Danas ''Karađorđe'' predstavlja modernu vaspitno-obrazovnu ustanovu koja čuva svoju tradiciju i okrenuta ka budućnosti priprema mlade generacije za savremeni način života.
Škola nekada    

Škola je osnovana je 26. novembra 1905. godine, sa nazivom ''Na kragujevačkom drumu''. Osnivač je bio gospodin Miloš Gavrilović, upravnik savinačke zadruge, koji je ustupio svoju stambenu zgradu. Prvi đaci bili su deca zanatlija, trgovaca i seljaka koji su bili u mogućnosti da ih školuju. Već sledeće godine  škola je imala 90 đaka i dva učitelja. Broj učenika je rastao pa je izgrađena nova zgrada sa 4 učionice (današnja mala zgrada). Opština je odvojila dva hektara za dvorište i baštu, ceo prostor je bio ograđen. Tada nije bilo lepše škole u Beogradu i u Srbiji.

Za vreme bombardobanja 1945. škola je bila uništena, pa se seli u školu „Kraljica Marija“, danas „Bora Stanković“. Po oslobođenju uz pomoć vlasti, roditelja i prosvetnih radnika, škola ponovo počinje sa radom. Godine 1955. gradi se nova školska zgrada sa 15 učionica, salom, bibliotekom, kuhinjom i ostalim potrebnim prostorijama.

Ime „Karađorđe“, koje nosi i danas, škola je dobila 1960.godine.