🏫 Osnovna škola 📍 Kostolac (Požarevac)

OSNOVNA ŠKOLA "JOVAN CVIJIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Kostolac
Adresa: Prvomajska 1 (12208)
Opština: Požarevac
Školski okrug: Braničevski okrug
Školska uprava: Zaječar
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Glavni telefon: —
E-pošta: [email protected]
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
Facebook: Nije upisan
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: —
PIB: —
Vrsta osnivača: —
📜

Prosvetni glasnik

34 broja

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 588 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 297 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 233 učenika
    18/201813/2023

Svi brojevi vezani za školu

2005. 1
2006. 15
2008. 2
2009. 6
2010. 27
2011. 37
2013. 18
2014. 511
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 17
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.118 učenika
50 odeljenja
22,4 učenika po odeljenju
5 kombinovanih odeljenja
61 učenika po IOP-u
+5% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

109 zaposlenih
74 u nastavi
35 nenastavno osoblje
75 na neodređeno
34 na određeno
15,1 učenika po nastavniku

Prostor

10 objekata
40 učionica
2 kabineta
1 radionica
2 fiskulturnih sala
1 biblioteka
6.332 m² površina objekata

Programi i jezici

4 stranih jezika
1 jezika manjina
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred148916,4
II razred157819,6
III razred143817,9
IV razred140720,0
V razred153625,5
VI razred144624,0
VII razred124620,7
VIII razred109521,8
Ukupno1.1185022,4

Škola ima 5 kombinovanih odeljenja (više razreda u jednom odeljenju) — u tabeli se takvo odeljenje broji u svakom svom razredu, a u ukupnom zbiru jednom.

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 61 učenik: IOP1 46, IOP2 15, IOP3 0.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 52 (+5%), a broj odeljenja je sa 47 porastao na 50.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.10974
2024/2025.10772
2025/2026.10974
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 588 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 297 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 233 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.118 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Francuski jezik524 učenika
  • Ruski jezik2 učenika
  • Španski jezik1 učenik

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik1.107 učenika

Jezici nacionalnih manjina 2025/2026.

  • Romski jezik sa elementima nacionalne kulture183 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

109ukupno
74nastavno osoblje
35nenastavno

Na neodređeno 75, na određeno 34 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik razredne nastave25
  • Nastavnik predmetne nastave24
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom21
  • Čistačica15
  • Kuvar/poslastičar4
  • Nastavnik u kombinovanom odeljenju od dva razreda4
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove2
  • Domar/majstor održavanja2
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar2
  • Referent za pravne,kadrovske i administrativne poslove1
  • Šef računovodstva1
  • Servirka1
  • Direktor ustanove1
  • Pomoćnik direktora ustanove1
  • Sekretar ustanove1
  • Pedagoški asistent1
  • Stručni saradnik pedagog1
  • Stručni saradnik psiholog1
  • Stručni saradnik defektolog / specijalni edukator i rehabilitator1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
Osnovna škola Jovan Cvijićsedište Prvomajska 1, Kostolac 26201 013.442 m²
Osnovna škola Jovan Cvijićsedište Prvomajska 1, Kostolac 0000 00415 m²
Osnovna škola Jovan Cvijićsedište Prvomajska 1, Kostolac 0000 10835 m²
Osnovna škola Jovan Cvijić Klenovnik Prvomajska 1, Kostolac 2000 00263 m²
Osnovna škola Jovan Cvijić Klenovnik Prvomajska 1, Kostolac 0000 00—
Osnovna škola Jovan Cvijić Ostrovo Prvomajska 1, Kostolac 3000 00200 m²
Osnovna škola Jovan Cvijić Ostrovo Prvomajska 1, Kostolac 0000 0050 m²
Osnovna škola Jovan Cvijić Petka Prvomajska 1, Kostolac 4000 00250 m²
Osnovna škola Jovan Cvijić Petka Prvomajska 1, Kostolac 0000 0038 m²
Osnovna škola Jovan Cvijić Selo Kostolac Prvomajska 1, Kostolac 5000 10839 m²
Ukupno (10 objekata) 40201 216.332 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

Razvoj školstva u Kostolcu neraskidivo je povezan sa razvojem rudarstva i rudarskog naselja. Još 1885. godine otvorena je prva škola na Rudniku koju su pohađala deca rudara. Potpunije podatke o njenom radu nemamo, jer su uništeni tokom nemačke okupacije u Drugom svetskom ratu.


Današnji Kostolac dobio je prvu školu školske 1944 / 1945. godine. Bila je to Četvororazredna osnovna škola sa četrdeset učenika. Već iduće školske godine osnovana je i Niža gimnazija. I osnovci i gimnazijalci koristili su istu školsku zgradu koja se nalazila pored tadašnjeg restorana “Kasina”. Njima se kasnije pridružilo jedno odeljenje Večernje gimnazije za obrazovanje odraslih i jedno odeljenje Škole učenika u privredi.Nastava se odvijala u tri smene iako je školska zgrada bila neadekvatna, mračna i bez dvorišta, direktno okrenuta uličnoj vrevi. Nekoliko godina korišćena je i zgrada bivše Direkcije Industrijsko-energetskog kombinata “Kostolac”. Školske 1950 / 1951. godine ujedinjuju se Četvorogodišnja osnovna škola i Niža gimnazija u jedinstvenu osmogodišnju Osnovnu školu.