🏫 Srednja muzička škola 📍 Kragujevac (Kragujevac)

MUZIČKA ŠKOLA ,,DR MILOJE MILOJEVIĆ,,

Registar i kontakt informacije ustanove na Portalu škola Srbije

📍

Lokacija i područje

Mesto: Kragujevac
Adresa: Kneza Miloša 5 (34000)
Opština: Kragujevac
Školski okrug: Šumadijski
Školska uprava: Kragujevac
☎️

Kontakt i rukovodstvo

Direktor: Svetlana Stoilković
Tel. direktora: 034/305-125
Glavni telefon: 034/305-125
E-pošta: [email protected]
Faks: 034/305-135
🌐

Internet i mreže

Službena e-pošta: ✉️ [email protected]
Instagram: Nije upisan
📋

Identifikacija i sistemski podaci

Matični broj: 07151373
PIB: 101941898
Vrsta osnivača: Javna ustanova
Ustanova radi od: 20. februar 1963.
📜

Prosvetni glasnik

20 brojeva

Brojevi „Prosvetnog glasnika" u kojima su objavljeni planovi i programi nastave i učenja po kojima škola radi.

Programi školske 2025/2026.

  • Osnovna muzička škola-Odsek za klasičnu muziku-šestogodišnje obrazovanje i vaspitanje 2019/2020 I–VI razred · 982 učenika
    5/20199/2020
  • Osnovna muzička škola-PRIPREMNI RAZRED 2019,20 · 82 učenika
    5/20199/2020
  • Srednja muzička škola-ODSEK KLASIČNE MUZIKE-Muzički izvođač klasične muzike 2020,21 I–IV razred · 73 učenika
    8/2020
  • Osnovna muzička škola-Odsek za klasičnu muziku-četvorogodišnje obrazovanje i vaspitanje-solo pevanje 2019/2020 I–IV razred · 44 učenika
    5/20199/2020
  • Dizajner zvuka 2020/2021 I–IV razred · 37 učenika
    8/2020
  • Osnovna muzička škola-Odsek za srpsko tradicionalno pevanje-četvorogodišnje obrazovanje i vaspitanje 2019/2020 I–IV razred · 31 učenik
    5/20199/2020
  • Osnovna muzička škola-Odsek za klasičnu muziku-četvorogodišnje obrazovanje i vaspitanje-instrument 2019/2020 I–IV razred · 18 učenika
    5/20199/2020
  • Srednja muzička škola-ODSEK ZA CRKVENU MUZIKU-PRAVOSLAVNI SMER-Muzički izvođač crkvene muzike,pravoslavni smer 2020,21 II, IV razred · 8 učenika
    8/2020

i još 2 programa u tabeli „Nastavni planovi i programi".

Svi brojevi vezani za školu

1993. 9
1994. 2
1996. 4
1997. 19
2002. 15
2003. 10
2005. 7
2006. 4
2007. 4
2009. 48
2010. 511
2013. 101114
2016. 10
2019. 5
2020. 89
📊

Škola u brojevima

školska 2025/2026.

Učenici

1.284 učenika
134 odeljenja
9,6 učenika po odeljenju
100 kombinovanih odeljenja
15 učenika po IOP-u
+745% učenika u odnosu na 2021/2022.

Zaposleni

153 zaposlenih
137 u nastavi
16 nenastavno osoblje
123 na neodređeno
30 na određeno
9,4 učenika po nastavniku

Prostor

3 objekata
38 učionica
1 biblioteka
2.934 m² površina objekata

Programi i jezici

4 obrazovnih profila
5 stranih jezika
Tabele i detalji po razredima, jezicima, zaposlenima i objektima ↓

📊 Podaci Ministarstva prosvete — detaljno

Podaci koje ustanova unosi u Jedinstveni informacioni sistem prosvete (JISP), objavljeni kao otvoreni podaci Ministarstva prosvete.

🎒

Učenici po razredima 2025/2026.

