Место:Београд
Адреса:Призренска 37
ПТТ:11080
Општина:Земун
Телефон:011/307-6423
Школска управа:Београд
Школски округ:Град Београд
Директор:
Телефон директора:
Телефон секретара:
Тип школе:Основна школа
Сајт:http://www.osradivojpopovic.edu.rs
Први e-mail:rapozemun@ptt.rs
Други e-mail:
Facebook:

Основна школа „Радивој Поповић“ је образовно-васпитна установа која се бави основним образовањем и васпитањем деце оштећеног слуха и говора. Школа носи име Радивоја Поповића, оснивача српске сурдопедагошке мисли и првог учитеља за глуву децу у Србији. Почетак рада школе на образовању и васпитању глувих и наглувих има дугу традицију вредну поштовања.

skola

Школа је основана 1947.године, мада је још 1924.године уз доброчинство Краља Југославије Александра И почела са радом као Завод за слепе и глуве, из којег су се развиле две велике школе: Школа за слепу и слабовиду децу и Школа за децу оштећеног слуха. Од 1947.године школа је функционисала у склопу дома слепих, затим као школа за глуву децу 1953.године, а потом као Демонстрациони центар за рехабилитацију слушно оштећене деце и омладине. Од 1963.године функционише као Основна школа за децу оштећеног слуха и говора “Радивој Поповић “.
Основна делатност школе обухвата предшколско и припремно предшколско образовање и васпитање деце оштећеног слуха и говора али и васпитање слушно оштећене деце средњошколског узраста као интегрални сегмент општег образовног процеса у оквиру јединственог школског система.

Школа се налази у Земуну а сви школски објекти су лоцирани на површини од око 11.000м2. Простор школе обухвата велико школско двориште у којем су смештени школа, интернат, школска кухиња и помоћни објекти. Школа је смештена на изузетно мирној локацији, заштићена од појачаног саобраћаја, близу центра Земуна и надомак Београда. У пространом школском дворишту које је уређено као зелена оаза налази се наменски опремљен парк за игру и забаву деце предшколског и млађег школског узраста као и комплекс спортских терена за рукомет, кошарку, одбојку и мали фудбал намењен ученицима оштећеног слуха основношколског и средњошколског узраста. Особље и ученици школе редовно брину о уређењу дворишта а да то успешно раде доказ су и добијене дипломе за најлепше уређено двориште.
Школа у свом саставу има и интернат у којем је смештено преко 90% деце оштећеног слуха чије је стално место боравка изван Београда, а која су обухваћена предшколским, основношколским и средњошколским образовањем и васпитањем

Делатност школе остварују стручњаци са одговарајућом квалификационом структуром. Од укупног броја запослених који су непосредно ангажовани у образовно-васпитном процесу свега 5 има вишу стручну спрему док сви остали имају високу стручну спрему – завршен Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију – одсек за рад са лицима оштећеног слуха, један логопед и један стручни сарадник- психолог. Оно што ову школу издваја од других школа исте специјалности јесте чињеница да у њој раде 2 стручњака која поседују научни степен доктора наука као и 2 стручњака који имају академско звање магистра дефектолошких наука док 4 наставника похађају последипломске студије.
Изузетна квалификациона структура запослених обезбеђује висок квалитет рада чиме се ова школа поноси. Такође, поклања се посебна пажња перманентном усавршавању наставно-васпитног кадра. Стручно усавршавање се остварује кроз рад стручних органа школе али и кроз организовање стручних и научних предавања за све запослене. Тако је школа у протеклом периоду и сама била носилац стручних семинара а у том смислу су запажена и бројна учествовања стручњака школе на тематским семинарима који се континуирано прате током школске године. У контексту реченог спроведена је и обука стручног кадра за примену рачунарске технологије у образовно – васпитном процесу под називом „Рачунар у функцији активне наставе“.

У школи се настава реализује према важећем плану и програму који је прописало Министарство просвете Републике Србије.