🏫 Osnovna škola 📍 Batajnica (Zemun)

OSNOVNA ŠKOLA "BRANKO RADIČEVIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Batajnica
Adresa: Braće Mihajlović Tripić 2 (11273)
Opština: Zemun
Školski okrug: Grad Beograd
Školska uprava: Beograd
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Glavni telefon: 011/787-0046
E-pošta: [email protected]
Faks: 011/787-0277
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
Facebook: Nije upisan
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: 07021038
PIB: 100093476
Vrsta osnivača: Javna ustanova
Ustanova radi od: 8. decembar 1965.
📜

Prosvetni glasnik

28 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 650 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 363 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 343 učenika
    18/201813/2023

Svi brojevi vezani za školu

2009. 6
2010. 2
2011. 3
2013. 8
2014. 5
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 517
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.356 učenika
57 odeljenja
23,8 učenika po odeljenju
23 učenika po IOP-u
−6% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

107 zaposlenih
77 u nastavi
30 nenastavno osoblje
91 na neodređeno
16 na određeno
17,6 učenika po nastavniku

Prostor

5 objekata
9 učionica
9 kabineta
1 radionica
3 fiskulturnih sala
1 biblioteka
8.206 m² površina objekata

Programi i jezici

2 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred168724,0
II razred151721,6
III razred173724,7
IV razred158722,6
V razred186726,6
VI razred177822,1
VII razred181822,6
VIII razred162627,0
Ukupno1.3565723,8

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 23 učenika: IOP1 20, IOP2 3, IOP3 0.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se smanjio za 89 (-6%), a broj odeljenja je sa 59 pao na 57.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.12593
2024/2025.12392
2025/2026.10777
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 650 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 363 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 343 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.356 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Ruski jezik638 učenika

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik1.332 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

107ukupno
77nastavno osoblje
30nenastavno

Na neodređeno 91, na određeno 16 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik razredne nastave26
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom25
  • Nastavnik predmetne nastave22
  • Čistačica16
  • Nastavnik u produženom boravku4
  • Domar/majstor održavanja2
  • Stručni saradnik pedagog2
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar2
  • Radnik za održavanje higijene - spremačica1
  • Referent za pravne,kadrovske i administrativne poslove1
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Servirka1
  • Direktor ustanove1
  • Pomoćnik direktora ustanove1
  • Sekretar ustanove1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
OŠ "Branko Radičević"sedište Braće Mihajlović-Tripić 2, Beograd (Zemun) 2100 112.038 m²
OŠ "Branko Radičević"sedište Braće Mihajlović-Tripić 2, Beograd (Zemun) 0100 10585 m²
OŠ "Branko Radičević"sedište Braće Mihajlović-Tripić 2, Beograd (Zemun) 0000 0063 m²
OŠ "Branko Radičević"sedište Braće Mihajlović-Tripić 2, Beograd (Zemun) 4401 003.709 m²
OŠ ,,Branko Radičević" Batajnica - izdvojeno odeljenje Busije Braće Mihajlović-Tripić 2, Beograd (Zemun) 3300 101.811 m²
Ukupno (5 objekata) 9901 318.206 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

Škola nosi ime pesnika mladosti i postoji više od jednog veka. Osnovana je 1885. i počela je sa radom u topčiderskim barakama među voćnjacima i vinogradima imućnih Beograđana a pod nazivom “Topčiderska škola“.

Upornošću učitelja Boljarića 1891 godine škola počinje sa radom u novoj zgradi u Puškinovoj ulici br.2 na Topčiderskom brdu. 1904. godine u školu dolazi bračni par Vukosava i Đorđe Kojić, koji narednih 20 godina uspešno vode ovu školu. Jedno od četvoro dece učitelja Kojića postaje ugledan akademik, arhitekta Branislav Kojić.

Škola je menjala ne samo zgrade već i imena dok 1932/33.nije dobila ime pesnika Branka Radičevića, koje nosi sa ponosom više od 70 godina. Škola je postojala na Topčiderskom brdu sve do 1971/72. kada se seli u novobeogradsko naselje Blok 45 septembra 1972.

Osnovna škola „Branko Radičević“ se iz zgrade sa Topčiderskog brda seli u privremene prostorije škole na Bežaniji gde počinje rad na novom terenu. Prva dva meseca nije bilo nijednog učenika. Bio je 20. novembar 1972. kada su se u ranim jutarnjim satima okupili nastavnici i prihvatili prve nove učenike. Te školske 1972/73. Dan škole je proslavljen na Ledini. Tada je i postavljen kamen temeljac nove školske zgrade.

17. aprila 1975. godine otvara se školska zgrada u ulici Jurija Gagarina broj 195,u Bloku 45 na Novom Beogradu. Nije se tada bez razloga govorilo da je ova škola najveća i najmodernija na Balkanu : 69002 metara, 32 moderno opremljene učionice, Biblioteka sa 3172 knjige i čitaonica sa 138 mesta, travnati tereni, fudbalsko igralište i trpezarija sa 140 mesta za ručavanje.

U školskoj 1973/74. bilo je 2803 učenika,a sledeće 1974/75. 3036 učenika u 90 odeljenja.Od 3036 učenika samo 11 je ponavljalo razred,a prosečna ocena uspeha škole bila je 4.60.

Na čelu škole 29 godina bila je Ljubica Taipi i to sve do školske 1983/84. godine kada odlazi u penziju. Razdoblje od 29 godina rada u ovoj školi ispunjeno je rezultatima, ne samo na vaspitno obrazovnom već i u mnogim društveno političkim akcijama.

Neumorna u traganju za rešenjima, uvek puna novih zamisli, ona je plenila svojim ljudskim kvalitetima i izazvala poštovanje kao izvrstan rukovodilac i pedagog.