Место:Бачки Петровац
Адреса:Сладковичова 2
ПТТ:21470
Општина:Бачки Петровац
Телефон:021/780-039
Школска управа:Нови Сад
Школски округ:Јужнобачки
Директор:Ján Brna
Телефон директора:
Телефон секретара:
Тип школе:Гимназија
Сајт:http://www.jancajak.org
Први e-mail:gjk@stcable.co.rs
Други e-mail:jancajak@neobee.net
Facebook:
Основана је 1. октобра 1919.године, израсла је у то време из такорећи двестагодишњих привредних и културних традиција југословенских Словака. Њену прву зграду су изградили 1923. године из сопствених добровољних средстава, уз финансијску помоћ Владе ЧСР и Словака у Америци и Канади, и у значајној мери властитим добровољним радом мештана Бачког Петровца.
 
Гимназија је постала значајна културна установа Словака у Југославији. Овде је почела радна траса многих академаца и доктора наука који раде и делују у Србији и Словачкој Републици, бројних научних и просветних радника, уметника и иењера.
 
Иако је основана за потребе словачке мањине и све до данас била једина гимназија са словачким наставним језиком, она се никада није затварала у узане националне оквире. Увек је комуницирала са својом околином, i dok je tražila optimalna rešenja otvarala je i srpska odeljenja.
 
Карактеристичне особине у раду гимназије су, поред добре материјалне основе и квалитетне наставе, и разноврсне ваннаставне активности učenika i profesora: učenička udruženja, stručne, umetničke i sportske sekcije. Sekcija Sladkovič deluje bez prekida od 1. oktobra 1925. godine do danas i zahvaljujući njemu još živi slovačka literatura u Srbiji.
 
У оквиру гимназије школске 1947/48. године основана је и Учитељска школа, što je imalo veliki značaj za sudbinu Slovaka koji žive u Vojvodini u kontekstu poznavanja, širenja i obogaćivanja vlastite kulture, jezika i identiteta. Učiteljsku školu je do 1965.godine., kada je njena aktivnost prestala, završilo preko 200 slovačkih učitelja. Ova škola je nastavila sa radom od školske 1998/99.godine od kada postoji istureno odeljenje Učiteljskog fakulteta iz Sombora na slovačkom jeziku.
 
У школској години 1997/98. почео је са радом и модеран Дом ученика, izgrađen uz finansijsku pomoć vlada Slovačke Republike i Rebublike Srbije. Omogućava studiranje Slovacima iz cele Vojvodine, i pored toga što njegov kapacitet nije dovoljan za potrebe i interes učenika, koji bi želeli da pohađaju ovu školu.
 
Опремљеност гимназије испуњава захтеве модерне школе. Ту су кабинети природних наука, две рачунарске учионице, стална изложба посвећена биологији, такође библиотека са преко 27000 књига и галерија ликовних радова, tu je spomen-soba koja podseća na ne tako davnu istoriju XIV VUSB. Učenici mogu da se bave sportom na школским спортским теренима: rukometom, fudbalom i košarkom.
Регионални центар за усавршавање nastavnika je osnovan u školi 2000. godine. To je rezultat prirodnog toka učešća škole u projektu ОПЕН СОЦИЕТY ФУНД “трећи миленијум” od 1997. godine, kada je Fond opremio školu najsavremenijom računarskom tehnikom. Njegov cilj je uvesti nove tehnologije i načine komunikacije u nastavni proces i proširiti njihovu primenu na što veći broj predmeta.
 
Гимназија је тако постала место за:
  • развој програма захваљујући којем професори користе рачунарску технологију и интернет у настави;
  • израду едукативних програма повезаних са усавршавањем методологије наставе и наставних садржаја.
 
Асоцијацију словачких педагога osnovali su učitelji gimnazije u martu 2001. godine sa ciljem da se kontinualno posveti slovačkom školstvu u Vojvodini i da doprinosi poboljšanju njegovog kvaliteta. Kao osnovne ciljeve je postavila:
  • израдити (delimično ili potpuno) nastavne osnove nastavnih predmeta, koji direktno utiču na jezički, nacionalni i kulturni identitet vojvođanskih Slovaka (slovački jezik, istorija, muzička, likovna kultura i drugi) na svim školskim nivoima;
  • ускладити njihov sadržaj tako da se pojedini predmeti međusobno dopunjuju i da se sadržaji pored uzajamnog preplitanja ne dupliraju;
  • припремити konkretne prezentacije pedagoško – metodičke obrade gradiva iz svih predmeta;
  • користити savremene metode i nastavna sredstva. Na realizaciji ovih ciljeva stalno raditi.