🏫 Osnovna škola 📍 Novi Beograd (Novi Beograd)

OSNOVNA ŠKOLA "BORISLAV PEKIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Novi Beograd
Adresa: Danila Lekića Španca 27 (11070)
Opština: Novi Beograd
Školski okrug: Grad Beograd
Školska uprava: Beograd
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Direktor: Goran Šupljeglav
Tel. direktora: + 381 11 318 24 84
Tel. sekretara: + 381 11 318 73 75
Glavni telefon: 3182484
E-pošta: [email protected]
Faks: 3187375
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
E-pošta 2: [email protected]
Facebook: Nije upisan
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: 17412434
PIB: 101954553
Vrsta osnivača: Javna ustanova
Ustanova radi od: 1. avgust 2002.
📜

Prosvetni glasnik

27 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 764 učenika
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 350 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 341 učenik
    18/201813/2023

Svi brojevi vezani za školu

2009. 6
2010. 2
2011. 3
2013. 8
2014. 5
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 17
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.455 učenika
50 odeljenja
29,1 učenika po odeljenju
20 učenika po IOP-u
+10% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

102 zaposlenih
74 u nastavi
28 nenastavno osoblje
78 na neodređeno
24 na određeno
19,7 učenika po nastavniku

Prostor

1 objekat
8 kabineta
1 fiskulturnih sala
1 biblioteka
8.175 m² površina objekata

Programi i jezici

4 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred207729,6
II razred195727,9
III razred182630,3
IV razred180630,0
V razred169628,2
VI razred181630,2
VII razred165627,5
VIII razred176629,3
Ukupno1.4555029,1

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 20 učenika: IOP1 9, IOP2 10, IOP3 1.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 135 (+10%), a broj odeljenja je sa 47 porastao na 50.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.10578
2024/2025.10173
2025/2026.10274
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 764 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 350 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 341 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.455 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Nemački jezik133 učenika
  • Francuski jezik118 učenika
  • Ruski jezik61 učenik

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik1.455 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

102ukupno
74nastavno osoblje
28nenastavno

Na neodređeno 78, na određeno 24 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom22
  • Nastavnik razredne nastave20
  • Nastavnik predmetne nastave19
  • Čistačica17
  • Nastavnik u celodnevnoj nastavi7
  • Nastavnik u celodnevnoj nastavi sa odeljenjskim starešinstvom6
  • Domar/majstor održavanja2
  • Stručni saradnik psiholog2
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar2
  • Radnik za održavanje higijene - čistačica1
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Sekretar ustanove1
  • Stručni saradnik pedagog1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
Osnovna škola Borislav Pekićsedište Danila Lekića-Španca 27, Beograd (Novi Beograd) 0800 118.175 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

Osnovna škola «Borislav Pekić»

Škola «Borislav Pekić» je novoosnovana škola u novobeogradskom naselju Bežanijska kosa.

Od ideje do realizacije 1986. – 2002. godine

- 1986. godine urađen je projekat za izgradnju škole - dva puta je postavljen kamen temeljac

- 28.9.2000. godine Ministarstvo prosvete je sklopilo ugovor sa Republičkom direkcijom za obnovu o sufinansiranju radova

- Ministarstvu prosvete i sporta Republike Srbije kao investitoru u izgradnji ovog objekta pomogle su i Vlade Grčke i Japana -  u proleće 2001. počela je intenzivna izgradnja (izvođač radova GP «Rad») - 12. jula 2002. godine dobila  je ime («Borislav Pekić») na predlog SO Novi Beograd

- upis dece u školu počeo je 19. avgusta 2002. godine

-  škola je počela je sa radom 13. septembra 2002. godine u novom objektu, dok je kolektiv preuzet iz ugašene Osnovne škole »Vladimir Iljič Lenjin» iz koje su preneta i sva nastavna sredstva koja se kontinuirano dopunjuju prema mogućnostima škole

- Školu pohađa oko 1500 učenika sa tendencijom stalnog rasta broja učenika i nastavnika pošto se naselje Bežanijska kosa intenzivno naseljava

- Učenici naše škole imaju mogućnost da biraju koji od četiri strana jezika će učiti (engleski, ruski, francuski i nemački) - Škola je ušla u projekat «Školski policajac»