RazredUčenikaOdeljenjaProsek
I razred285903,2
II razred236882,7
III razred218892,4
IV razred218902,4
V razred137721,9
VI razred108621,7
Pripremni razred82711,7
Ukupno1.2841349,6

Škola ima 100 kombinovanih odeljenja (više razreda u jednom odeljenju) — u tabeli se takvo odeljenje broji u svakom svom razredu, a u ukupnom zbiru jednom.

Po individualnom obrazovnom planu (IOP) radi 15 učenika: IOP1 1, IOP2 1, IOP3 13.

📈

Kretanje kroz godine

Broj učenika

Od 2021/2022. do 2025/2026. broj učenika se povećao za 1.132 (+745%), a broj odeljenja je sa 10 porastao na 134.

Broj zaposlenih

GodinaUkupnoU nastavi
2023/2024.150130
2024/2025.150134
2025/2026.153137
🎓

Obrazovni profili 2025/2026.

Profil / smerPodručje radaUčenikaOdeljenja
Srednja muzička škola-ODSEK KLASIČNE MUZIKE-Muzički izvođač klasične muzike 2020,21Kultura,umetnost i javno informisanje736
Dizajner zvukaKultura,umetnost i javno informisanje374
Srednja muzička škola-ODSEK ZA CRKVENU MUZIKU-PRAVOSLAVNI SMER-Muzički izvođač crkvene muzike,pravoslavni smer 2020,21Kultura,umetnost i javno informisanje82
Muzički saradnikKultura,umetnost i javno informisanje51
📜

Nastavni planovi i programi 2025/2026.

ProgramRazrediProsvetni glasnik UčenikaTrajanjeUpisNivo (NOKS)
Osnovna muzička škola-Odsek za klasičnu muziku-šestogodišnje obrazovanje i vaspitanje 2019/2020 I–VI 5/2019, 9/2020 982 6 godina Aktivan —
Osnovna muzička škola-PRIPREMNI RAZRED 2019,20 — 5/2019, 9/2020 82 1 godina Aktivan —
Srednja muzička škola-ODSEK KLASIČNE MUZIKE-Muzički izvođač klasične muzike 2020,21 I–IV 8/2020 73 4 godine Aktivan NOKS 4
Osnovna muzička škola-Odsek za klasičnu muziku-četvorogodišnje obrazovanje i vaspitanje-solo pevanje 2019/2020 I–IV 5/2019, 9/2020 44 4 godine Aktivan —
Dizajner zvuka 2020/2021 I–IV 8/2020 37 4 godine Aktivan NOKS 4
Osnovna muzička škola-Odsek za srpsko tradicionalno pevanje-četvorogodišnje obrazovanje i vaspitanje 2019/2020 I–IV 5/2019, 9/2020 31 4 godine Aktivan —
Osnovna muzička škola-Odsek za klasičnu muziku-četvorogodišnje obrazovanje i vaspitanje-instrument 2019/2020 I–IV 5/2019, 9/2020 18 4 godine Aktivan —
Srednja muzička škola-ODSEK ZA CRKVENU MUZIKU-PRAVOSLAVNI SMER-Muzički izvođač crkvene muzike,pravoslavni smer 2020,21 II, IV 8/2020 8 4 godine Aktivan NOKS 4
Muzički saradnik 2020/2021 IV 8/2020 5 4 godine Aktivan NOKS 4
Osnovna muzička škola-Odsek za srpsko tradicionalano sviranje-četvorogodišnje obrazovanje 2019/2020 II–III 5/2019, 9/2020 4 4 godine Aktivan —
📚

Aktivni nastavni planovi i programi

  • Dizajner zvuka4 godine
  • Muzički izvođač4 godine
  • Muzički izvođač klasične muzike4 godine
  • Muzički izvođač crkvene muzike - pravoslavni smer4 godine
  • Muzički saradnik4 godine
  • Muzički saradnik-teoretičar4 godine
🌍

Jezici

Jezik nastave

  • Srpski jezik1.284 učenika

Drugi strani jezik 2025/2026.

