🏫 Osnovna škola 📍 Kać (Novi Sad)

OSNOVNA ŠKOLA "ĐURA JAKŠIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Kać
Adresa: Kralja Petra Prvog br. 9 (21241)
Opština: Novi Sad
Školski okrug: Južnobački
Školska uprava: Novi Sad
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Glavni telefon: 021/621-3015
E-pošta: [email protected]
Faks: 021/621-3015
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
Facebook: Nije upisan
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: 08066655
PIB: 100734522
Vrsta osnivača: Javna ustanova
Ustanova radi od: 25. maj 1945.
📜

Prosvetni glasnik

27 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 458 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 237 učenika
    18/201813/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 228 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023

Svi brojevi vezani za školu

2009. 6
2010. 2
2011. 3
2013. 8
2014. 5
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 17
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

923 učenika
39 odeljenja
23,7 učenika po odeljenju
5 učenika po IOP-u
0% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

74 zaposlenih
51 u nastavi
23 nenastavno osoblje
57 na neodređeno
17 na određeno
18,1 učenika po nastavniku

Prostor

3 objekata
2 učionica
9 kabineta
1 laboratorija
1 radionica
1 fiskulturnih sala
1 biblioteka
4.468 m² površina objekata

Programi i jezici

3 stranih jezika
1 jezika manjina
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred112522,4
II razred121524,2
III razred115523,0
IV razred110522,0
V razred125525,0
VI razred103425,8
VII razred118523,6
VIII razred119523,8
Ukupno9233923,7

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 5 učenika: IOP1 2, IOP2 3, IOP3 0.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se smanjio za 1 (0%), a broj odeljenja je sa 38 porastao na 39.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.8357
2024/2025.7651
2025/2026.7451
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 458 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 237 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 228 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik923 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Nemački jezik462 učenika
  • Ruski jezik1 učenik

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik921 učenik

Jezici nacionalnih manjina 2025/2026.

  • Mađarski jezik sa elementima nacionalne kulture27 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

74ukupno
51nastavno osoblje
23nenastavno

Na neodređeno 57, na određeno 17 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik predmetne nastave28
  • Nastavnik razredne nastave22
  • Čistačica12
  • Stručni saradnik pedagog2
  • Radnik za održavanje higijene - spremačica1
  • Šef računovodstva1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Domar/majstor održavanja1
  • Servirka1
  • Direktor ustanove1
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom1
  • Sekretar ustanove1
  • Stručni saradnik psiholog1
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
OŠ Đura Jakšić- Centralni objekatsedište Kralja Petra I 9, Kać 2111 113.519 m²
Krajišnik Kralja Petra I 9, Kać 0300 00223 m²
Stara škola Kralja Petra I 9, Kać 0500 00726 m²
Ukupno (3 objekata) 2911 114.468 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

Škola u Kaću osnovana je 1763. godine, kada je imala 9 učenika i učitelja Iliju Petrovića, koji je u Kaću službovao više od dvadeset godina. Godine 1900. škola je imala 391 učenika i 6 nastavnika. Nastava je bila organizovana u dve školske zgrade. Na staru školsku zgradu dograđen je sprat 1960. godine, tako da je škola imala ukupno 11 učionica, 837 učenika i 30 nastavnika. Nastava se izvodila u tri objekta. Škola je ranije imala nekoliko naziva: "Srpsko - pravoslavna", "Komunalna", "Državna" itd. Posle Drugog svetskog rata prerasla je u osmogodišnju i dobila naziv O. Š. "Đura Jakšić". Sportska dvorana je izgrađena 1975. godine, sa 1.600 kvadrata. Na centralnu zgradu, 1984. godine dograđeno je šest učionica i radionica za tehničko. Danas škola ima 1010 učenika, u 40 odeljenja, 87 zaposlenih među njima 63 profesora, nastavnika i učitelja. Direktori škole od Drugog svetskog rata do sada bili su: Milan Peloza, Jovan Mihajlović, Stanko Konadinić (30 godina direktor), Jovo Pejić, Mile Budimir kao vd, Jelica Marinkov i Mile Budimir.

Danas, škola nazvana po poznatom pesniku, slikaru i boemu Đuri Jakšiću, ima 1010 učenika razmeštenih u 40 odeljenja, 87 zaposlenih među njima 63 profesora, natavnika i učitelja. Nastava se odvija u tri objekta: Centralna školska zgrada, stara škola i Krajišnik. Ukupna površina zatvorenog školskog prostora je 5.152 m2. Otvoreni školski prostor obuhvata školska dvorišta, koja istovremeno služe kao sportski tereni i zelene površine. Škola raspolaže sa 22 učionice od čega je 11 za razrednu nastavu. Ostali prostor čine: Sportska dvorana sa pratećim prostorijama za potrebe nastave fizičkog vaspitanja, školska biblioteka, kuhinja sa trpezarijom, 3 zbornice, 3 kancelarije, 2 radionice za nastavu tehničkog obrazovanja i prostorija za realizaciju izborne nastave iz informatike gde se nastava odvija na kompjuterima novije generacije. Škola ima pedijatra i stomatologa koji obavljaju redovne sistematske preglede, vakcinaciju, lečenje i vrše edukaciju učenika u preventivne svrhe. Kabineti i učionice opremljeni su savremenim audio-vizuelnim sredstvima. Bezbednost učenika je pojačana video nadzorom, radi se na permanentnom stručnom usavršavanju nastavnika i edukaciji roditelja. Neguje se narodna tradicija, verska i nacionalna tolerancija. Škola uzima decu u Kaću, brusi ih, dorađuje, doteruje, oplemenjuje znanjem stvarajući od dece nevinog neznanja mlade ljude spremne za život, budućnost, rad i dalje obrazovanje. Za kulturno - zabavni život škole zadužena je Komisija za kulturnu i javnu delatnost, koja svake godine organizuje nekoliko lepih priredbi, među njima su najraskošnije priredbe za Dan Svetog Save i Dan škole. Komisija za kulturnu i javnu delatnost sarađuje sa komisijom za kulturu i obrazovanje MZ Kać. Već godinama unazad škola dobija svoga Kuma kojeg proglašava na svečanoj akademiji povodom školske slave Svetog Save. Priredbe predstavljaju pravu smotru mladosti, igre i muzike. Škola izdaje i školski list "Lipar". Više od 60 posto učenika je uključeno u rad sportskih vannastavnih aktivnosti, sporstskih klubova u mestu i kulturno umetničkih društava. Ponostno kažemo da su školske 2004/2005. godine učenici osvojili 1. mesto u školskim sportskim takmičenjima, na nivou opštine Novi Sad u konkurenciji 36 škola. Kada su u pitanju humanitarne akcije škola je nosilac srebrne plakete crvenog krsta Srbije kao prva škola koja je pritekla u pomoć tokom Martovskih događaja na Kosovu. Škola sarađuje sa bratskom osnovnom školom "Marko Rajković" iz Vrbovca kod Kosovske Vitine kojoj smo tom prilikom uputili našu humanitarnu pomoć. Ta saradnja traje i danas. Aprila 2006. godine, za vreme Uskrsa, 50 učenika osnovne škole "Marko Rajković" bili su gosti naše škole i Kaća. Od školske 2004/2005. godine škola je uključena u projekat školskog razvojnog planiranja u organizaciji Ministarstva prosvete Srbije i svetske banke.

Ispred škole je bista Mileve Marić Ajnštajn, od 1999. godine, delo našeg poznatog vajara Jovana Soldatovića. Milevin otac, Miloš Marić, rođeni je Kaćanin. Mileva i Albert rado su dolazili u Kać, na imanje Marićevih.