Место:Сонта
Адреса:Војвођанска 58
ПТТ:25264
Општина:Апатин
Телефон:025/792-960
Школска управа:Сомбор
Школски округ:Западнобачки
Директор:Тадијан Звонко
Телефон директора:
Телефон секретара:
Тип школе:Основна школа
Сајт:http://www.osivangoranko.edu.rs
Први e-mail:direktor.oss@mts.rs
Други e-mail:
Facebook:

О НАМА

Кратак историјат

Сонта је село у општини Апатин, у пограничном појасу уз границу са Хрватском.

Најстарији документи о Сонти потичу из доба краља Беле ИИИ, а датирају од 1137. до 1196.године. Становништво се углавном бавило сточарством, риболовом и пчеларством, а у мањој мери земљорадњом. Од занатлија из тог времена познати су грнчари и ћурчије, а шокачки кожуни и пршњаци тражени су у то време у целој Славонији. И даље кроз историју, Сонта је остала позната по рукотворинама.

У Сонти данас живе припадници више нација и конфесија, међу којима владају односи узајамног уважавања и толеранције, чијем оснаживању својим радом доприноси и ОШ «И.Г.Ковачић».

Основна школа у Сонти појављује се још у 18.веку. Према неким подацима, прва школа је саграђена 1779.године. Као и све школе у то време, била је својина цркве и трајала је четири године. Школа је тада имала три учионице. Како у то време није била обавезна, похађало ју је свега 25 – 30% деце дорасле за школу, од чега мањи број девојчица. Већина ђака је после другог разреда напуштала школу. Почетком 20.века уведено је шестогодишње школовање које такође није било обавезно. Школа је радила у две смене, с тим што су четвртак и субота били посвећени искључиво верској настави. Од 1920. године настава у школи се изводи на српском, немачком и мађарском језику. Поред тога, од 1920.године при школи ради «Шегртска школа» у којој је школовање трајало две до три године, а постојала је све до 1956.године. Школа свој рад није прекидала ни за време другог светског рата. По завршетку рата уведено је обавезно седмогодишње школовање, за децу од 7 до 14 година. У то време школовањем је било обухваћено око 70% деце. Данашњи назив «Иван Горан Ковачић» школа добија 1957. године, а 21.03. (рођендан Ивана Горана Ковачића) слави се као Дан школе.

Како се настава изводила у три старе зграде, адаптиране за ту намену, 1961.године школа добија нову зграду у којој се и данас великим делом изводи настава. Крајем 80-их година 20.века, тада постојећој згради је дограђен нови део, са савремно опремљеним кабинетима за физику, хемију и биологију. Поред ових учионица, у нови део зграде смештена је богато опремљена библиотека, зборница, канцеларија директора школе, те у поткровљу просторија…

Почетком 80-их година интензивиране су активности на опремању школе савременим наставним средствима, па је тако од школске 1980/1981.године у школу уведена интерна телевизија. Управо те године, школа је била најопремљнија на подручју Педагошког завода Сомбор.

Када се говори о броју ученика у школи, треба рећи да је крајем 60-их година у школи било 1100 ученика. Од тада, па на овамо, број ученика се постепено смањивао. Тако је нпр. школске 1980/1981.године у школи било 670 ученика, распоређених у 26 одељења, 13 одељења разредне наставе и исто толико одељења у предметној настави, а формирана су и два одељења продуженог боравка. Настава се изводила у три зграде. У централној згради наставу су похађала 22 одељења, а 4 одељења разредне наставе смештена су у зграду вртића, која се налази у непосредној близини школе. У старој школској згради смештен је продужени боравак. Те године у школи је било 45 запослених, од чега 36 наставника, директор, помоћник директора, секретар, књиговођа и помоћно особље. Настава је стручно заступљена.

Током овог раздобља, ученици наше школе заједно са својим наставницима, постизали су запажене резултате на такмичењима из различитих области, на свим нивоима, од општинског до, у то време, савезног нивоа.

ОШ «И.Г.Ковачић» у Сонти, налази се у централном делу места. У непосредној близини школе, налазе се римокатоличка црква, грађена од 1807. до 1812.године, те новосаграђена православна црква, Дом културе, дечји вртић, здравствена амбуланта. Са овим институцијама школа остварује веома добру сарадњу. Школа данас ради на простору од укупно 2763 м2. Настава је кабинетског типа и изводи се у 15 учионица, укупне површине 1055 м2. Имамо библиотеку површине 38 м2, са око 6000 наслова. Од децембра 2005.године пуштена је у рад спортска хала, укупне површине 1300 м2, са свом неопходном опремом за извођење наставе физичког васпитања, као и одржавање спортских сусрета. Поред школе, халу користе и бројни спортски клубови и секције у које су укључени садашњи и бивши ученици наше школе. За ученике се организује ужина у школској трпезарији, коју користи највећи број ученика школе. Ученицима из породица лошег материјалног статуса обезбеђује се бесплатна ужина, у сарадњи са општином Апатин и Центром за социјални рад. Сви објекти који се налазе у саставу школе, прикључени су на систем централног грејања, чиме се обезбеђују оптимални физички услови за извођење наставе.

На жалост, тенденција смањивања броја ученика у школи, присутна од претходних година, наставља се све до данас. Тако ове школске године имамо 310 ученика, распоређених у 16 одељења. Настава се изводи у две смене, и то у преподневној смени су одељења од В до ВИИИ разреда, а у поподневној смени одељења од И до ИВ разреда. Обзиром на вишенационални састав ученика у школи, за ученике од И до ВИИИ разреда у складу са наставним планом и програмом, организована је римокатоличка и православна верска настава, према интересовањима ученика.

И поред значајно мањег броја ученика, него што је то било 80-их година, ученици наше школе су редовни учесници на такмичењима, где постижу запажене резултате.

Школа данас има 42 запослених, од чега 26 наставника. Настава је у највећој мери стручно заступљена. Поред наставника, у школи ради директор, школски педагог, библиотекар, секретар, шеф рачуноводства, те помоћно техничко особље. Многи од наших наставника награђивани су у досдашњем периоду, за резултате које су постизали у свом раду.

Од јануара 2006. године школа је укључена у програм «Школски Грант», за који је конкурисала пројектом под називом «Креативна настава».

У оквиру пројекта, до сада је реализована прва фаза семинара «Активно учење», те је извршена обука свих наставника у школи за кориштење рачунара у припреми и извођењу наставе. За потребе извођења наставе набављен је преносни рачунар (лап-топ) и видео-бим, који су доступни свим наставницима.

Прошле године (2009.) школа се укључила у пројекат „За чистије и зеленије школе у Војводини“.

Школа је у две фазе учествовала у ДИЛС пројектима,за оснаживање и инклузију ромске заједнице у школовању деце.У склопу пројекта су држани семинари у школи и модернизована су наставна средстав,стављене нове беле табле а од ЕУ је добијена донација у виду фотокопир машине,магичне табле,лап-топа и машине за коричење.

У два наврата је школа била обухваћена ТИМСС-овим истарживањима,као и ПИСА тестирањем 2009.године.

Школа је опремљена информатичким кабинетом са 30 места,интернетом коју ученици могу користити у настави.

Иако у тешкој материјалној ситуацији,школа редовно шаље наставнике на семинаре и стручно усавршавање.