  • Italijanski jezik108 učenika
  • Nemački jezik12 učenika
  • Ruski jezik1 učenik
  • Engleski jezik1 učenik

Strani jezik 2025/2026.

  • Engleski jezik119 učenika
  • Francuski jezik1 učenik
👥

Zaposleni 2025/2026.

153ukupno
137nastavno osoblje
16nenastavno

Na neodređeno 123, na određeno 30 (bez zamena).

Po radnim mestima

  • Nastavnik umetničkih i stručnih predmeta u muzičkoj školi i određenih stručnih predmeta u stručnoj školi sa odeljenjskim starešinstvom102
  • Nastavnik umetničkih i stručnih predmeta u muzičkoj školi i određenih stručnih predmeta u stručnoj školi31
  • Čistačica8
  • Referent za pravne,kadrovske i administrativne poslove2
  • Nastavnik predmetne nastave2
  • Nastavnik predmetne nastave sa odeljenjskim starešinstvom2
  • Sekretar ustanove2
  • Diplomirani ekonomista za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Referent za finansijsko - računovodstvene poslove1
  • Direktor ustanove1
  • Stručni saradnik psiholog1
🏫

Objekti i prostor

ObjekatUčioniceKabineti LaboratorijeRadioniceFiskulturne sale BibliotekePovršina
Muzička škola "Dr Miloje Milojević"sedište Kneza Miloša 5, Kragujevac 30000 011.686 m²
Izdvojeno odeljenje Muzičke škole "Dr Miloje Milojević" u Kniću Kneza Miloša 5, Kragujevac 4000 00324 m²
Izdvojeno odeljenje Muzičke škole "Dr Miloje Milojević" u Rači Kneza Miloša 5, Kragujevac 4000 00924 m²
Ukupno (3 objekata) 38000 012.934 m²

Izvor: Portal otvorenih podataka Ministarstva prosvete (podaci iz JISP-a, preuzeti 28. septembar 2026.). Ako neki podatak nedostaje ili nije tačan, ustanova ga ispravlja u JISP-u.

📜 Arhivska prezentacija škole (istorijski sadržaj) ▼
logo Koreni muzičke umetnosti u Kragujevcu začeti su još 1831. godine, kada u Kragujevac, prvu prestonicu Srbije, dolazi Josif Šlezinger. Na poziv Kneza Miloša Obrenovića . Šlezinger nije bio samo kapelnik na kneževom dvoru, već i poznati stvaralac tog doba. Pored kompozicija koje je komponovao za pozorišne komade Joakima Vujića, uspeo je da vrlo brzo okupi i zainteresuje mlade za muziku. Samo tri godine posle njegovog dolaska osniva se prvo Pevačko društvo u Srbiji. Sačinjeno od članova Narodnog suda, društvo je svoj prvi nastup zabeležilo 14. oktobra 1834. godine, kada je Knez Miloš odlikovan od Sultana. Od tog vremena nastajaće nova pevačka društva koja će okupljati mlade intelektualce i radnike Vojnotehničkog zavoda. Hor kragujevačkih profesora nastao je 1839. godine, a 1881. godine Nemac Fridrih Hofman, radnik Vojnotehničkog zavoda, osniva pevačko društvo „Šumadija“. To društvo može se smatrati i školom pevanja, jer su mladi radnici „sposobni za pesmu“ obučavani na posebnim kursevima, pre nego što bi postali članovi hora. Muzička škola u Kragujevcu osnovana je nekoliko godina posle Drugog svetskog rata, tačnije 19 avgusta 1948. godine rešenjem Ministarstva prosvete Narodne republije Srbije broj 49744. Iako se nije moglo pretpostaviti koliko će biti interesovanje, na prvom prijemnom ispitu prijavilo se 405 kandidata od kojih je prijemni ispit položilo 220. Prvi direktor škole bio je Milivoje Krstić koji je posle završene Muzičke akademije u Beogradu došao u Kragujevac sa još tri profesora klavira i violine.