🏫 Osnovna škola 📍 Beograd (Grocka)

OSNOVNA ŠKOLA "ALEKSA ŠANTIĆ"

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Beograd
Adresa: Kralja Petra I 9 (11130)
Opština: Grocka
Školski okrug: Grad Beograd
Školska uprava: Beograd
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Glavni telefon: 011/341-0655
E-pošta: [email protected]
Faks: 011/341-0655
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
E-pošta 2: [email protected]
Facebook: Nije upisan
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: 07089104
PIB: 101187082
Vrsta osnivača: Javna ustanova
Ustanova radi od: 9. jul 1980.
📜

Prosvetni glasnik

35 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV razred · 701 učenik
    10/201712/201815/201818/20181/20192/202016/20221/202313/202314/2023
  • Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI razred · 345 učenika
    15/201818/20183/20193/20206/202017/202116/202213/202314/2023
  • Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII razred · 340 učenika
    18/201813/2023

Svi brojevi vezani za školu

2005. 1
2006. 15
2008. 2
2009. 6
2010. 27
2011. 37
2013. 18
2014. 511
2016. 11
2017. 710
2018. 121518
2019. 135101112
2020. 12368
2021. 517
2022. 16
2023. 11314
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.386 učenika
52 odeljenja
26,7 učenika po odeljenju
29 učenika po IOP-u
+1% učenika u odnosu na 2022/2023.

Zaposleni

105 zaposlenih
76 u nastavi
29 nenastavno osoblje
75 na neodređeno
30 na određeno
18,2 učenika po nastavniku

Prostor

2 objekata
30 učionica
14 kabineta
2 radionica
1 fiskulturnih sala
2 biblioteka
5.474 m² površina objekata

Programi i jezici

3 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred164723,4
II razred183726,1
III razred167723,9
IV razred187726,7
V razred179629,8
VI razred166627,7
VII razred178629,7
VIII razred162627,0
Ukupno1.3865226,7

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 29 učenika: IOP1 12, IOP2 7, IOP3 10.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2022/2023. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 14 (+1%), a broj odeljenja je sa 51 porastao na 52.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.10176
2024/2025.10477
2025/2026.10576
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna škola I-IV 2023/2024 I–IV 10/2017, 12/2018, 15/2018, 18/2018, 1/2019, 2/2020, 16/2022, 1/2023, 13/2023, 14/2023 701 4 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola V-VI, 2023/2024 V–VI 15/2018, 18/2018, 3/2019, 3/2020, 6/2020, 17/2021, 16/2022, 13/2023, 14/2023 345 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
Osnovna škola VII-VIII, 2023/2024 VII–VIII 18/2018, 13/2023 340 2 godine Aktivan 1 Osnovno obrazovanje i vaspitanje
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.386 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Ruski jezik343 učenika
  • Nemački jezik341 učenik

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik1.386 učenika
👥

Zaposleni 2025/2026.

105ukupno
76nastavno osoblje
29nenastavno

Na neodređeno 75, na određeno 30 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik razredne nastave27
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom24
  • Nastavnik predmetne nastave23
  • Čistačica14
  • Stručni saradnik pedagog3
  • Domar/majstor održavanja2
  • Nastavnik u produženom boravku2
  • Stručni saradnik - bibliotekar / nototekar / medijatekar2
  • Referent za pravne,kadrovske i administrativne poslove1
  • Šef računovodstva1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Direktor ustanove1
  • Pomoćnik direktora ustanove1
  • Sekretar ustanove1
  • Stručni saradnik psiholog1
  • Stručni saradnik logoped1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
OŠ "ALEKSA ŠANTIĆ"sedište Kralja Petra Prvog 9, Kaluđerica 271402 125.054 m²
OŠ ALEKSA ŠANTIĆ 2 Kralja Petra Prvog 9, Kaluđerica 3000 00420 m²
Ukupno (2 objekata) 301402 125.474 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼

O školi

Škola u Kaluđerici prvi put se pominje 1849. godine, ali se o njenom daljem postojanju i radu  XIX veku teško može govoriti jer ima malo zabeleženih podataka, pa tek predstoji duže istraživanje obimne istorijske građe.

Iz letopisa škole, koji je 1952. godine, počeo voditi ondašnji učitelj Spasoje J. Gutović, saznajemo da škole dugo nije bilo u Kaluđerici, pa su se deca školovala u Malom Mokrom Lugu i Vinči. Zalaganjem predsednika opštine Milutina Milutinovića 1919. godine ponovo je otvorena škola u Kaluđerici. Za potrebe škole preuređena je kuća Marka Mišića u kojoj je smešteno 12 skamija. Prvi učitelj u obnovljenoj školi sa 45 daka bio je Žarko Jovanović.

Posle Žarka za učitelja dolazi Svetozar Đorđević iz Beograda, potom se smenjuju Josif Marša i Katarina Arsenijević, dok Jovan Taut provodi u Kaluđerici punih 14 godina. Za Tauta se kaže da je bio pravi narodni učitelj. On je pored dece učio i njihove roditelje kako da gaje vinovu lozu, voće i stoku. On je osnivač i prve zemljoradničke zadruge koja je imala velikog uticaja na sveukupni razvoj sela i njegovu naprednu orijentaciju.

U jesen 1925. godine počeo je rad u novoj školskoj zgradi sagrađenoj na imanju Marka Sokolovića. Učitelj Taut prionu na posao i zagradi celo školsko imanje, posadi red bagrema, a dogodine voćnjak i vinograd na pet ari.

Od učitelja iz posle ratnog perioda izdvaja se Ignjat Giga po kome i jedna ulica u Kaluđerici nosi ime.

Na ovoj lokaciji sagrađena je nova školska zgrada koja je otvorena 20. oktobra 1963. godine. Ova zgrada je imala tri učionice i trpezariju u prizemlju (današnja tzv. stara školska zgrada).

U cilju racionalizacije školske mreže četvororazredna škola u Kaluderici sa 58 učenika je 1969. godine pripojena osnovnoj školi "Nikola Tesla" u Vinči, a učenici starijih razreda školovanje nastavljaju u MM Lugu koji im je bliži.

Od 1970. godine Kaluđerica počinje da se intenzivno izgrađuje, po mehaničkom priraštaju stanovnika biva na prvom mestu u zemlji. Kako se ovde naseljavaju uglavnom mladi ljudi, sve je više dece koja stasaju za školu, pa školska zgrada sa tri učionice postaje tesna, pa se nastava se izvodi i u barakama niškog gradevinskog preduzeća.

Pristupa se izgradnji nove školske zgrade koja je otvorena u jesen 1980. godine. Početak nastave u novoj školskoj zgradi sa 12 učionica (prva faza gradnje) dočekalo je 1300 učenika. Tada škola i dobija ime "Aleksa Šantić". a dužnost prvog direktora škole, do okončanja izbornog postupka, obavlja Milka Vukosavljević, pedagog