🏫 Osnovna škola 📍 Novi Sad (Novi Sad)

OSNOVNA ŠKOLA "DOSITEJ OBRADOVIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Novi Sad
Adresa: Filipa Filipovića 3 (21000)
Opština: Novi Sad
Školski okrug: Južnobački
Školska uprava: Novi Sad
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Direktor: Paunić Stanimir
Glavni telefon: 021/477-4180
E-pošta: [email protected]
Faks: 021/677-5520
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: —
PIB: —
Vrsta osnivača: —
📜

Prosvetni glasnik

37 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 568 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 304 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 294 učenika
    18/201813/2023
  • Medicinska sestra - tehničar inoviran PP II razred · 24 učenika
    7/201411/20149/20156/201611/20163/201813/2018
  • Fizioterapeutski tehničar II razred · 22 učenika
    2/19936/19956/200213/20021/200713/20072/20082/20096/20108/201311/201314/2013

Svi brojevi vezani za školu

1993. 2
1995. 6
2002. 613
2007. 113
2008. 2
2009. 2
2010. 6
2013. 81114
2014. 711
2015. 9
2016. 611
2017. 10
2018. 312131518
2019. 13511
2020. 12368
2021. 17
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.212 učenika
47 odeljenja
25,8 učenika po odeljenju
19 učenika po IOP-u
+3% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

97 zaposlenih
76 u nastavi
21 nenastavno osoblje
70 na neodređeno
27 na određeno
15,9 učenika po nastavniku

Prostor

2 objekata
29 učionica
1 radionica
1 fiskulturnih sala
2 biblioteka
5.489 m² površina objekata

Programi i jezici

2 obrazovnih profila
3 stranih jezika
2 jezika manjina
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred125525,0
II razred202825,3
III razred141623,5
IV razred146624,3
V razred145529,0
VI razred159626,5
VII razred157626,2
VIII razred137527,4
Ukupno1.2124725,8

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 19 učenika: IOP1 8, IOP2 8, IOP3 3.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 38 (+3%), a broj odeljenja je sa 46 porastao na 47.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.9674
2024/2025.9674
2025/2026.9776
🎓

Obrazovni profili 2025/2026.

Profil / smerPodručje radaUčenikaOdeljenja
Medicinska sestra - tehničar inoviran PPZdravstvo i socijalna zaštita241
Fizioterapeutski tehničarZdravstvo i socijalna zaštita221
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 568 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 304 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 294 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Medicinska sestra - tehničar inoviran PP II 7/2014, 11/2014, 9/2015, 6/2016, 11/2016, 3/2018, 13/2018 24 4 godine Aktivan NOKS 4
Fizioterapeutski tehničar II 2/1993, 6/1995, 6/2002, 13/2002, 1/2007, 13/2007, 2/2008, 2/2009, 6/2010, 8/2013, 11/2013, 14/2013 22 4 godine Aktivan NOKS 4
📚

Aktivni nastavni planovi i programi

  • Medicinska sestra – tehničar4 godine
  • Fizioterapeutski tehničar4 godine
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.212 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Nemački jezik306 učenika
  • Ruski jezik166 učenika
  • Engleski jezik98 učenika

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik967 učenika
  • Nemački jezik197 učenika
  • Ruski jezik1 učenik

Jezici nacionalnih manjina 2025/2026.

  • Rusinski jezik sa elementima nacionalne kulture14 učenika
  • Mađarski jezik sa elementima nacionalne kulture12 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

97ukupno
76nastavno osoblje
21nenastavno

Na neodređeno 70, na određeno 27 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik razredne nastave24
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom22
  • Nastavnik predmetne nastave20
  • Nastavnik u produženom boravku10
  • Čistačica9
  • Kuvar/poslastičar3
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar2
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Domar/majstor održavanja1
  • Direktor ustanove1
  • Pomoćnik direktora ustanove1
  • Sekretar ustanove1
  • Stručni saradnik pedagog1
  • Stručni saradnik psiholog1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
Dositej Obradovićsedište Filipa Filipovića 3, Novi Sad 29001 125.429 m²
Srednja medicinska Škola "Dositej Obradović"sedište Suvoborska 6, Novi Sad 0000 0060 m²
Ukupno (2 objekata) 29001 125.489 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

