🏫 Osnovna škola 📍 Beograd (Voždovac)

OSNOVNA ŠKOLA "ĐURA DANIČIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Beograd
Adresa: Meštrovićeva19a (11000)
Opština: Voždovac
Školski okrug: Grad Beograd
Školska uprava: Beograd
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Glavni telefon: 011/246-2284
E-pošta: [email protected]
Faks: 011/246-2284
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: 07017308
PIB: 101951965
Vrsta osnivača: Javna ustanova
Ustanova radi od: 23. april 1971.
📜

Prosvetni glasnik

34 broja

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 517 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 238 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 207 učenika
    18/201813/2023

Svi brojevi vezani za školu

2005. 1
2006. 15
2008. 2
2009. 6
2010. 27
2011. 37
2013. 18
2014. 511
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 17
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

962 učenika
37 odeljenja
26,0 učenika po odeljenju
24 učenika po IOP-u
+9% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

74 zaposlenih
56 u nastavi
18 nenastavno osoblje
52 na neodređeno
22 na određeno
17,2 učenika po nastavniku

Prostor

1 objekat
27 učionica
2 kabineta
2 fiskulturnih sala
4.180 m² površina objekata

Programi i jezici

3 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred115523,0
II razred137527,4
III razred135527,0
IV razred130526,0
V razred136527,2
VI razred102425,5
VII razred108427,0
VIII razred99424,8
Ukupno9623726,0

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 24 učenika: IOP1 13, IOP2 8, IOP3 3.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 82 (+9%), a broj odeljenja je sa 33 porastao na 37.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.7356
2024/2025.7456
2025/2026.7456
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 517 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 238 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 207 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik962 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Nemački jezik442 učenika
  • Ruski jezik2 učenika

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik962 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

74ukupno
56nastavno osoblje
18nenastavno

Na neodređeno 52, na određeno 22 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik razredne nastave20
  • Nastavnik predmetne nastave16
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom16
  • Čistačica10
  • Nastavnik u produženom boravku4
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Domar/majstor održavanja1
  • Servirka1
  • Sekretar ustanove1
  • Stručni saradnik pedagog1
  • Stručni saradnik psiholog1
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
Osnovna škola "Đura Daničić" Beogradsedište MEŠTROVIĆEVA 19 a, Beograd (Voždovac) 27200 204.180 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

Vesti škole

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

Posle Prvog svetskog rata Beograd, prestonica prve jugoslovenske države Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, zadržao je svoj turski izgled, sa Kalemegdanskom tvrđavom i ulicama sa malim kafanama i radnjama. Okolina Beograda bila je pod njivama i šumom. U toj okolini nalazio se i deo današnje Zvezdare Bulbuder ("slavujeva pesma"), gde su Turci u svoje vreme izlazili na teferič, uživajući u pesmi slavuja. Baš na tom Bulbuderu odlučeno je da se podigne škola. No kako se tadašnja država, kao i ceo svet tih godina, nalazila u velikoj ekonomskoj krizi, pored opštinskog novca za gradnju škole osnivaju se na Bulbuderu i dobrotvorni fondovi. Veliki dobrotvori, kojima je u znak zahvalnosti u školskom holu ugrađena mermerna ploča, bili su: Društvo za učenike Bulbudera, učiteljice Mitra Ž. Krstić i Poleksija Pajić, Učiteljska zadruga A.D., kao i humanitarna društva "40 mučenika", "Plemenitost", "Siroto dete", "Plemenita duša dečja nada", "Ljuba zuba", "Kum", "Slavuj", "Toze pobratim" i "Braca Brana".
Zgrada je podignuta 1927. godine, planski zidana za školu, na velikom placu, od kojeg će kasnije polovinu uzeti za gradnju crkve koja i danas postoji. Ondašnji školski odbor i upravitelj Stojan Gligorijević, prvi u istoriji Škole, protivili su se podizanju crkve, zbog smanjenja školskog dvorišta.
Školu je projektovao arhitekta Žarko K. Krstović, koji je nadgledao i izvođenje radova. Odobrenje za rad i otvaranje Škole dali su tadašnji predsednik Opštine dr Kosta Jovanović i predsednik mesnog Školskog odbora, direktor tehničke uprave Velisav N. Vuković. Zgrada je podignuta sa osam učionica, dve kancelarije i salom za kulturne priredbe. Imala je svoju ložionicu i više malih prostorija, za namene po potrebi. Od osnivanja do 1945. godine Škola se zvala "Car Dušan", a prva sednica Nastavničkog veća novotvorene Škole održana je 28. oktobra 1928. godine.
Odmah po završetku Drugog svetskog rata Škola menja naziv i dobija ime "Vežbaona 14" ili "Škola broj 14". Njen prvi posleratni upravitelj bila je Zaga Milosavljević, a kasnije Milica Janković. Godine 1951. za upravitelja je postavljen Milika Janković, učitelj. Već 1952. godine Škola prerasta u osmogodišnju i dobija ime "Đura Daničić". Međutim, tek 23. novembra 1962. godine, rešenjem broj 43296, Narodni odbor opštine Zvezdara dao je Školi zvanično ime Osnovna škola "Đura Daničić", sa sedištem u Beogradu, ulica XXI divizije 31. Adaptacija Škole izvršena je 1960. godine. Školi je dozidan sprat sa četiri učionice, a u prizemlju su osposobljene dve prostorije i to radionica za opštetehničko obrazovanje i mala sala za fizičko vaspitanje.
Od osnivanja broj učenika u Školi svake godine je rastao: 1928/29. školske godine bilo je devet odeljenja sa 504 učenika, 1929/30. godine bilo je 711 učenika, a 1955. godine 1229 učenika i 45 nastavnika. Međutim, broj učenika šezdesetih godina počinje da lagano opada, tako da je školske 1968/69. godine u školi bilo svega 522 učenika i 27 nastavnika.
Od 1. septembra 1970. godine škola se premešta sa teritorije opštine Zvezdara na teritoriju opštine Voždovac, u novo naselje "Braća Jerković", ulica Meštrovićeva 19a. Od 1970. do 1977. godine direktor škole bio je Milovan Milenković, profesor. Godine 1977. za vršioca dužnosti direktora postavljena je Nadežda Ilić, profesor. Potom je za direktora izabran i imenovan Slavko Ostojić, nastavnik, od 1993. do 2001. godine direktor škole bio je Dušan Vujnović, profesor istorije, a od 2001. do 23. juna 2005. godine direktor Škole bio je mr Radovan Antonijević, diplomirani pedagog.Od 2005.g direktor Škole je Slobodan Malušić, pedagog.
U školi je dugo godina radio kao medijatekar nastavnik Tehničkog obrazovanja i dečji pisac Gradimir Stojković, koji je napisao i dečije bestselere Hajduk u Beogradu, Hajduk nad Dunavom, Hajduk protiv vetrenjača, Hajduk sa druge strane i Hajduk čuva domovinu.
Vitrine naše Škole krasi preko 100 pehara, diploma i povelja.