🏫 Osnovna škola 📍 Kruševac (Kruševac)

OSNOVNA ŠKOLA "JOVAN POPOVIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Kruševac
Adresa: Balkanska 56 (37000)
Opština: Kruševac
Školski okrug: Rasinski
Školska uprava: Kruševac
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Glavni telefon: 037/448-050
E-pošta: [email protected]
Faks: 037/448-055
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
Facebook: Nije upisan
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: —
PIB: —
Vrsta osnivača: —
📜

Prosvetni glasnik

28 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 428 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 222 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 210 učenika
    18/201813/2023

Svi brojevi vezani za školu

2005. 1
2006. 15
2008. 2
2010. 27
2011. 37
2013. 1
2014. 11
2016. 11
2017. 10
2018. 121518
2019. 13511
2020. 12368
2021. 17
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

860 učenika
32 odeljenja
26,9 učenika po odeljenju
28 učenika po IOP-u
+3% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

70 zaposlenih
53 u nastavi
17 nenastavno osoblje
61 na neodređeno
9 na određeno
16,2 učenika po nastavniku

Prostor

1 objekat
19 učionica
5 kabineta
1 radionica
1 fiskulturnih sala
1 biblioteka
3.713 m² površina objekata

Programi i jezici

3 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred101425,3
II razred107426,8
III razred113428,3
IV razred107426,8
V razred112428,0
VI razred110427,5
VII razred104426,0
VIII razred106426,5
Ukupno8603226,9

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 28 učenika: IOP1 11, IOP2 11, IOP3 6.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 22 (+3%), a broj odeljenja je ostao 32.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.7352
2024/2025.7456
2025/2026.7053
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 428 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 222 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 210 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik860 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Francuski jezik431 učenik
  • Nemački jezik1 učenik

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik860 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

70ukupno
53nastavno osoblje
17nenastavno

Na neodređeno 61, na određeno 9 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik razredne nastave17
  • Nastavnik predmetne nastave17
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom16
  • Čistačica7
  • Nastavnik u produženom boravku3
  • Domar/majstor održavanja2
  • Servirka2
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Direktor ustanove1
  • Sekretar ustanove1
  • Stručni saradnik pedagog1
  • Stručni saradnik psiholog1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
Jovan Popovićsedište Balkanska 56, Kruševac 19501 113.713 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

Osnovna škola "Jovan Popović" formirana je 1951. godine kao Druga osmoletka. Nastala je reorganizacijom školstva i na samom početku je imala 1094 učenika i 26 nastavnika. Bila je smeštena u zgradi Gimnazije (tadašnje i sadašnje), a prvi direktor bio je Cvetko Pejović, nastavnik. Od 1952. godine direktor je Milojko Božić, učitelj.


Odlukom Narodnog veća od 12.10.1955.godine dobija ime II osmogodišnja škola ''Jovan Popović''. Kasnije je odbačeno "II osmogodišnja škola" i ostalo današnje ime osnovna škola "Jovan Popović".

Svoju novu zgradu škola dobija u ulici JNA (sadašnja Balkanska) u samom centru grada. Škola se nalazi između Trga kosovskih junaka i kasarne "Sveti knez Lazar", nedaleko od glavne autobuske stanice i u neposrednoj blizini Pionirskog parka. Sa radom u ovoj zgradi Škola počinje 1974. godine, iako ona tada nije bila u potpunosti završena. Posle tri godine, 1977. godine, Škola je izvršila dogradnju sa fiskulturnom salom, bibliotekom i kabinetima za tehničko obrazovanje, kao i sportskim terenima u dvorištu Škole.

Datum otkrivanja biste Jovana Popovića ispred čelnog dela Škole, 17. april, izabran je za Dan škole koji se proslavlja i danas uz veliki broj zvanica, kulturnih i javnih ličnosti, učenika, roditelja i radnika, a od 2000. godine tim povodom se održava i tradicionalna likovna kolonija Milivoje Mićić.