ISTORIJAT

Naša škola osnovana je 1961. godine i još uvek je lepa i mlada. Dobila je ime po velikom srpskom prosvetitelju, Dositeju Obradoviću. Nalazi se na Detelinari. Trudimo se da đacima boravak bude prijatan, ali i da steknu nova znanja s kojima će se vinuti do neslućenih visina. Postižemo rezultate vredne pažnje na takmičenjima iz fizike, nemačkog jezika, biologije, geografije, istorije, srpskog jezika, matematike, engleskog jezika, kao i iz drugih oblasti. Pre dve godine, 2013., završena je nadogradnja škole. Dobili smo još jedan sprat, veće i lepše učionice, laboratorije, sportske terene, biblioteku i čitaonicu. Verovatno ste čuli za Petra i Luku Gartnera, Milana Gurovića, Vasu Mijića, Cvetu Majtanović, Aleksandra Filipovića i mnoge druge koji su sedeli u našim klupama. Za decu zaposlenih roditelja organizovan je produženi boravak. Ponosimo se radom Dečjeg saveza, učešćem dece na takmičenjima, radom naših učitelja i nastavnika. Nastavu pohađa oko 700 učenika, raspoređenih u 27 odeljenja. Imamo veliko dvorište, sportske terene, prostrane učionice, biblioteku, zubnu ambulantu, veliko srce i dobru volju da prenosimo znanje đacima. Ostvarili smo i uspešnu saradnju sa školom iz Lipljana, čiji su učenici i nastavnici bili gosti naše škole, kao i sa osnovnom školom iz Selnice na Dravi u Sloveniji. Šezdesetih godina prošlog veka, širenjem grada i izgradnjom višespratnica na Detelinari, jednom od predgrađa Novog Sada, povećan je broj stanovnika što je otvorilo potrebe za novom školom. Rešenjem Narodnog odbora opštine Novi Sad, pod brojem 40156 od 19. XI 1960., osnovana je škola koja je sa radom počela 6.februara 1961. godine. Škola je imenovana po velikom srpskom prosvetitelju Dositeju Obradoviću. Građena je u četiri etape: 1960, 1961, 1967. i 1974., kada je napravljena fiskulturna sala i škola dobila današnji i konačni izgled. Na početku je bilo 382 učenika raspoređenih u 13 odeljenja, a nastavu je držalo osam učitelja i pet nastavnika. Broj dece se stalno povećavao, pa je u septembru 1961. godine bilo već 565 učenika i 20 odeljenja. Najviše učenika bilo je devedesetih godina prošlog veka, oko 1200, koji su bili raspoređeni u 32 odeljenja. Od tada, broj dece se smanjuje a sada ih ima 670 u 27 odeljenja. Nastava se odvija u dve smene. Za decu zaposlenih roditelja postoji pet odeljenja boravka, gde su deca zbrinuta do njihovog dolaska. Nastava se odvija na srpskom jeziku, a neguju se i maternji jezici sa elementima nacionalne kulture, kao što su mađarski, rusinski, slovački i romski jezik. Škola se posebno izdvaja po rezultatima iz fizike na takmičenjima svih nivoa (mentor Knežević Milica) i po radu sa romskom decom iz Sunčanog naselja (pedagog Biljana Orlović). Istakli bi još i:
  • Rad produženog boravka za decu zaposlenih roditelja gde su deca kompletno zbrinuta i imaju po tri obroka dnevno, redovnu nastavu, izradu domaćih zadataka i vannastavne aktivnosti;
  • Rad školske biblioteke koja raspolaže sa 16.650 knjiga i 1.330 jedinica neknjižne građe;
  • Rad školske kuhinje u kojoj se spremaju obroci i užina za đake i zaposlene u školi;
  • Od samog nastanka, škola se ističe u obrazovno-vaspitnom radu što je rezultiralo zavidnim uspehom naših učenika na mnogobrojnim takmičenjima, u njihovom daljem školovanju kao i životu.